verslagen 15e ICA-CONFERENTIE Jff (Het volledige verslag is opgenomen in het Karto- grafisch Tijdschrift 1992.XVIII.2) nvk Het laatste nummer van het Kartografisch Tijdschrift in 1991 was geheel gewijd aan de 15e internationale kartografische conferentie van de ICA (International Cartographic Association), die van 23 september tot 1 oktober 1991 in Bourne mouth, Engeland werd gehouden. Daarin werd vooral aandacht besteed aan de Nederlandse inbreng. Een ICA-conferentie is vooral een internationale bijeenkomst. Er waren dit keer zo'n 450 deelnemers uit meer dan 40 landen. Uit Nederland waren 17 kartografen en 2 ITC-studenten gekomen. De deelname uit ontwikkelingslanden, vooral die uit Afrika, was helaas weer zeer beperkt. En op een vrij grote groep Hongaren na, waren er ook maar weinig mensen uit Oost-Europa. De meest relevante boodschap die tijdens de conferentie herhaalde lijk doorklonk, was: laat de komende jaren de technologie hoe belangrijk ook voor het vak de kartografie niet al te zeer domi neren, maar besteed weer minstens evenveel energie aan concep tueel en theoretisch onderzoek. Het overkoepelende thema voor de conferentie was .Mapping the Nations". Net als bij andere vergelijkbare, regelmatig terugkerende conferenties komt zo'n thema echter lang niet altijd helemaal uit de verf. Onderzoekers laten zich immers in hun werk meestal niet leiden door het thema van een toekomstige conferentie, maar willen op zo'n conferentie wel graag verslag doen van het onderzoek wat ze wel hebben verricht. In het onderwerp Onderwijs werden de perspectieven voor het karto grafisch onderwijs geschetst, gerelateerd aan de traditionele aanpak van symboolontwerp met betrekking tot de kaartgebruiker. Een digi taal beheer van ruimtelijke informatie zal uiteindelijk de basis moeten zijn voor het onderwijs in de kartografie (Canada). Een lezing gaf een overzicht van de opleidingen op het gebied van GIS/LIS, computerkartografie en landmeetkunde en geo-informatica in Hong Kong. De vraag naar dergelijke opleidingen werd vooral geïnitieerd door het oprichten van een landinformatiecentrum binnen de „Buildings and Lands Department". Al sedert de conferentie in Perth, Australië (1984) vormen Kaarten voor gehandicapten een belangrijk thema op de ICA-conferenties. Vaak gaat het daarbij uitsluitend om kaarten voor blinden en slecht zienden, maar ditmaal vroeg men ook aandacht voor de kartogra fische informatiebehoeften van andere lichamelijk of geestelijk ge handicapten (UK). Andere lezingen richtten zich echter weer op blindenkaarten. Er werd een beeld gegeven van de huidige theoretische en praktische inzichten op het gebied van het ontwerpen van dergelijke kaarten en benadrukten daarbij gebruiksaspecten (UK). Modern was zeker ook een lezing die inging op het direct ver vaardigen van kaarten voor blinden en slechtzienden uit een GIS (Canada). Een computergesteunde manier van vervaardigen van dit type kaarten, met name statistische blindenkaarten kwam uit Israël. De wezenlijke inhoud van Digitale kartografie bestond uit vier onder werpen: theoretische discussie over kartografische communicatie; praktische problemen met betrekking tot kartografische commu nicatie; algoritmen en transformaties; digitale produktielijnen. Aan de orde kwamen onder meer een demonstratie van filmkarto- grafie ten behoeve van visualisatie (Finland), de visuele kracht van filmkaarten voor het communiceren van ruimtelijke informatie (VS), algoritmen voor de generalisatie (Duitsland en Nederland) en het automatisch digitaliseren van topografische kaarten op schaal 1 25 000 (Japan). Het belangrijkste thema van Marketing van kaarten en informatie was de marktbenadering voor „gewone" kaarten en voor digitale informatie, die beide sterk verschillen. Er werd benadrukt dat voor digitale informatie de specifieke gebruikers doelgericht moeten worden opgezocht. Dit stond haaks op een andere mening, die ver kondigde dat binnen afzienbare tijd het grote publiek met personal computers direct toegang zou krijgen tot allerlei gegevensbanken. In Frankrijk heeft de IGN-France de verkoop van haar topografische kaarten en luchtfoto's verbeterd. Naast een verbetering van de distri butie is ook de aantrekkelijkheid van de produkten zelf verhoogd. Dit onder meer door een betere regionale bladindeling, de toevoeging van toeristische informatie en een betere verpakking en presentatie, met als resultaat voor de „blauwe" serie een 30 - 50% hogere verkoop. Uit vragen bleek dat IGN haar digitale produkten langs geheel ande re kanalen verkoopt. In het onderwerp Geografische informatiesystemen werd onder meer het dynamische aspect aan de orde gesteld. De factor tijd wordt vaak over het hoofd gezien, terwijl dynamische veranderingen juist wel moeten kunnen worden gevolgd binnen een GIS, en bovendien zeer nuttig kunnen zijn bij de analyse van problemen. In Zweden wordt druk gewerkt aan het opzetten van nationale stan daarden voor het uitwisselen van ruimtelijk gegevens tussen tal van organisaties. Bestaande internationale standaarden worden daarbij in principe gevolgd. In Denemarken is men bezig met het onderbrengen van kadastrale informatie in een GIS en dat zal nog wel tot 1997 duren. Gedurende de drie conferentiedagen konden de deelnemers niet alleen kiezen uit het bezoeken van een van de tentoonstellingen, het bijwonen van de plenaire lezingensessies of van commissieverga deringen, maar ook uit het opdoen van nieuwe kennis op de zoge naamde forumsessies, waarbij de computerkartografie domineerde. Maar liefst 73 onderzoekers of onderzoeksteams gaven hier acte de présence. Hier volgt daarom een selectie uit het gebodene: Uit Duitsland kwamen goede kartografische produkten die waren vervaardigd met een DTP-systeem. Kaartgebruikers kunnen inbreng hebben bij het vervaardigen van kaarten voor noodgevallen. Het aangeven van lokaal gebruikte namen, zoals „Billy's Corner", die normaliter niet op de officiële kaarten vermeld staan, kan van levensbelang zijn als hulpdiensten in geval van nood met de lokale bevolking moeten communiceren (VS). Uit Japan sprong de weergave van de derde dimensie door middel van kartografische hologrammen naar voren. Sprekers uit Groot-Brittannië boden gelegenheid tot discussie over op regels gebaseerde geautomatiseerde plaatsing van namen met behulp van het zogenaamde NAMEX-systeem. Zweden presenteerde de 1 250 000 digitale kaart van Zweden op CD-ROM. Deze is een combinatie van een gescande (dus raster) basiskaart, inclusief hoogtezones, plus vectorinformatie (bijvoor beeld administratieve grenzen en wegen), plaatsnamen met een register, en enkele programma's voor het verder bewerken van de basisinformatie en statistische gegevens die apart moeten worden gekocht. Het hele systeem werkt op een PC. Tijdens de conferentie was gedurende drie dagen een technische tentoonstelling geopend. De kaartententoonstelling was ook toegankelijk voor het grote publiek. Bezoekers konden zich prima op de hoogte stellen van de stand van zaken in de kartografie op een tentoonstelling, die bestond uit verschillende onderdelen: grote internationale kaartententoonstelling; nationale tentoonstelling van het Verenigd Koninkrijk, met weer een apart onderdeel dat speciaal was verzorgd door de „Explo ration Chief Draughtmen's Association" van een groep van 50 bedrijven op het gebied van olie, gas en natuurlijke hulp bronnen; een in omvang zeer beperkte tentoonstelling gewijd aan de 200-jarige Ordnance Survey, de Britse topografische dienst; internationale tentoonstelling van topografische kaarten gericht op het thema van de conferentie („Mapping the Nations"); kartografie van internationale organisaties (Raad van Europa, Wereldbank, enz.); studentenkartografie (met één inzending per Brits hoger oplei dingsinstituut waar kartografie wordt onderwezen); een inzending die was verzorgd door de ICA Commission on Tactual Mapping and Low-vision Mapping. Besluit De volledige papers die op de conferentie werden gepresenteerd in plenaire of forumsessies, zijn gebundeld in de tweedelige „Pro ceedings" die al bij het begin van de conferentie beschikbaar waren voor de deelnemers. De bibliografische gegevens zijn als volgt: Rybaczuk, K. M. Blakemore (eds.), Mapping the Nations. Pro ceedings, Volume 1 and Volume 2. International Cartographic Asso ciation, 15th Conference and 9th General Assembly, Bournemouth, UK, 1991. London: ICA 1991 Ltd. (ISBN 0 9518124 2 4 (totaal 978 pag.). De Proceedings kunnen worden aangevraagd bij dr. T. A. Adams, Laser-Scan Ltd., Cambridge Science Park, Milton Road, Cambridge CB4 4FY, UK. A. J. Kers 314 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 30