De vertegenwoordiger van de uitgeverij memoreerde de opdrachten van GS van Friesland om voor 1800 al kaarten te maken van de grietenijen. Commissaris Wiegel daarop over de maker Schotanus: Iemand die zich in zijn leven volledig heeft gestort op landmetin gen, waarbij zijn wiskundige kennis hem goed te stade kwam". Hij voegde er helaas ook aan toe dat deze vakbroeder een financieel wanbeleid voerde, waarvoor de provincie niet wilde opdraaien. De Grote Historische Provincie Atlas van Friesland telt 168 pagina's en kost f 99,75. (Wiegel: ,,De uitgeverij kennende zat men zelf wel voor een marge hebben gezorgd".) De Grote Historische Atlassen en hun presentaties op niveau zorgen op hun manier voor promotie van geodesie en kartografie. Het werk van onbekende nettekenaars en uiteindelijk ook van veel onbekende kadastermensen wordt 150 jaar later wijd verspreid. De militaire ver kenners staan zelfs met name genoemd in de atlassen. Een enorme hoeveelheid geo-informatie uit de vorige eeuw wordt door deze uit gave voor het publiek toegankelijk gemaakt. Lezers van dit tijdschrift uit althans enkele provincies weten weer een verjaardagsgeschenk! Adri den Boer VVI-STUDIEMIDDAG DAT ZOMAAR?" .PRIVATISEREN, GAAT Donderdag 21 mei 1992 hield de Vereniging Voor Vastgoedinformatie (VVI) aansluitend aan haar jaarvergadering een studiemiddag in „De Ree horst" te Ede. Zestig deelnemers luisterden naar vier voordrachten overPrivatiseren, gaat dat zomaar?". Management-consultant ir. A. Elsenaar van Digital Equipment BV gaf ooit de suggestie voor de studiemiddag en was dus voorzitter. Hij betitelde het voor de zaal beperkte aantal aanwezigen als een „select gezelschap". Drs. A. H. J. B. Schotgerrits van Klynveld Management Consul tants sprak over privatiseringsacties en marktverhoudingen. Hij sig naleerde trends als „grensvervaging van produkt naar service" en de ontwikkeling van project-, via matrix- naar netwerkorganisaties. De rijksoverheid bestaat volgens hem voor 70% uit overheidsbedrij ven, waarvoor een concurrentiemechanisme nodig is.Privatiseren is meer doen met minder mensen" en decentraliseren bezui nigen", zo wist hij ook. De tweede spreker was G. R. J. van Wesel van de Directie Inter- bestuurlijke Betrekkingen en Informatievoorziening van het Ministe rie van Binnenlandse zaken. Hij leidde in over Privatisering en andere verzelfstandigingen bij de Rijksdienst". Deze Haagse ambte naar vond in tegenstelling tot de eerste spreker verzelfstandigen wat anders dan privatiseren. Dat laatste containerbegrip was een cor recte term toen er nog slechts versterking van de marktsector aan de orde was. Het gaat echter dezer dagen lang niet altijd over beslis singen over „wel of geen overheidstaak", maar ook over zaken die ondubbelzinnig (rijks)overheidstaken zijn, maar die toch op afstand van de departementen worden gezet. Bij Binnenlandse Zaken spreekt men het liefst over „functioneel bestuur". Hij illustreerde aan de hand van de NV SDU (v.m. Staatsdrukkerij), de NV RCC (v.m. Rijkscomputercentrum) en de NV PTT (v.m. Staats bedrijf der PTT) dat het overigens ook bij privatiseren niet gaat om het overdragen van de eigendom aan anderen dan de staat. Er moet een commerciële bedrijfsvoering mogelijk worden gemaakt door het ontsnappen aan de dictatuur van de Comptabiliteitswet. Toespitsend op de actuele verzelfstandiging van het Kadaster zag Van Wesel de registratiefunctie daarvan als een overheidstaak. Hij vond deze taak echter niet politiek gevoelig „a/s het gaat om de vraag hoe het nu allemaal wordt georganiseerd: de minister behoeft geenszins politiek verantwoordelijk te worden gehouden voor elke handeling". Eventueel decentraliseren naar andere overheden wees deze rijksambtenaar af. ,,Er is ten aanzien van de registratie van de privaatrechtelijke rechtstoestand van registerzaken geen ruimte voor lokale invulling van de taakvervulling integendeel zelfs", zo stelde hij (en ik vroeg me af hoe dat zit met de bevolkingsadministratie). Ir. J. Erkelens van B S/Grontmij Geogroep sprak over een gereali seerde privatisering onder de titel Landmeetkundig werk van RIJP naar Grontmij". Aan het eind van de jaren tachtig werd duidelijk dat de projectorganisatie Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) ten einde liep. Voor delen van de dienst is een oplossing gevonden in privatisering. De dienst zelf verdween in 1989 in de Directie Flevo land van de Rijkswaterstaat. De nog resterende dertig medewerkers van de afdeling Landmeetkundig Werk gingen vervolgens per 1 juli 1989 over naar de Grontmij met een werkgarantie voor vier jaar en bleven fysiek op hun plaats! Het klantgericht denken zag Erkelens als de meest ingrijpende verandering voor de ex-ambtenaren. In middels zijn er ook opdrachten buiten de werkgarantie. Als een in Lelystad blijvend onderdeel van de recente Geogroep weer een verandering! heeft men een groter marktgebied dan alleen Flevo land. Erkelens deed zijn best om het misverstand uit de wereld te helpen, dat met de privatisering de befaamde „polderkartografie" met eigen signatuurgebruik en kleurstelling zou zijn verdwenen. Ook op dat gebied krijgt men juist nieuwe opdrachtgevers. De ervaringen van de Grontmij als B6-partner bij de privatisering van het Kadaster liet de spreker rusten. Laatste spreker was W. C. M. van den Thillart, directeur Onder nemingsbeleid en projectleider Verzelfstandiging van de hoofd directie van het Kadaster, naar zijn zeggen ,,een mode/bedrijf om te verzelfstandigen". Afgezien van het regeerakkoord zag hij als motie ven doelmatigheidsverhoging, kostendekkendheid en scheiding van beleidsondersteunende en uitvoerende taken. Het ondernemings plan KOP geeft aan hoe men denkt te komen tot een financieel/ organisatorisch gezond Kadaster. Door ontstaffing, afslanking en herinrichting kan men nog 550 formatieplaatsen missen. In het werk zal men dan geen achterstanden meer toelaten! Provinciale vestigin gen krijgen als Resultaatverantwoordelijke Eenheden (RVE's) meer bevoegdheden. De GBKN devalueert van een doel naar een be drijfsmiddel (geen core-business). 1 januari 1995 is de streefdatum voor'het verzelfstandigd Kadaster en als het aan de enthousiaste spreker ligt, wordt dat niet later! Het zelfstandig bestuursorgaan (ZBO) krijgt de organisatievorm van een NV met raden van bestuur en toezicht. Tot slot kan ik het niet laten een anecdote door te geven. Van den Thillart had een dia met de spelfout „bedrijsvoering". Een reactie uit de zaal: „De f is vergeten, dat is het geld. Alles overziend is de VVI erin geslaagd in een bijeenkomst van maar drie uur bij te dragen aan beeldvorming rond de fenomenen priva tisering en verzelfstandiging en wat dat betekent op de markt van de vastgoedinformatie. Adri den Boer THEMADAG AUTOMATISERING 1991 Op 3 december 1991 werd in de Aula van de Technische Universiteit Delft de jaarlijkse themadag van de Werkgroep Automatisering in de Kartografie gehouden. Ditmaal werd het onderwerp Presentatie technieken belicht. Middels een aantal lezingen en een kleine expo sitie werd getracht een inzicht te geven in de huidige hard-copy uit- voermogelijkheden en de daaraan gerelateerde problemen. De inte resse voor dit thema is groot te noemen: ongeveer 150 personen namen deel aan de dag. Het ochtendprogramma had tot doel de technische aspecten van de verschillende uitvoertechnieken te belichten. Daarbij was het onder werp uitgesplitst naar toepassingsgebied: GIS, publishing en remote sensing. De heer De Maeyer (Pre-Group „De Schutter") startte het lezingenprogramma met een voordracht over de uitvoermogelijk- heden voor kaarten van groot formaat. De nadruk lag daarbij op raster-uitvoersystemen. Daarna werden door de heer Koop (Vak groep Kartografie, RUU) de uitvoermogelijkheden voor kleine forma ten belicht, welke men in een publishing omgeving ter beschikking kan hebben. De pauze gaf de deelnemers de gelegenheid kennis te nemen van de kleine expositie. Hier werden fraaie voorbeelden getoond van kaarten die direct door een plotter/printer op papier zijn afgedrukt. Het programma vervolgde met een lezing door de heer Steenmans (Eurosense) over uitvoermogelijkheden van remote sensingbeelden. Boeiend waren daarbij de vele praktijkvoorbeelden. Het ochtendprogramma werd afgesloten door de heer Kuiper (CANON). Hij ging uitvoerig in op de technische aspecten van de huidige generatie printers/copiers. Zeer verhelderend werkte de ge toonde video over de ontwikkeling van de bubblejet technologie. In het middagprogramma lag het accent op de praktische ervaringen en/of problemen van organisaties met de eerder besproken uitvoer mogelijkheden. De heer De Jonge (Staring Centrum) hield een voor dracht over het gebruik van een elektrostatische plotter binnen een kaartproduktieproces, met daarbij aandacht voor zowel de techni sche als financiële kanten. De tweede spreker in de middag, de heer Bakker (Topografische Dienst), deed verslag van het binnen de Dienst verwerken van kaarten op groot formaat. Het uitbesteden van de uitvoer stond centraal in het verhaal van de heer Padding (RIVM). Tevens werd de produktielijn voor kaarten ten behoeve van milieu rapportages toegelicht. De dag werd afgesloten met een bijdrage 316 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 32