Kadasterwet door mr. P. Schreuder, plv. directeur Vastgoedinformatie bij de hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn en Z. Klaasse, senior-beleidsmedewerker bij genoemde directie en tevens bewaarder van het Kadaster en de Openbare Registers te Alkmaar en Amsterdam. SUMMARY Cadastral Law In combination with the New Civil Code Book it was easier to intro duce the new Cadastral Law. Now, finally this new Cadastral Law is introduced. The provincial offices of the Cadastre have to work with the new instructions since 1992. In an overview the authors give a description of these instructions. De inwerkingtreding van het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) is gepaard gegaan met tal van festiviteiten. Eén daarvan was een symposium op 22 en 23 januari 1992, georganiseerd door de juridische faculteiten en het Departement van Justitie. Ook de Kadasterwet is daar voor het voetlicht gekomen. In dit artikel wordt nader ingegaan op de Kadasterwet. De Kadasterwet bestaat uit drie categorieën voorschrif ten. In de eerste plaats geeft de Kadasterwet uitvoering aan artikel 16 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek. Dat artikel bepaalt dat in een afzonderlijke wet (de Kadaster wet) de openbare registers worden geregeld. In de twee de plaats is de Kadasterwet een codificatie van reeds bestaande regels die voorheen verspreid stonden en erg gebrekkig waren. Tot die categorie behoort bijvoorbeeld een groot deel van de regelgeving inzake de kadastrale registratie en de kadastrale kaarten. In de derde plaats geeft de Kadasterwet nieuwe regels (bijvoorbeeld ver nieuwing, de kennisgeving van bijhouding inzake reeds bestaande percelen) en de mogelijkheid om bijvoorbeeld gemeenten te verplichten gegevens aan het Kadaster te leveren. Het Kadaster beschikt hiermee over een moderne regel geving die de burgers alle mogelijke rechtszekerheid biedt. De regels zijn soepel: veel onderwerpen kunnen worden geregeld bij Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB) of ministeriële regeling. De kadastrale registratie is daardoor een open-ended systeem dat tot in lengte van jaren kan blijven beantwoorden aan datgene wat over heid en burgers daarvan verwachten. Ook zijn kadaster en openbare registers in één wet ge regeld. Dat is ook het beste, want zij hebben alleen samen een functie en daardoor een toekomst. Invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek Met het in werking treden van de Boeken 3, 5 en 6 per 1 januari 1992 kan toch wel worden gezegd dat Neder land na ruim 150 jaar een nieuw burgerlijk wetboek heeft. Boek 1 was het eerste gedeelte van het NBW dat de eindstreep bereikte; het werd met ingang van 1 januari 1970 ingevoerd. Het bevat ons personen- en familierecht. Daarin is nadien overigens al heel wat gewijzigd. Denk bijvoorbeeld alleen al aan het echtscheidingsrecht in 1971 en aan de nieuwe regeling van de meerderjarigheid in 1985. In 1976 kwam Boek 2 met het rechtspersonenrecht. 344 De voornaamste rechtspersonen zijn de publieksrechte lijke Staat, provincie, gemeente, waterschap en derge lijke de kerkgenootschappen en vijf categorieën die nader worden geregeld in Boek 2. Deze vijf zijn: vereni ging, coöperatie, naamloze vennootschap, besloten ven nootschap en stichting. Nadien zijn hier eveneens be langrijke wijzigingen opgetreden. Genoemd wordt enkel de regeling van de fusie van rechtspersonen in 1985. Nog vrij onlangs, in april 1991, is Boek 8 betreffende het ver voersrecht in werking getreden. In januari 1992 was het de beurt aan wat wel de kern van ons vermogensrecht kan worden genoemd: het goede ren- (zaken-) en verbintenissenrecht. In het NBW heten zaken (stoffelijke voorwerpen) en rechten te zamen „goederen". Boek 3 bevat regels over de wijze waarop goederen kunnen worden verkregen en waarop ze verloren gaan, en over beperkte rechten die men op alle soorten goede ren kan vestigen: vruchtgebruik, pand en hypotheek. Boek 5 bevat het zakenrecht, omdat het zich beperkt tot de rechten die men alleen op zaken kan hebben. Daarbij staat de eigendom voorop, maar men vindt daar ook, naast het burenrecht, de regels voor rechten als erfpacht en opstal. Boek 6 regelt het verbintenissenrecht in het algemeen. De regels voor twintig bijzondere overeenkomsten wor den in Boek 7 opgenomen. Van Boek 7 zijn op 1 januari 1992 de titels 1 (koop en ruil), 7 (lastgeving), 9 (bewaar geving) en 14 (borgtocht) in werking getreden. Nog niet ingevoerd zijn het grootste deel van Boek 7 (een aantal bijzondere overeenkomsten), een klein deel van Boek 3 (onderbewindstelling) en Boek 4 waarin het erf recht wordt geregeld. Tegelijk met het nieuwe vermogensrecht zijn op 1 januari 1992 de Kadasterwet en de daarbij behorende uitvoe ringsvoorschriften in werking getreden. Overdracht van registergoederen Laten we beginnen met op te merken dat het systeem van overdracht van registergoederen en vestiging van be perkte (zakelijke) rechten blijft gebaseerd op de bekende drie pijlers: openbare registers worden op centrale plaatsen door de overheid bijgehouden en zijn goed toegankelijk, mede dank zij de in een vlot tempo uitgevoerde auto matisering; NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 12