berichten Door het openbare karakter van de bijeenkomsten kan ieder die dat wil, ook journalisten, deelnemen. Illinois is in zoverre koploper, dat het een speciaal blad uitgeeft, de Illinois Map Notes, gefinancierd door de staat, waarin al het voor de staat Illinois belangrijke kartografische nieuws wordt vermeld en voorbeelden worden gegeven van gebruik van ruimtelijke bestanden van de staat. Maar ook zonder die fraaie kleurenillustraties van zo'n mede delingenblad is het fenomeen van de MAC's en de manier waarop ermee wordt omgegaan in de VS een wezenlijk initiatief. F. J. Ormeling jr. a INHOUD KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1992.XVIII.1 Beheersing van fouten binnen een GIS J. E. Drummond Het onderwerp fouten in geografische informatiesystemen (GIS) is de laatste jaren een „hot" topic in wetenschappelijk onderzoek. Onderzoekers bieden vaak slechts op een ad hoe basis het hoofd aan fouten op kaarten of in geografische informatie. Inmiddels is men begonnen om een taxonomie van fouten te ontwikkelen, waarbij standaard gegevenstechnieken worden toegepast om foutenvaria- belen op te slaan en te verwerken. In dit artikel wordt besproken wat binnen de GIS-onderzoekswereld de laatste tijd is bereikt met betrekking tot fouten en om te laten zien hoe foutenvariabelen, samen met andere feiten, in een gegevens bestand van een GIS kunnen worden opgeslagen en bewerkt. Kaartlezen in de jaren negentig; een onderzoek onder de gebrui kers van de Bosch Travelpilot N. J. G. Gieten Voor het zoeken van de weg, het doel waarvoor kaarten vanouds worden gebruikt, voldoen papieren kaarten niet altijd even goed. Dit komt omdat kaartlezen toch een zeker inzicht vereist. In de jaren tachtig heeft de automatisering ook op dit gebied zijn intrede gedaan en ontstond ruimte voor nieuwe produkten. De meeste van deze zogenaamde Reis Informatiesystemen zijn nog in ontwikkeling, enkele zijn al op de markt, maar moeten hun econo misch bestaansrecht nog bewijzen. De auteur bespreekt een Reis Informatiesysteem, de Bosch Travel pilot, en gaat speciaal in op de ervaringen van gebruikers die al langere tijd met dit autonavigatiesysteem werken. Facsimile uitgave van de Atlas van Tropisch Nederland F. J. Ormeling sr. en R. P. G. AVoskuil Onlangs verscheen een facsimile uitgave van de Atlas van Tropisch Nederland, waarvan de oorspronkelijke uitgave uitkwam in het toen malige Batavia (nu Jakarta). Deze eerste editie kwam tot stand door samenwerking van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap (vervaardiging van de nettekeningen) en de Topogra fische Dienst van het toenmalige Nederlands-lndië (reproduktie en druk). Hoewel dit systeem van een gedeelde produktie niet ideaal was, ontstond een atlas van hoge kwaliteit. Bijna vijftig procent van de inhoud bestaat uit topografische kaarten, de rest zijn thematisch kaarten met een groot aantal onderwerpen. De atlas had veel belangstelling en was snel uitverkocht. De facsi mile uitgave is in een beperkt aantal van 1000 exemplaren ver schenen. In plaats van kaarten. I. Digitale modellen R. van der Schans In totaal zullen drie artikelen verschijnen onder de titel: „In plaats van kaarten". Het eerste, dat nu verschijnt, gaat over het onder scheid tussen digitale modellen van de wereld en digitale modellen van kaarten. Het tweede, dat in het eerste Kartografisch Tijdschrift van de jaargang 1993 wordt opgenomen, handelt over de relatie tussen kaarten, technische tekeningen en kunstzinnige tekeningen, kortom over de grafische voorstelling in het algemeen. In een derde artikel (dat elders wordt gepubliceerd) zouden de be ginselen en het belang van de semiotiek en de linguïstiek voor de geo-informatieverwerking, en voor de kartografie in het bijzonder, kunnen worden behandeld. Kartografische ontwikkelingen bij de gemeente Rotterdam C. Ze/llemaker Het artikel behandelt de typische problemen van een grote stad om van analoge of semi-geautomatiseerde kaartproduktie over te gaan naar een volledig geautomatiseerde. 310 De Grootschalige Basiskaart is al sinds 1983 digitaal; voor de kaart 1 10 000 ligt er een besluit het systeem Gigisys te gaan toepassen als een voorlopige introductie van beeldschermautomatisering. Vragen moeten worden gesteld welk soort digitale produkten de categorie van gebruikers nodig heeft, die zelf met geautomatiseerde middelen (beeldschermen en tekenmachines) werken. MINISTERRAAD AKKOORD MET WETSVOORSTEL VERZELFSTANDIGING KADASTER De Ministerraad is 12 juni 1992 akkoord gegaan met het wetsvoorstel van staatssecretaris Heerma van VROM tot verzelfstandiging van het Kadaster. Het voorstel zal nu voor advies aan de Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) worden voorgelegd en vervolgens aan de Raad van State. Het kabinet had november vorig jaar al in principe besloten tot verzelfstandiging van het Kadaster tot een zelfstandig bestuursorgaan (ZBO) met publiekrechtelijke bevoegdheden. Op de punten waar dit nodig is, wordt in het wetsvoorstel de ministeriële verantwoordelijkheid in stand gelaten, zonder daarbij afbreuk te doen aan het oogmerk van een zelfstandiger opereren van de Kadasterorganisatie. De minister kan invloed uitoefenen op de wijze waarop het Kadaster zijn wettelijke taken vervult, de hoogte van de tarieven en de algemene bedrijfsvoering. De taken van het verzelfstandigde Kadaster blijven de zelfde als die in de Kadasterwet zijn geregeld, met uit zondering van de Grootschalige Basiskaart van Neder land (GBKN). De taken van het Kadaster hebben tot doel de rechtszekerheid bij het maatschappelijk verkeer in onroerende zaken te dienen en een optimale informatie voorziening daarover te verzorgen aan de samenleving. Bij Algemene Maatregel van Bestuur kan worden ge regeld dat het Kadaster ook andere werkzaamheden ver richt, zowel in opdracht van de minister als op initiatief van het Kadaster. De ruimte voor dergelijke werkzaam heden is niet onbegrensd. Ze dienen bij te dragen aan de toegankelijkheid en uitwisselbaarheid van de gegevens of aan de doelmatigheid van de uitoefening van de wette lijke taken. Een en ander wordt getoetst aan het uitgangs punt dat het Kadaster met zijn monopoliepositie andere aanbieders van vergelijkbare diensten geen oneerlijke concurrentie mag aandoen. Uiteraard zullen eventuele nieuw aan te bieden diensten niet mogen worden „ge subsidieerd" uit de tarieven voor de wettelijke taken. Op het punt van de organisatie is aansluiting gezocht met het privaatrechtelijke rechtspersonenrecht. Er komt een bestuur, een raad van toezicht en een gebruikersraad. De raad van toezicht zal bestaan uit drie a vijf leden en wordt benoemd door de Minister van VROM. In de gebruikers raad zullen de belangrijkste gebruikers van het Kadaster zitten; in elk geval het notariaat, de waterschappen, de gemeenten en de makelaars. Het personeel zal na verzelfstandiging de ambtelijke sta tus behouden, maar zal geen rijksambtenaar meer zijn. Belangrijke reden voor de keuze van de ambtelijke status is de toekomstige rechtsvorm van het Kadaster: een publiekrechtelijke ZBO. Het personeel blijft ambtenaar in de zin van de Algemeen Burgelijke Pensioenwet en behoudt zo de opgebouwde pensioenaanspraken. De rechtspositie wordt nader geregeld in een apart regle ment, een Algemeen Kadaster-ambtenaren Reglement. De regelingen die thans voor het rijkspersoneel gelden, zullen daarbij tot uitgangspunt kunnen worden genomen. NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 26