NGL RAYONBIJEENKOMST TE UTRECHT Op een warme dinsdagavond in mei 1992 heeft ir. Marco Hofman een voordracht gehouden met als titel.Ontwikkelingen in verkeer en vervoer". Deze boeiende voordracht werd helaas maar door een voor Utrechtse begrippen kleine groep mensen bijgewoond. Met dia's werd het verhaal ondersteund en werden onder andere het Chinese karretje, Mercator, Astrolabium Yemen, breedtegraad- en lengtegraadbepaling, hyperbolische plaatsbepaling, Loran-C en Decca behandeld. De plaatsbepaling op zee werd hierdoor chrono logisch in beeld gebracht. Ook de ontwikkeling van de plaatsbepa ling in de luchtvaart werd op een duidelijke wijze uiteengezet. Met de komst van het ruimtetijdperk werden andere methoden ont wikkeld, zoals het GPS-systeem (Global Positioning System). De nauwkeurigheid kan middels differentiële GPS sterk worden opge voerd en biedt, zoals reeds bekend, zeer veel mogelijkheden, ook voor de geodesie. Met een blik in de toekomst: ,,4D-navigatie" voor de luchtvaart en „elektronische kaarten" op zee zullen de plaats bepaling sneller, beter en nauwkeuriger maken dan de klassieke toe passingen. Op land zullen door het computer- en communicatietijdperk waarin we leven, eveneens nieuwe toepassingen ontstaan. Hofman behan delde hierbij achtereenvolgens de „Automatische voertuiglocatie" en de „Travelpilot". Het laatste systeem kent altijd de positie van de auto en kan dan ook de richting aanwijzen waarin de opgegeven bestemming zich bevindt. Nog meer toekomst is het systeem „Wegwijs". Dit systeem vertelt dat u beter direct de parkeergarage, waar het systeem u natuurlijk heen leidt, kunt opzoeken en vervolgens de tram/bus nemen. Welke tram/bus geeft het display ook aan. Wilt u later uw auto terugvinden, dan kijkt u op het display dat u hebt meegenomen uit de auto, en dat geeft dan het tram/busnummer en de uitstaphalte, en eventueel zelfs het nummer van het parkeervak waarin uw auto staat. Tot slot merkte de spreker op dat al dit soort systemen valt of staat met een goede, digitale, kaart. Deze „kaart" blijft de drager van de informatie waarop al die geavanceerde processen zijn gebaseerd. Nadat hij nog een groot aantal vragen van de aanwezigen had beant woord, werd de avond afgesloten. Een interessante bijeenkomst was weer ten einde. A. Feith Op 29 april 1992 overhandigde uitgever dr. A. T. van Holten het eerste exemplaar in het Provinciehuis te Haarlem aan de loco- Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, drs. W. T. van Gelder (die straks als nieuwe commissaris van Zeeland ook daar wel het eerste exemplaar zal krijgen!). Dr. Van Holten ging in zijn toe spraak ook in op de voorgeschiedenis van de kaarten: „1/oor 1800 was er nauwelijks sprake van samenhangende uniforme gedetail leerde karteringen. De gewesten waren ook op dit vlak baas in eigen gebied. Zij gaven opdracht aan particuliere ondernemers. Rond 1800 yti-.Ktf f f GROTE HISTORISCHE PROVINCIE ATLASSEN GEPRESENTEERD Wolters-Noordhoff Atlasprodukties heeft als nieuwste uitgeefproject de Grote Historische Provincie Atlas 1 25 000. De delen van Noord- Holland en Friesland zijn reeds verschenen; Limburg en Zeeland volgen nog dit jaar. De atlassen zijn gebaseerd op de handgekleurde manuscriptkaarten (nettekeningen) van de Topografische en Mili taire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden schaal 1 50 000 van rond 1850. Van deze kaarten bestond maar één exemplaar in het Algemeen Rijksarchief. Op hun originele schaal werden de kaarten in 1990 bij het 175-jarig bestaan van de Topografische Dienst voor het eerst gedrukt en uitgegeven als de Grote Historische Atlas van Nederland. Het idee voor een serie historische provincie-atlassen schaal 1 25 000 met dezelfde pagina-indeling als de reeks moderne provincie-atlassen was daarna snel geboren. Bovendien kreeg men reacties van kopers dat de kaarttekst op de historische 1 50 000 klein was en dat een register werd gemist. Een aspect van vergroting en bladindeling is uiteraard dat namen worden doorsneden. Waar mogelijk heeft men dat opgelost door ze in de marge aan te vullen. begint de periode van kaarten maken door instellingen van een centrale overheid: kadaster, militaire kartering". Hij haalde uitge breid aan dat de kadastrale minuutplans op schalen van 1 1250 tot 1 5000 eigenlijk de bron waren voor de nieuwe atlas. ,,De netteke ningen worden gekenmerkt door een zeer gedetailleerde uitbeelding van de begroeiing en het bodemgebru/k. Het gebruik van de kadas terplans heeft uiteraard zeer bijgedragen tot de uiterst gedetailleerde weergave van het verkavelingspatroon". De uitgever memoreerde dat de nettekeningen 1 50 000 nu op 1 25 000 zijn gereproduceerd, ,,dus op 200% van de ware grootte". (Volgens mij kost het wel 400% van de hoeveelheid papier.) Hij illustreerde het vergelijk met de Gote Provincie Atlas met voorbeel den als „Geen Noordzeekanaal of IJmuiden" en „Amsterdam kende nog geen Centraal Station". De Grote Historische Provincie Atlas van Noord-Holland bevat 151 pagina's en kost f 90,—. Op 20 mei werd in de historische koffiekamer van het Provinsjehüs te Leeuwarden het eerste Friese exemplaar aangeboden aan Commissaris van de Koningin H. Wiegel. Daar ging adjunct directeur F. R. Schreuder van Wolters-Noordhoff BV in op het uit geefproject. ,,Het gaat hier om serependiteit, het kunnen bladeren zonder doei, dat volgens het jaarverslag van 'ons' Wolters KI uwer één van de kenmerken van het uitgeven in de jaren negentig is. In de Grote Koenen is dit omschreven als 'de gave om prettige ont dekkingen te doen, het doen van ongezochte vondsten' De pro vinciegrenzen van nu zijn niet die van rond 1850, dus wat deed men met het toen Noordhollandse Vlieland en Terschelling? ,,Deze eilan den behoorden rond 1850 weliswaar nog niet tot Friesland, maar staan wet in de Historische Provincie Atlas van Friesland om oud en nieuw gemakkelijk te kunnen vergelijken", aldus Schreuder. Hij haalde de opvatting van Jan Romein aan, dat het verleden altijd eender en tegelijk anders is dan het heden, en illustreerde dat met tal van details uit de kaarten van Friesland: ,,Op Terschelling was ten oosten van Oosterend nog nauwelijks land" en ,,Barthleh/em stond nog niet op de kaart, maar wel Bethlehem, de naam van het voor malige klooster". Van Lauwersoog was nog geen spoor te bekennen, maar er was al wel een geprojecteerde dijk tot droogmaking van de Lauwerszee. De heer Wiegel wist dat er bij de Friezen grote historische belang stelling is voor hun land" en ze daarom deze Provincie Atlas waar deren. NGT GEODESIA 92 - 7/8 315

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 31