Publiekrechtelijke beperkingen Kennisgevingen blijven), de zogenoemde kaartconversie dus, is dat nu ge regeld in artikel 111. Vernieuwing vindt plaats naar aanleiding van een door het Kadaster ingesteld onderzoek. In het kadasterbesluit is bepaald dat vernieuwing kan plaatsvinden als het Kadaster vindt dat de kadastrale gegevens niet vol doende juist en volledig zijn. Het kan hierbij gaan om een groot gebied, maar ook om één of enkele percelen. Het onderzoek kan worden ingesteld op verzoek van een belanghebbende, indien het slechts op een perceel of enkele percelen betrekking heeft. Vanwege het aan de vernieuwing verbonden rechtsge volg, is het van belang dat alle belanghebbenden bij het onderzoek worden betrokken, ook degenen die mogelijk niet bij het Kadaster bekend zijn. Daarom wordt aan de vernieuwing ruime bekendheid gegeven. Procedure vernieuwing Bekendmaking van het onderzoek In de kadastrale registratie wordt melding gemaakt van het in te stellen onderzoek. In de Kadasterregeling is be paald dat het onderzoek (behoudens indien het betrek king heeft op één perceel of enkele percelen) bekend wordt gemaakt in tenminste twee dag- of nieuwsbladen. De bij het Kadaster bekende (of inmiddels bekend gewor den) belanghebbenden worden uitgenodigd inlichtingen te verstrekken. Onderzoek van vernieuwing; opmaken voorstellen van vernieuwing Bij het onderzoek wordt op basis van de aanwezige kadastrale gegevens en verkregen inlichtingen een oor deel gevormd over de rechtstoestand van de onroerende zaken. De gegevens, waaronder de meetgegevens, wor den vastgelegd in het relaas van bevindingen. Dit relaas is de grondslag voor de op te maken voorstellen van ver nieuwing. Een voorstel is te beschouwen als de conclusie van het onderzoek en bevat alle gegevens over de rechtstoestand van een zaak. Toezending voorstellen aan belanghebbenden; bezwaar- en beroepsprocedure De voorstellen worden, behalve dat zij aan de bekende belanghebbenden worden toegezonden, ook ter inzage gelegd op het kantoor van het Kadaster. Daardoor kun nen ook bij het Kadaster onbekende belanghebbenden en toekomstige eigenaren zich op de hoogte stellen van de inhoud van de voorstellen. Belanghebbenden kunnen tegen de voorstellen opkomen met dezelfde rechtsmidde len als bij de bijhouding (dus bezwaar bij het Kadaster en beroep bij de rechter). Akte van vernieuwing; vernieuwing kadastrale registratie en kaarten Als de voorstellen vaststaan, wordt door een notaris de akte van vernieuwing opgemaakt. Deze akte bevat ten aanzien van elk perceel het relaas van bevindingen, het voorstel van vernieuwing en de in de bezwaar- en be roepsprocedure genomen beslissingen. Na de inschrij ving van de akte worden de kadastrale registratie en de kaarten vernieuwd op basis van de akte. Rechtsgevolg vernieuwing Het rechtsgevolg van de vernieuwing is als volgt gere geld. Degenen die volgens de akte rechthebbenden zijn, worden voor de toepassing van de regels van verjaring in 350 het burgerlijk recht aangemerkt als bezitters te goeder trouw. Een beperkt gerechtigde wiens recht niet in de akte is opgenomen, kan zijn recht indien hij dit niet kan uitoefenen vanwege een met het recht strijdige toestand na tien jaar na de inschrijving van de akte niet meer geldend maken. Dit stelsel komt kort gezegd hierop neer, dat de in de akte opgenomen rechten, tenzij hiertegen voordien wordt opgekomen, in het algemeen na uiterlijk tien jaar vast komen te staan. Praktische betekenis Wat zal de praktische betekenis van de vernieuwing zijn De vroegere klassieke hermeting is allang stopgezet, om dat deze te duur werd voor het Kadaster. De vernieuwing is zeker niet goedkoper. Tenzij derden bereid zijn tot financiering, zien wij voorlopig nog geen grote gebieden vernieuwd worden. Met de vernieuwing van incidentele percelen ligt dat anders. Er zijn nog diverse percelen die op naam staan van reeds lang overleden personen of niet meer bestaande instellingen. Het gaat vaak om stukjes grond die in wezen altijd zijn vergeten om in de akte te worden opgenomen. Ook is van sommige percelen sedert 1838 nog nooit een akte ingeschreven en is de eigenaar in bepaalde gevallen onbekend. Voor dit soort gevallen is de vernieuwing een uitstekend middel om de kadastrale registratie en de kaarten op een juiste wijze in overeen stemming te brengen met de rechtstoestand. In artikel 48, tweede lid, onder h, van de Kadasterwet staat dat in de kadastrale registratie ook wordt opge nomen ,,een korte aanduiding van de aard van de in de openbare registers ingeschreven overheidsbeschikkin gen die bestaan ten laste van de onroerende zaken Het gaat hier om publiekrechtelijke beperkingen waarvan de inschrijfbaarheid in de desbetreffende wetten is geregeld. Het gaat thans om ongeveer tien publiekrechtelijke be perkingen. Per 1 oktober 1992 komt daar nog de aan schrijving als bedoeld in de nieuwe Woningwet bij. Inmiddels ligt er een advies van de RAVI om het aantal te registreren beperkingen flink uit te breiden. In verband met dit advies voeren betrokkenen (notariaat, makelaar dij, provincies, gemeenten, waterschappen en Kadaster) overleg over een te houden pilot-project. Wij vermoeden dat de financiering een belangrijk punt zal worden. Als er meer bekend is, kan hierop in deze kolommen nader wor den teruggekomen [1], Op grond van de Kadasterwet verzendt het Kadaster bij bepaalde wijzigingen een kennisgeving aan belangheb benden. Op enkele uitzonderingen na worden de kennis gevingen centraal automatisch aangemaakt en ook cen traal verzonden. In bepaalde gevallen moet de kennis geving handmatig worden verzonden, na aanvulling van bijvoorbeeld het adres. Soms moet de kennisgeving hele maal handmatig worden aangemaakt. Eind 1992 gaat het Kadaster de gang van zaken evalueren. Kennisgevingen worden verzonden als: een geheel perceel wordt verkocht (koper en verkoper krijgen beiden een kennisgeving); een perceel in appartementsrechten wordt gesplitst en als de splitsing wordt opgeheven; een nieuw perceel is gevormd (voorheen de kennis geving uitkomst meting, bedoeld in de wet op de grondbelasting); NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 18