aan de aard van de in te schrijven stukken (bijvoor beeld een notariële akte voor leveringen, een notariële verklaring voor erfopvolgingen, een verklaring van de griffier voor de aanvaarding van een nalatenschap). Hoofdstuk 3 behandelt de kadastrale registratie, het kaar- tenbestand en het net van coördinaatpunten. De kadastrale registratie heeft de volgende functies: verschaffen van toegang tot de openbare registers om de hierin opgenomen stukken te kunnen raadplegen; verschaffen van een overzichtelijke en systematische weergave van gegevens betreffende de rechtstoe stand van onroerende zaken en de feitelijke gesteld heid daarvan. De kadastrale registratie bevat in hoofdzaak de volgende gegevens (artikel 48): a. namen en andere persoonsgegevens van de eige naren en beperkt gerechtigden (bijvoorbeeld hypo theekhouder, erfpachter); b. verwijzingen naar de in de openbare registers inge schreven stukken, waaronder de in het register van voorlopige aantekeningen geboekte stukken; c. op de onroerende zaken rustende rechten en op deze zaken gelegde beslagen; d. verschillende gegevens uit de hypotheekakte indien op een zaak een recht van hypotheek rust; e. kadastrale aanduiding van de onroerende zaken en grootte van de percelen; f. gegevens over de publiekrechtelijke rechtstoestand van de onroerende zaken, zoals het feit dat een per ceel is aangewezen als natuurmonument; g. gegevens over de feitelijke gesteldheid van de onroe rende zaken, zoals de cultuuraanduiding. Verder kunnen nog andere gegevens in de kadastrale registratie worden opgenomen, op grond van andere wetten of ingevolge een besluit van de minister. Door het bepaalde dat de minister het te registreren gegevens bestand kan uitbreiden, voldoet de registratie aan het ver eiste van een open-ended systeem. Enkele voorbeelden van gegevens die bij besluit van de minister worden ge registreerd, zijn de koopsom van woningen en het feit dat de Natuurschoonwet van toepassing is. Hoofdstuk 4 gaat over de bijwerking van de kadastrale registratie, het kaartenbestand en het net van coördinaat- punten. De bijhoudingsbronnen zijn: a. de ingeschreven stukken; b. inlichtingen over het overlijden en de wettelijke woon plaats van rechthebbenden; c. waarnemingen of inlichtingen inzake verandering van grenzen als gevolg van aanwas en afslag van oevers van wateren of uitbreiding of afneming van duinen; d. waarnemingen of inlichtingen omtrent de feitelijke gesteldheid van onroerende zaken; e. boekingen en doorhalingen in het register van voor lopige aantekeningen; f. gegevens inzake splitsing of samenvoeging van percelen. Onder bijwerking verstaat de Kadasterwet bijhouding en vernieuwing. Bijhouding is een continu proces dat plaatsvindt naar aanleiding van vooral door belanghebbenden zelf bekend gestelde mutaties in de rechtstoestand van onroerende zaken, in hoofdzaak door inschrijving van een stuk in de openbare registers. 348 Vernieuwing is een vorm van bijwerking waarbij de gege vens in de kadastrale registratie en de kadastrale kaarten worden vernieuwd. Dit vindt incidenteel plaats naar aan leiding van een door het Kadaster ingesteld onderzoek betreffende de rechtstoestand, indien hieraan in verband met de (onvoldoende) kwaliteit van de aanwezige kadas trale gegevens behoefte bestaat. Hierna wordt wat dieper ingegaan op bijhouding en ver nieuwing. De hoofdstukken 5 en 6 betreffen de registraties voor schepen en luchtvaartuigen. Hoofdstuk 7 regelt de informatieverstrekking en het kadastraal recht. In hoofdstuk 8 komen de kaartconversie, het herstel van misslagen en de aansprakelijkheid voor fouten aan de orde. Uitvoeringsvoorschriften In de Kadasterwet wordt op meer dan zestig plaatsen ver wezen naar uitvoeringsvoorschriften die bij AMVB of bij ministeriële regeling worden gegeven. Zelfs de Tweede Kamer vroeg bij de behandeling van de wet of dat niet een beetje veel was. De regering antwoordde toen dat de vele werkzaamheden van het Kadaster een gedetail leerde regelgeving eisen met het oog op de gewenste landelijke uniformiteit. Het grote aantal uitvoeringsvoorschriften is samenge voegd tot een beperkt aantal afzonderlijke regelingen, zoals het Kadasterbesluit (Stb. 1991, 571) waarin onder andere worden geregeld: de wijze van kadastrale aandui ding, hoofdlijnen van de bijwerking van de kadastrale registratie en de kadastrale kaarten, hoofdlijnen van de bijhouding van de registraties voor schepen en lucht vaartuigen, voorwaarden voor een permanente aanslui ting op AKR en de loketfunctie van gemeenten. In de Uitvoeringsregeling Kadasterwet (Stcrt. 1991, 245) worden zaken geregeld als: vereisten voor in te schrijven tekeningen, in welke gevallen een formulier Hypotheken 3 of 4 moet worden ingeleverd en op welke wijze het com plexnummer inzake appartementsrechten wordt vast gesteld. Weer een andere regeling gaat over de verstrek king van massale output en de permanente aansluiting op Automatisering van de Kadastrale Registratie. In de Organisatieregeling Kadaster worden de ambtsge bieden geregeld, de openingstijden van de kantoren en worden kantoren aangewezen voor schepen en lucht vaartuigen. In de Kadasterregeling worden allerlei ministeriële rege lingen gegeven, die niet in de Staatscourant behoeven te worden gepubliceerd. Het gaat dan bijvoorbeeld om de vorm van de openbare registers en aantekeningen daar in, nadere regels omtrent het houden en bijwerken van de kadastrale registratie, het kaartenbestand, perceelsvor ming, grootteberekening van percelen, het verstrekken van inlichtingen, enz. Ook zijn er nieuwe AMVB's en ministeriële regelingen over schepen en luchtvaartuigen, ten dele voortvloeiend uit de Kadasterwet en voor het overige gebaseerd op Boek 8 Burgerlijk Wetboek en het Verdrag van Genève. Andere AMVB's gaan onder meer over taak, samenstel ling en werkwijze van de RAVI en de tarieven van het Kadaster. Hierna zullen we aandacht besteden aan enkele specifie ke onderwerpen die in de Kadasterwet worden geregeld. NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 16