Luxemburg De situatie inzake het kadaster en de openbare registers is geheel ver gelijkbaar met de situatie in België. Luxemburg kent ongeveer veertig notarissen. Er is één kantoor voor de openbare registers en één voor het kadaster, elk gevestigd in de stad Luxemburg en elk ressorterend on der het Ministerie van Financiën. Noorwegen Het in kaart brengen van de verde ling van de grond en het registreren van het onroerend goed behoort tot de verantwoordelijkheid van het Mi nisterie van Milieubeheer. Voor wat betreft het agrarisch onroerend goed wordt samengewerkt met het Minis terie van Landbouw. In 1980 is met betrekking tot deze karteringstaak een wet in werking getreden. Krach tens deze wet is het zogenoemde GAB-systeem inge voerd. Dit systeem bestaat uit: Grond (onroerend-goed)register; Adresregister; Bouwregister. Het GAB-systeem is opgezet onder leiding van het Nor wegian Mapping Authority. Het informatiesysteem heeft een beperkte functionaliteit. Opgeslagen zijn gegevens over alle percelen (2,3 miljoen), de namen van de 3 mil joen eigenaren, 1 miljoen adressen en alle gebouwen die na 1983 zijn gesticht. Alle 448 gemeenten leveren wijzi gingen van de gegevens ter verwerking aan. Verder worden door de 98 Local Court Offices gegevens aange leverd over overdracht van onroerend goed en hypo theekvestiging. Deze gegevens komen uit de akten die in het Land Register worden opgenomen. Thans hebben bij voorbeeld ongeveer 270 gemeenten een on-line ver binding met de gegevensbank van het GAB-systeem. Uiteraard maken ook de Ministeries van Milieubeheer en Financiën, alsmede het Bureau voor de Statistiek, ban ken en andere instellingen gebruik van deze gegevens. Het regeringsbeleid heeft sinds 1987 (Brundtland) als speerpunt het Geographic Information Technology Pro gram. Het National Centre for Geographical Information heeft als opdracht gekregen zorg te dragen voor de reali satie van een nationale infrastructuur voor landinforma- tiesystemen. In dit concept wordt thans gewerkt aan de opbouw van een digitale gegevensbank voor wegen, een vernieuwd GAB-systeem en een digitale vastgoedge gevensbank waarin de grenzen van de percelen zijn op genomen (1994). Zeer grote inspanningen worden gedaan om de Land Registry Database (Registre of Titles) in 1993 volledig operationeel te hebben. De conversie wordt thans pro- jectgewijs in de 98 kantoren uitgevoerd. Daartoe is door het Ministerie van Justitie een afzonderlijke instelling gesticht, die eigendom is van de gezamenlijke gemeen ten en een servicebureau. Dit instituut financiert de activi teiten uit een van een grote commerciële bank ontvangen lening. Gepland is dat alle genoemde gegevensbanken via het in te richten nationale netwerk gebaseerd op het digitale Noorse PTT-netwerk met elkaar communiceren. Tech nisch en commercieel moet het (volgens de plannen) mogelijk zijn dat meer dan 50 000 terminals met elkaar communiceren. Duidelijk is dat in de tweede helft van de jaren negentig de computernetwerken in het openbaar bestuur realiteit zijn. Oostenrijk Openbare registers Naar Oostenrijks recht geldt een positief stelsel. Wie te goeder trouw op het Grundbuch afgaat, wordt be schermd. Naar Oostenrijks recht be tekent de combinatie van die rechts bescherming met de causale leer, dat in Oostenrijk de boeking als eigenaar in het Grundbuch (Ministe rie van Justitie) weliswaar de ge boekte nog geen eigenaar maakt, doch dat derden, die te goeder trouw op deze boeking afgaan, zijn beschermd, als ware de geboekte inderdaad beschikkingsbevoegd. Wie te goeder trouw op het Grundbuch afgaat, wordt beschermd. Bij dit relatief-positieve stelsel past geen lijdelijkheid van de met de zorg voor de overschrijving be laste autoriteit. Het Grundbuchsgericht heeft dan ook een zekere onderzoekingsplicht; het moet nagaan of het Titel- vertrag naar de vorm geldig is, overeenstemt met de gegevens die uit het Grundbuch al blijken, ook of het wat de essentialia betreft naar zijn inhoud geldig is en met name ook of de vervreemder persoonlijk de vereiste be schikkingsbevoegdheid bezat. Na onderzoek beslist het Grundbuchsgericht omtrent af wijzing of toewijzing van het overschrijvingsverzoek. Van een afwijzende beslissing staat beroep open bij het Ge richtshof. Toepassing van de overschrijving geschiedt per het ogenblik (op de minuut nauwkeurig) waarop het verzoek om overschrijving de Einlaufstelle des Grund- buchsgerichts heeft bereikt. Kadaster In 1817 is begonnen met de opbouw van een kadaster ten behoeve van de heffing van grondbelasting. Later heeft dit fiscale kadaster tevens betekenis gekregen voor het rechtsverkeer. Thans wordt het gekenschetst als een „Grenzkataster". Dit kadaster is opgebouwd per kadas trale gemeente (1835). De grond is verdeeld in ruim 11 miljoen Grundstücke. Het Kadaster maakt onderdeel uit van de centrale staats zorg. Het Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen (BVE), ressorterend onder het departement van Econo mische Zaken, is belast met de zorg voor de instandhou ding ervan. Het BVE heeft in het land 68 regiokantoren waar de activiteiten worden uitgevoerd. Van elk Grundstück bestaat een Grundstückverzeichnis. Dit laatste bestaat onder meer uit een Grundstück- nummer, grootte van het Grundstück, cultuuraanduiding en eigendomsgegevens. In 1984 is als gezamenlijke acti viteit van de Ministeries van Economische Zaken en van Justitie begonnen met het digitaal opslaan van de ge gevens van de Grundstückverzeichnisse in de Grund- stückdatenbank (GDB). In 1989 is deze GDB landelijk ge reedgekomen. De gegevens worden in het computer centrum van de BVE in Wenen verwerkt en opgeslagen. Verzameling en bewerking van de gegevens vindt plaats in de 68 regionale Vermessungsamter. Sinds 1989 is het mogelijk dat met behulp van gevenscommunicatiefaci- liteiten derden direct toegang krijgen tot de GDB. Nota rissen, rechtbanken en openbare lichamen kunnen een directe verbinding krijgen met de GDB. Zij moeten daar toe een gemotiveerd verzoek indienen bij de Minister van Economische Zaken of de Minister van Justitie. NGT GEODESIA 92 - 7/8 291

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 7