zen in ontvangst. Alleen Beieren kent de Öffentlich bestellte Vermessungsingenieur niet. De Arbeitsgemeinschaft der Vermessungsverwaltungen, opgericht in 1948, heeft in de loop der jaren een aantal automatiseringssystemen geleverd, die landelijk worden toegepast. Enkele belangrijke systemen zijn: geautomatiseerde kadastrale index (Automatisiertes Liegenschaftsbuch ALB); digitale kadastrale kaart (Automatisierte Liegen- schaftskarte ALK); topografisch-kartografisch informatiesysteem (Amtli- ches Topografisch-Kartografisch Informationssystem ATKIS); standaardgegevensformaat en de Einheitlichen Da- tenbankschnittstelle EDBS ten behoeve van gege vensuitwisseling. Duitse eenwording Al vrij snel na de val van de Muur werd duidelijk dat het oude regime het Grundbuch in de vroegere DDR had vernietigd en het kadaster was verminkt. Veel burgers, veelal wonend in het „Westen", vroegen om teruggave van hun verloren eigendommen. Grundbuch en kadaster blijken geen afdoende antwoorden meer te kunnen geven. Vernieuwing van wetgeving en inrichting van de organi satievorm voor Grundbuch en kadaster zijn nodig. Voor de betrokkenen in de vroegere DDR houdt dit tevens een grote cultuuromslag in. Duidelijk is wel dat een open markteconomie op korte termijn vraagt om een rechtens betrouwbaar Grundbuch en een goed functionerend kadaster. Voor de oplossing van het vorenstaande zijn verschillen de partnership-relaties ontstaan tussen oude en nieuwe deelstaten. Relaties zijn gegroeid tussen: Sleeswijk-Holstein en Mecklenburg-Pommeren; Nedersaksen en Saksen-Anhalt; Nordrhein-Westfalen en Brandenburg; Baden-Würtemberg en Saksen; Hessen en Beijeren met Thüringen. Grote opgave is dat de betrokken mensen in oude en nieuwe deelstaten op constructieve wijze samenwerken. Het zal nog enkele jaren vergen voordat deze herinrich ting en aanpassing van Grundbuch en Kadaster in de „nieuwe" deelstaten zijn voltooid. (REIS) ontwikkeld en ingevoerd. In dit project werken samen The National Board of Survey, het Ministerie van Justitie en het Ministerie van Milieubeheer. Financiering van ontwikkeling en invoering is gegarandeerd door deze instanties. Verwacht wordt dat in 1994 in de provincies een geautomatiseerd Real Estate Registre beschikbaar zal zijn. In dit register zijn dan vastgoedgegevens (perceels-, adres-, coördinaat-, eigenaar- en hypotheek- gegevens) opgenomen. Ook waarde- en prijsgegevens worden opgeslagen. Thans beschikt men reeds over een jaarlijks bijgehouden marktprijs-register, waarin voor zo ver bekend de verkoopprijzen van onroerend-goedtrans- acties worden opgeslagen voor onder meer statistisch gebruik. Verder wordt door The National Board of Survey voort varend gewerkt aan de ontwikkeling en invoering van het Fins Geografisch Informatie Systeem (FINGIS). Het Nederlandse Kadaster maakt sinds enkele jaren gebruik van dit landmeetkundig/kartografisch systeem; software ontwikkeling wordt door het Nederlands Kadaster in feite uitbesteed. In Finland zelf verwacht men dat rond de eeuwwisseling alle kadastrale kaarten in een digitaal bestand zijn opgenomen. Frankrijk Koop onroerende zaken/eigendoms overgang Koop van onroerend goed moet schriftelijk geschieden en dient bij notariële akte plaats te vinden. In dien geen notariële akte, doch wel een onderhandse akte werd opge maakt, wordt algemeen aangeno men dat de koop wel partijen bindt, doch niet tegenover derden kan werken. Niet altijd kan de eigendom gelijk overgaan bij de koop. Bij een te bouwen pand gaat volgens de wet de eigendom in de regel pas over als bij (tweede) notariële akte is geconstateerd dat de bouw is voltooid, en eerst dan behoeft de koopsom te worden betaald. De koper is hier beschermd tegen verkoop aan derden en tussentijd se bezwaring, doordat ook de eerste overeenkomst wordt gepubliceerd op het hypotheekkantoor en de tweede overeenkomst terugwerkende kracht heeft tot het tijdstip van publikatie van de eerste. Finland Kadaster en grondregistratie beho ren tot het taakgebied van het Minis terie van Landbouw en Bosbouw. In gesteld is The National Land Survey of Finland, welke wordt bijgestaan door een zelfstandig instituut, The National Board of Survey. Behalve het hoofdkantoor in Helsinki zijn er nog 11 provinciale kantoren en daar aan toegevoegd nog 39 districtskan toren. Door The National Board of Survey worden naast registratieve en landmeetkundige activiteiten ook karto- grafische en topografische diensten verricht. Evenals in Zweden is het Ministerie van Justitie verant woordelijk voor het Land Registre: overdracht van onroe rend goed en hypotheekakten kunnen in 98 kantoren, verspreid over het hele land, worden geregistreerd. Onder coördinatie van The National Land Survey of Finland wordt thans het Real Estate Information System Openbare registers De openbare onroerend-goedregisters geven informatie over het eigendom van de verkopers en eventuele pri vaatrechtelijke beperkingen daarop, zoals rechten van derden. Omdat de eigendom reeds overgaat door de koopovereenkomst, is er in Frankrijk minder behoefte aan publikatie van persoonlijke rechten. Voorovereenkomsten kunnen worden gepubliceerd, in dien zij in een authentieke akte zijn opgenomen, doch dit brengt geen zakelijke werking ten opzichte van derden te goeder trouw met zich mee. Publiekrechtelijke beperkin gen kunnen niet worden gepubliceerd in de onroerend- goedregisters. In de praktijk zijn twee methoden ontwik keld om dit bezwaar te ondervangen: 1. publiciteit via gebruikskaarten (plans d'occupation des sols ofwel POS), waarop de beperkingen in het gebruik zijn aangegeven en welke kaarten ten ge meentehuize worden gehouden; 2. afgifte van een inlichtingenformulier (certificat d'urba- nisme) door de lokale overheid op aanvraag van ver- 288 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 4