Het Kadaster in Europa België door mr. P. Schreuder, piv. directeur Vastgoedinformatie bij de hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn en Z. Klaasse, senior-beleidsmedewerker bij genoemde directie en tevens bewaarder van het Kadaster en de Openbare Registers te Alkmaar en Amsterdam. SUMMARY The Cadastre in Europe In this article the authors give a short description of the Land Registry and the transfer of properties in several European coun tries. The article is based on an investigation for the Dutch Cadastre related to „united Europe" 1993. In de meeste Europese landen zijn het kadaster (een registratievorm van de grond) en de openbare regis ters (publikatie van rechtsfeiten) in de regel onder gebracht bij de centrale overheid. Zij vervullen een rechtszekerheidsfunctie zoals het Kadaster in Ne derland, veelal in combinatie met fiscale doeleinden. Niet overal zijn het kadaster en de openbare regis ters in één organisatie samengevoegd. In verschil lende gevallen ressorteren de openbare registers onder het Ministerie van Justitie, terwijl het kadaster elders is ondergebracht. Dit is het geval in Dene marken, Duitsland, Finland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje en Zweden. Afhankelijk van de aard van de rechtszekerheids- zorg worden bij de bijhouding van het kadaster (met name het kartografisch deel) particulieren ingescha keld. Dit geldt met name voor Denemarken, Duits land en Frankrijk. In de Scandinavische landen en Oostenrijk bestaat een kadastraal terminalnetwerk dat vergelijkbaar is met het kadasternetwerk dat in Nederland vanaf 1 februari 1992 werd gerealiseerd. In de Scandinavi sche landen gaat het Kadaster steeds meer op com merciële basis werken. Nederland loopt met het kadasternetwerk internatio naal voorop. Alleen de Scandinavische landen en Oostenrijk zijn op dit punt vergelijkbaar met Neder land. Koop onroerende zaken/eigendoms overgang Bij koop gaat normaliter terstond ook de eigendom over en deze over dracht werkt tegenover derden te goeder trouw door publikatie van de koopakte in de openbare onroerend- goedregisters. De akte dient daartoe notarieel te worden opgemaakt. Openbare registers Een negatief stelsel van publikatie is van kracht, het causaal negatieve systeem, waardoor titelonderzoek al tijd nodig is. Afzonderlijke levering is niet nodig. Kadaster Het Belgische Kadaster heeft in de eerste plaats tot taak om de voor de heffing van de grondbelasting noodzake lijke gegevens te verschaffen aan de fiscus. De verantwoordelijkheid voor het Kadaster berust bij het Ministerie van Financiën. De kadastrale registratie en de kaarten worden bijgehouden door de Administratie van het Kadaster. De bijhouding geschiedt aan de hand van uittreksels van de notariële akten, welke worden verstrekt door het kantoor van de Registratie van de Belasting dienst. Indien de verandering in de zakelijke rechtstoestand een gedeelte van een kadastraal perceel betreft, wordt de noodzakelijke meting verricht tijdens de jaarlijkse rond reis van een districtslandmeter van het Kadaster. Mede op grond van deze opmeting wordt de kadastrale admi nistratie, inclusief de kaart, bijgewerkt. Het vliegen ten behoeve van de fotogrammetrische werk zaamheden geschiedt door het Nationaal Geografisch Instituut van het Ministerie van Defensie. Bepaalde ter- restrische metingen kunnen worden uitbesteed aan parti culieren. Denemarken De openbare registers (het Grund- buch) ressorteren onder de verant woordelijkheid van het Ministerie van Justitie. Het Grundbuch heeft een positieve werking. Daarnaast is er een fiscaal kadaster dat ressor teert onder het Ministerie van Land bouw. Het Kadaster beschikt over een cen traal register (index), inhoudende: a. een register van alle onroerende goederen in Dene marken; b. een systeem van kaarten die met name informatie verschaffen met betrekking tot perceelsgrenzen en titelnummers; c. gegevens zoals berekening van de oppervlakte, als mede een overzicht van de beperkende voorwaarden voortvloeiende uit wetgeving met betrekking tot land en bosbouw. De kadastrale kaarten worden continu bijgewerkt door particuliere landmeters (dus geen landmeters van over heidswege). 286 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 2