gistreerd of niet, zijn onderworpen aan publiekrechtelijke regels, welke de koper binden, ongeacht het feit of hij deze al of niet kende. In Groot-Brittannië kan hiernaar on derzoek worden verricht in lokale publiekrechtelijke regis ters. Kadaster Van een kadaster vergelijkbaar met het in Nederland geldende systeem, dat wil zeggen een systematische overheidsinventarisatie van alle onroerende goederen, is geen sprake. Enkele overheidsdiensten zijn in belangrijke mate be trokken bij locatiegebonden informatie. Het betreft hier: nationale karteringsinstantie (Ordnance Survey OS). De OS produceert klein-, middel- en grootschalige to pografische kaarten. De Ordnance Survey behoorde vroeger tot het Ministerie van Defensie en is tegen woordig een verzelfstandigde overheidsorganisatie, waarvoor op termijn volledige privatisering wordt over wogen; Openbare Registers (HM Land Registry HMLR), al waar een deel van de eigendomstitels in Engeland en Wales is geregistreerd (dus niet in Schotland en Noord-lerland; die hebben een eigen registratie). Sinds 1862 is op vrijwillige basis geregistreerd, tegen woordig is dit verplicht bij eigendomsoverdracht. Van de geschatte 22 miljoen titels zijn er nu 13 miljoen ge registreerd. HMLR gebruikt grootschalige kaarten van OS als index, waarop kan worden nagegaan of een grondstuk is geregistreerd; Department of the Environment DOE, dat verantwoor delijk is voor planning, huisvesting, lokale overheid, milieubescherming, enz. In dit ministerie komt jaarlijks een forum onder de naam „Land Group" bijeen, waar in zeer uiteenlopende onderwerpen worden bespro ken. Op de agenda van de forumbijeenkomst begin 1991 stond onder meer: ecologische inventarisatie in vakken van één vierkante kilometer, werkgroep voor uniforme geografische naamgeving en adressering, statistieken van wijzigingen in landgebruik, digitalisa- tie van volkstellingsgrenzen, registratie van potentieel vervuilde terreinen en ontwikkeling van een database voor planningsinformatie; Belastingdienst (Inland Revenue), die informatie ver zamelt en bijhoudt voor belastingheffing, waardebepa ling van onroerende zaken, enz. Een grootschalige basiskaart vergelijkbaar met de GBKN wordt in het Verenigd Koninkrijk vervaardigd en bijge houden door de Ordnance Survey van het Ministerie van Milieu. Deze kaarten worden onder meer gebruikt voor het identificeren van onroerende goederen ten behoeve van de landregistratie. Ierland In Ierland bestaan twee systemen van landregistratie. Het ene sys teem, ontstaan bij een wet van 1707, is een registratie van (notariële) ak ten. Het doel van deze registratie is hun rangorde ten opzichte van el kaar dan wel hun prioriteit tegenover niet geregistreerde akten vast te leggen. Het andere systeem, ont staan door de Registration of Titles Act van 1964 heeft betrekking op de registratie van het vestigen of overdragen van rechten op onroerend goed. Dank zij het werk van de Land Commission beslaat dit systeem het grootste gedeelte van het grondgebied. Een perceel wordt zowel op een grootschalige kaart als in de registratie geïdentificeerd door een perceelnummer. De kaarten tonen de perceelnummers en in kleur het soort recht dat wordt uitgeoefend (met inbegrip van hypotheken). De registratie bevat een beschrijving van de objecten (grootte, cultuur, grenzen, enz.) met een ver wijzing naar de kadastrale kaart: naam, adres en woon plaats van de eigenaar, alsmede mogelijke beperkingen en lasten. Italië Het Italiaanse recht vertoont grote overeenkomst met het Franse: daar gaat de eigendom over ingevolge een overeenkomst als koop of ruil, doch verplicht die overeenkomst tot uitvoering daarvan en wel, aan ver kopers zijde, tot overdracht. Leve ring van het verkochte door de ver koper aan de koper is dus voor het overgaan van de eigendom niet no dig; de eigendomsoverdracht is reeds geschied door de totstandkoming der overeenkomst. Ten einde beschermd te zijn tegen derden te goeder trouw, kan de verkrijger zonder medewerking van de ver- vreemder zorg dragen voor de vereiste publikatie. Ten aanzien van onroerende zaken verlangt de wet echter, dat van de wilsovereenstemming schriftelijk blijkt: nota riële of onderhandse akte en voor het voorlopige koop contract geldt hetzelfde. Deze vormvoorschriften gelden op straffe van algehele nietigheid der overeenkomst. Registratie van akten In de onderscheiden departementen bestaan registratie kantoren voor onroerende zaken (Conservatorie del Re- gistri Immobiliari). Door registratie van de eigendoms overdracht is de verkrijger beschermd tegen aanspraken van derden te goeder trouw. Kadaster In de tweede helft van de 19e eeuw is gestart met de opbouw van het Italiaanse kadaster, dit vooral met het oog op het heffen van grondbelasting. In het midden van de 20e eeuw is men hiermee gereedgekomen. Het kadaster is landelijk centraal georganiseerd. Over het land verspreid zijn er ongeveer 100 Cadastral Depart ments. Het kadaster bestaat uit een percelenkaart, een percelenlijst, een lijst van eigenaren en een lijst met aan het perceel gerelateerde gegevens. In sommige gebie den zijn deze lijsten geautomatiseerd. Het hele land is verdeeld in 70 miljoen percelen, verdeeld over 310 000 kaarten. Deze kaarten zijn gemiddeld vijftig jaar oud. Gestart is met de digitalisering van de kadastra le kaarten; de kwaliteit van driekwart van deze kaarten is hiervoor geschikt. Thans wordt eraan gewerkt de lijsten met eigenaren, alsmede de relaties met de perceels- gegevens te gaan automatiseren. Pilots zijn inmiddels uit gevoerd. In 1939 is in de steden gestart met de opbouw van een zogenoemd Urban Cadastre. Ook dit kadaster heeft in civielrechtelijke zin weinig te betekenen. Het is vooral bedoeld om niet alleen de grond, doch ook gebouwen te kunnen betrekken in de belastingheffing. Het gevolg is, dat een algemeen gebouwenbestand gaat ontstaan. 290 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 6