Duitsland Naast vorenbedoeld centraal kadaster bestaan lokale kadasters, te weten: a. Zuid-Jutland, dat op Duitse leest is geschoeid. Dit gebied was vóór 1920 Duits; b. binnenstad van Kopenhagen en gemeente Frederiks- berg, een enclave binnen Kopenhagen. Los van de perceelsregistratie bestaat er op het Ministe rie van Landbouw een classificatie van de grond, die is aangegeven op kaarten met een schaal van 1 50 000. Eigendomsontwikkeling en het actueel houden van de titelreg/sters met betrekking tot onroerend goed Indien een eigenaar zijn eigendom wil verkavelen of ont wikkelen, wendt hij zich tot een praktizerend, erkend landmeter. Deze onderzoekt of de ontwikkeling of het be oogde gebruik in overeenstemming is met de bestaande privaatrechtelijke en publiekrechtelijke regelingen, zoals inzake servituten, ruimtelijke ordening, enz. en of er ver gunningen nodig zijn. Als het gaat om een bebouwing op grote schaal, moet een plaatselijk plan worden gemaakt en ingediend bij de gemeente. Dit plan is gedurende twee maanden object van openbare bespreking. Nadat de nodige vergunningen zijn verkregen, zendt de erkende landmeter een ontwikkelingsplan met metings- documentatie, een toewijzingsplan en de nodige vergun ningen naar de afdeling Grondregistratie. Na het project te hebben goedgekeurd, zendt deze afdeling een advies naar: een erkende landmeter; het titelregister; de gemeente. Het belangrijkste kadastrale werk is de grenswijziging, het vormen van percelen en het optreden in grensgeschil len, eventueel met hulp van twee deskundigen van de rechtbank. De rechtbank beslist niet over een geschil zonder dat een zodanige grensbepaling heeft plaats gehad. Ook kent men sedert de jaren zeventig wetgeving ter be scherming van kopers van nieuwbouwwoningen. Behalve de verplichting tot verschaffing van eigendom kent de wet ook de eis dat de verkoper het gekochte moet leveren vrij van rechten ten behoeve van derden of ten behoeve van zichzelf. Dit geldt voor alle zakelijke en obligatoire be perkingen behoudens die welke voortvloeien uit het burenrecht; de koper kan opheffing van die rechten eisen, tenzij anders werd overeengekomen of koper beter wist. Dit geldt niet voor publiekrechtelijke beperkingen, zoals een niet meegedeeld bouwverbod; hier kan in voor komende gevallen de koper uitsluitend schadevergoe ding, vermindering van de koopsom of terugname door verkoper verlangen. Openbare registers Er is sprake van het zogenoemde positieve stelsel van onroerend-goedregisters, dat wil zeggen dat iemand die daarin als eigenaar geboekt staat, ook als zodanig wordt beschouwd. Een koper kan derhalve geheel op deze registers vertrouwen, tenzij hij anders weet. Persoonlijke rechten kunnen niet worden gepubliceerd. Kooprechten, voorkeursrechten tot koop, enz. kunnen niettemin wor den verzekerd door een aantekening met zakelijke werking (Vormerkung). Deze aantekening wordt via de instrumerend notaris opgenomen in de registers en be schermt de koper onder meer voor overdracht aan derden, tussentijdse hypotheken en beslagen; dubbele verkoop komt hierdoor zelden voor. Een koper is alleen gehouden om obligatoire verplich tingen te respecteren indien hij deze accepteerde; de wet maakt op deze regel echter een uitzondering voor huur- en pachtovereenkomsten, dat wil zeggen op het tijdstip van de eigendomsoverdracht komt er van rechtswege een nieuwe huur- of pachtovereenkomst (met dezelfde in houd als de oude) tot stand tussen de nieuwe eigenaar en de oude huurder/pachter. Publiekrechtelijke beperkingen kunnen niet worden gepubliceerd. Koop onroerende zaken Sedert 1973 is hier op straffe van nietigheid de notariële akte ver plicht voor koopovereenkomsten met betrekking tot onroerend goed, daarbij ervan uitgaand dat de notaris het beste zowel verkopers- als ko- persbelangen kan behartigen. De notaris heeft hierbij zowel een waar schuwende en informerende taak als een functie op het gebied van rechtszekerheid (formu lering en bewijsfunctie). Hetzelfde geldt indien slechts één der partijen zich bindt, zoals bij verlening van een optie tot koop. Ook huurkoop of leasing van onroerend goed valt onder dit voorschrift. Eigendomso vergang De eigendom gaat pas over op de koper door publikatie van de notariële overdrachtsakte in de openbare regis ters. De overdrachtsakte staat daarbij geheel los van de eerdere koopakte (abstract systeem). In beginsel geldt ook in Duitsland algehele contractsvrijheid voor koop, doch voor onroerend goed is dit beginsel in de loop der jaren vergaand beperkt, met name ter opheffing van de ongelijkheid van partijen. Zowel de koopakte als de over drachtsakte moeten in notariële vorm worden opge maakt. Kadaster De zorg voor het kadaster is in de voormalige Bondsrepu bliek opgedragen aan de deelstaten. Het verantwoorde lijke ministerie verschilt per deelstaat. De verantwoorde lijkheid kan liggen bij Binnenlandse Zaken, Financiën, Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Openbare Werken of de Bausenatoren. De kadastrale registratie en de kadastrale kaarten worden bijgehouden door een overheidsorgaan, het Vermessungsamt, dat zich in de regel ook bezighoudt met ruimtelijke ordening, waarde bepaling en dergelijke. De kadastrale registratie en de kadastrale kaarten wor den bijgehouden op grond van lijsten welke op gezette tijden worden toegezonden door het Grundbuchamt, de openbare registers, een dienst van het federale Ministerie van Justitie. Deze lijsten geven de veranderingen aan, die op grond van de notariële akten in het Grundbuch zijn aangebracht. Noodzakelijke splitsingen van percelen dienen te worden uitgevoerd voordat publikatie van de akte in het Grund buch plaatsvindt. De hiervoor noodzakelijke meting kan op verzoek van belanghebbende plaatsvinden door het Vermessungsamt of door een particuliere, daartoe door de overheid benoemde beëdigde landmeter, de Öffent- lich bestellte Vermessungsingenieur. Deze particuliere landmeters nemen ook de aanwijzing van nieuwe gren- NGT GEODESIA 92 - 7/8 287

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3