Onlangs is begonnen met de automatisering van de ge gevens uit het Grundbuch. Portugal De openbare registers ressorteren onder het Ministerie van Justitie. Het Kadaster behoort bij het Ministerie van Planning en Huisvesting, terwijl de waarde van onroerende zaken behoort tot de zorg van het Ministe rie van Financiën. Binnen het Ministerie van Planea- manto e da Administragao do Terri- tório zijn twee instituten relevant. Het Instituto Geografico e Cadastral is met name regis tratief werkzaam en beheert nationaal het Kadaster. Dit instituut valt onder de verantwoordelijkheid van de tot dit Ministerie behorende Staatssecretaris voor Lokale Admi nistratie en Landbeheer. Het Centro Nacional de Informagao Geografica (CNIG) is in 1989 opgericht als researchinstituut om het Sistema Nacional de Informagao Geografica (SNIG) te ontwikke len en de invoering ervan te coördineren. Het CNIG valt onder verantwoordelijkheid van de eveneens tot ge noemd Ministerie behorende Staatssecretaris voor We tenschap en Technologie. SNIG wordt ontwikkeld ten behoeve van planningsdoel einden op nationaal, regionaal en lokaal niveau. Het wordt gevoed met gedigitaliseerde gegevens afkomstig uit remote sensing, luchtfotografie, topografische kaar ten, orthofotokaarten en statistieken. Het systeem komt voor de gebruikers beschikbaar via een netwerk tussen het centrale bestand in Lissabon, zeven regionale be standen (vijf op het continent, twee op Madeira en de Azoren) en veel door de lokale autoriteiten te ontwikkelen lokale bestanden. Spanje Het Kadaster ressorteert onder het Ministerie van Financiën. Er bestaan twee kadastrale systemen: één van de landelijke gebieden (rural) en één van de stedelijke gebieden (urban). Deze systemen worden gebruikt voor fiscale doeleinden. In de steden 100) is het kadastrale gegevens bestand geautomatiseerd. Grafische informatie wordt hier veelal ook ver zameld voor planningsdoeleinden. In de landelijke gebieden wordt gebruik gemaakt van de gegevens van de kaarten van het topografische kadaster van het Nationaal Geografisch Instituut (NGI). Ongeveer 1% (100 van de 9000 communes) is geautomatiseerd, terwijl 50% van de kadastrale kaarten (18 miljoen per celen) is gedigitaliseerd. De perceelsidentificatie in het fiscale en het topografi sche kadaster is identiek. Dat is niet het geval met het Property Registre, hetgeen ressorteert onder het Ministe rie van Justitie. In de stedelijke gebieden stemt de per ceelsidentificatie, mede door het gebruik van het adres, nog behoorlijk overeen. Dit wordt bevorderd door de in formatie die vanuit het notariaat wordt ontvangen. Het Property Registre bevat rechtsgegevens over de gren zen, gegevens over de rechten en de eigenaar, alsmede over de lasten. Dit register is niet geautomatiseerd. Door de overheid is eind 1990/begin 1991 een regerings commissie ingesteld, die een onderzoek verricht heeft naar inhoud, vorm en betekenis van een kadaster in de moderne staat. Besluitvorming wordt thans voorbereid. Zweden Kadaster en grondregistratie beho ren tot het taakgebied van het Minis terie van Huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Voor de coördinatie van geodetische en kadastrale/land meetkundige activiteiten bestaat er de National Land Survey waaronder de Lantmateriet in Gaule, een plaats ongeveer 150 km ten noorden van Stockholm, ressorteert. Onder de overkoepelende National Land Survey functio neren de 55 Real Property Authorities. Deze instellingen hebben de zorg voor de instandhouding van het Real Property Register, het basisregister voor het onroerend goed van het hele land. Grote gemeenten leveren hierin een belangrijke bijdrage. Zweden is verdeeld in ongeveer 3,5 miljoen real properties. Elk real property heeft een link met de kadastrale documenten, de grondbelasting, de waarde, de statistiek, enz. Onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Justi tie wordt het Land Registre bijgehouden. Dit vindt plaats bij de 95 Land Registre Authorities (hypotheekbewaar ders). Het Land Registre waarin akten en hypotheken worden geregistreerd, draagt zorg voor het openbaar zijn van de rechtstoestand. De raadpleger mag afgaan op het Land Registre; het geeft wettelijke bescherming en de staat garandeert de juistheid van de inhoud. Het toezicht op de 95 Land Registre Authorities wordt verzorgd door de National Court Administration (NCA). In 1968 zijn de Ministeries van Huisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Justitie gestart met de oprichting van een geautomatiseerd Land Data Bank System voor Zweden. Een samenwerkingsverband, Central Board for Real Estate Data, werd in het leven geroepen. Daartoe werd in Gaule een verzelfstandigd instituut belast met het ontwikkelen, invoeren en beschikbaar stellen van de Swedish Land Data Bank System. Dit instituut is het Cen- tralnamder für Fastigheidsdata. De Swedish Land Data Bank System is thans operatio neel voor 70% van het grondgebied. In 1995 zal het totale grondgebied in het computerbestand zijn opgenomen. Ook hypotheekgegevens zijn opgeslagen in de Data Bank. In de Data Bank worden de gegevens dagelijks gemuteerd en geraadpleegd. Het Land Data Bank System en de gegevens zijn open baar. Het raadplegen van de gegevens op de kantoren is gratis. Elke overheidsinstantie kan vastgoedgegevens laten zien aan de burger. In 1991 waren bij overheden, banken, makelaars en andere organisaties (in totaal ongeveer 1200) reeds 19 000 terminals aangesloten op de Swedish Land Data Bank System. Vooral banken hebben grote belang stelling; zij maken in feite de hypotheekakten zelf op en daarom hebben zij deze gegevens nodig. Raadplegen via het netwerk kost geld. Per klant wordt de prijs bepaald. Ook voor het afgeven van informatie worden prijzen be rekend. Het gebruik van de LDB zal naar verwachting in de komende jaren toenemen. Het beleid is erop gericht dat de baten de lasten gaan overtreffen. Verdere uitbouw van het externe netwerk is daarom essentieel. Kadastrale kaarten worden in Zweden nog vervaardigd met behulp van de traditioneel gebruikelijke technieken. Wel worden de gegevens van de kadastrale kaarten digi taal opgeslagen. Een landmeetkundig/kartografisch infor matiesysteem is evenwel nog niet operationeel. 292 NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 8