Groot- Brittannië koper of koper; deze wijze van handelen (ontwikkeld door het notariaat) heeft een wettelijke basis. Kadaster De verantwoordelijkheid voor het Kadaster ligt bij het Ministerie van Financiën (Ministère de Budget). De kadastrale registratie en de kaarten worden bijgehouden door de Service du Cadastre. De gegevens voor de bij houding van het kadaster ontvangt men van de openbare registers (Service de la Conservation des Hypothèques). Bij overdracht van onroerend goed dient de notaris de akte ter overschrijving aan te bieden bij deze dienst, te zamen met een kadastraal uittreksel dat is aangevuld met de door de akte beoogde nieuwe toestand. Dit uittreksel wordt door de Conservation des Hypothèques na controle doorgezonden naar het Kadaster ter bijwerking van de kadastrale administratie. Wanneer door de overdracht nieuwe rechtsgrenzen in bestaande percelen worden gevormd, is de werkwijze als volgt. De notaris geeft aan een daartoe opgeleide en bevoegde, beëdigde particuliere landmeter (géomètre expert) opdracht de nieuwe grenzen op te meten. Het door de géomètre expert vervaardigde metingsstuk wordt door het Kadaster gecontroleerd, waarna de nieuw ge vormde percelen door het Kadaster worden genummerd. Op grond hiervan redigeert de notaris zijn akte en biedt deze ter publikatie aan bij de Conservation des Hypo thèques. Het metingsstuk wordt met het aangevulde kadastrale uittreksel naar het Kadaster gezonden ter be waring en verwerking in de administratie. De kadastrale kaart wordt in de meeste gevallen bijgehouden door, door de overheid aangezochte, daartoe bevoegde beëdigde particuliere landmeters. De Dienst van het Kadaster oefent controle uit op deze werkzaamheden. Er zijn twee grote producenten van geografische informa tie: Nationaal Geografisch Instituut (Institut Géographique National IGN), vergelijkbaar met de Nederlandse Topografische Dienst. Het is een zelfstandige open bare dienst, onder toezicht van het Ministerie van Infrastructuur (Ministère de l'Equipement). Het IGN levert middel- en kleinschalige kaarten, zowel analoog als digitaal; Belastingdienst (Direction Générale des Impöts DGI). DGI beschikt bij de dienstonderdelen die belast zijn met het kadaster over grootschalige kaarten. Daaraan zijn gekoppeld de gegevens voor de grondbelasting (alleen de „reële rechten", te weten eigendom, vruchtgebruik en erfpacht). Deze laatste gegevens zijn volledig geautoma tiseerd en beschikbaar voor overheidsdiensten. De ka dastrale kaarten (ten dele geautomatiseerd) worden ver strekt aan lagere overheden (die ze als basiskaart gebrui ken) en aan de nutsbedrijven (die zich beperken tot de wegen en gebouwen inzake grotere gebieden). In Griekenland bestaat geen Kadas ter. Sinds lange tijd is er echter wel een politieke discussie over. Pogin gen om grondregisters op te richten, zijn tot op heden nog steeds ge strand. De topografische dienst van het leger zorgt voor kaartmateriaal. Openbare registers Griekenland kent het notariaat. Voor vestiging of overdracht van zakelijke rechten op onroe rende zaken is een notariële akte vereist, met uitzonde ring van staatseigendommen. De akte moet worden ingeschreven in een register om het rechtsgevolg te doen intreden. Het register is voor iedereen toegankelijk, maar heeft geen openbaar gezag (Öffentlicher Glauben). Voor hypotheken geldt eveneens een „boekingsprincipe". Kadaster Er zijn of worden allerlei registers opgebouwd betreffende onroerend goed, die Cadastre worden genoemd. Een systematische inventaris van alle onroerende zaken bestaat in Griekenland niet. Wetgeving De huidige toestand op het gebied van wetgeving be treffende kadaster en landmeten is onoverzichtelijk. Zon der dat er sprake is van coördinatie gelden er ongeveer 25 (soms tijdelijke of alleen plaatselijke) wetten. Koop onroerende zaken/openbare registers In Engeland en Wales gaat de eigen dom over op de koper door publika tie in de openbare onroerend-goed- registers van de akte van over dracht. Het hieraan ten grondslag liggende koopcontract dient in be ginsel schriftelijk te worden aange gaan en normaliter wordt dit voorbe reid door twee solicitors: de een van verkoper, de ander van koper. Een deel van de onroerend-goedtransacties betreft nog ongeregistreerde grond. In Schotland geldt een afwijkend stelsel. Eigendomsovergang Groot-Brittannië kent de overdracht zowel van geregis treerd als van ongeregistreerd onroerend goed: geregistreerd: indien onroerend goed is gepubliceerd in de Land Registry, heeft de aldaar als eigenaar ge registreerde persoon de volledige beschikkingsbe voegdheid over dat goed. Deze goederen worden overigens verkocht met diverse daaraan verbonden rechten welke niet kunnen worden gepubliceerd in de onroerend-goedregisters; een koper van ongeregistreerd onroerend goed moet nasporing verrichten in het Land Charges Registre. Soms heeft de koper van ongeregistreerd onroerend goed een voorsprong op de koper van wèl geregistreerd goed; bijvoorbeeld indien laatstgenoemde alleen navraag doet naar de wettelijke eigenaar en hem ten onrechte wordt meegedeeld dat niemand anders het bezit heeft van het desbetreffende onroerend goed. Kopers van onroerend goed kunnen aanzienlijke proble men ondervinden bij het verkrijgen van een gave titel, en botsende rechten van derden kunnen niet altijd op een voudige wijze worden voorkomen. Toekomstige rechten met betrekking tot onroerend goed worden onder Engels recht beschouwd als „equitable interests", waarbij de wettelijke eigendom onverminderd blijft berusten bij de eigenaar. Zo'n toekomstig recht kan worden gepubli ceerd, ongeacht of dit voortvloeit uit een trustverhouding, dan wel uit een koop-optie of overeenkomst van verkoop en koop. Alle onroerende goederen, of deze kunnen worden gere- 289 Griekenland NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5