Het resultaat van boekhoudkundige en technische handelingen wordt middels overzichtelijke kennisgevingen aan de belanghebben den verstrekt. de kadastrale aanduiding wijzigt (bijvoorbeeld in ver band met een gemeentelijke herindeling); de grootte opnieuw wordt vastgesteld (bijvoorbeeld in verband met kaartconversie); een ambtelijke misslag is verbeterd; een aantekening van overlijden is geplaatst; woonplaats en/of adres van iemand wijzigt. Bij het Kadaster worden regelmatig reacties van belang hebbenden op de kennisgeving ontvangen, zoals: er zijn nauwelijks negatieve reacties op de kennis geving op zich; verschillende mensen reageren door hun nieuwe adres op te geven. Dit adres wordt opgenomen in de AKR. Van de wijziging ontvangt men een kennis geving; ook wordt nogal eens een reactie ontvangen in de vorm van een gewijzigd object-adres. Na controle wordt dit opgenomen in de AKR en de adressant ont vangt hiervan een bevestiging; soms ontdekt men schrijffouten in namen of reageert men op andere gegevens (beroep, huwelijksgoede- renregiem e.d.). De akte wordt geraadpleegd en men ontvangt antwoord op zijn reactie. In veel gevallen wordt verwezen naar de notaris; diverse reacties betreffen andere inlichtingen over zaken die niet direct met de kennisgeving te maken hebben; van onbestelbaar retour ontvangen kennisgevingen aan de koper wordt het nieuwe adres opgezocht. Daarna wordt de kennisgeving gezonden aan dat adres. Wij zijn van mening dat de kennisgevingen een zeer nut tige functie hebben. Zij maken het Kadaster voor de rechthebbenden toegankelijker. De mensen weten nu wat met hun gegevens gebeurt. Informatieverstrekking Het verstrekken van inlichtingen vloeit voort uit de open baarheid van het stelsel van registers en registraties. Het Kadaster is daartoe dan ook wettelijk verplicht. In de Kadasterwet is geregeld: waaruit de informatie wordt verstrekt: verschillende openbare registers; verschillende registraties; kaarten, daaraan ten grondslag liggende bescheiden en net van coördinaatpunten; in welke vorm de informatie wordt verstrekt: verlenen van inzage; verstrekken van afschriften, uittreksels en getuig schriften; verstrekken van inlichtingen te velde (uitzetten en aan wijzen van kadastrale grenzen). Op deze wijze worden per jaar meer dan één miljoen informaties verstrekt. De verstrekking van grote hoeveelheden gegevens uit de kadastrale registratie aan gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen is geregeld in artikel 104. Dit betreft de zogenaamde „massale output", welke alle gegevens van het grondgebied van het betreffende lichaam kan om vatten dan wel periodiek de mutaties hierin. Bij de vast stelling van de verschuldigde vergoeding wordt rekening gehouden met het feit dat uit het tegelijkertijd verstrekken van grote hoeveelheden gegevens besparingen voort vloeien voor het Kadaster. Men krijgt hiervoor 40% kor ting. De wijze waarop deze gegevensverstrekking plaats vindt, is vastgelegd in de Regeling massale gegevens verstrekking uit de kadastrale registratie (Stcrt. 1991, 245). Verder verstrekt het Kadaster gegevens over de relatie perceel - adres - plaatscoördinaten (PAP) en object- en subject-georiënteerde output aan grote klanten, met de periodieke mutaties erin. Het gaat bijvoorbeeld om alle eigendommen van de Staat (subject-output) of in een be paald gebied, bijvoorbeeld van het Ministerie van Land bouw inzake relatienotagebieden (object-output). Als nieuwe vorm van informatieverstrekking is de moge lijkheid geregeld gegevens te verstrekken via een termi- nalaansluiting op de kadastrale registratie (artikel 105), het zogenaamde Kadaster-Netwerk. Wat de afnemers be treft, moet hierbij vooral worden gedacht aan notarissen, makelaars, banken, gemeenten en waterschappen, dus personen en instanties die vanwege hun taak regelmatig gegevens betrekken uit deze registratie. Sedert 1 februari 1992 is het Kadaster-Netwerk operationeel. In 1992 komen er 500 externe aansluitingen. De vraag ernaar is enorm. In 1994 worden 2500 aansluitingen verwacht. Met alle afnemers van een netwerkaansluiting wordt een af zonderlijk contract gesloten. Aan gemeenten kan toestemming worden verleend voor de loketfunctie onder bepaalde voorwaarden. Het gaat NGT GEODESIA 92 - 9 351

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 19