Zwaartekracht; Wie voelt zich ertoe aangetrokken? V Veer methode door Marc van de Ven Op 4 juni 1992 werd een studiemiddag georganiseerd door het NGL. Het onderwerp van dit mini-symposium werd in de titel op sterke wijze tot uiting gebracht: ,,Hoe zwaar weegt zwaartekracht?" In tegenstelling tot de meeste door het NGL georganiseerde activiteiten was deze keer de opkomst gering. Veel deelnemers waren op de een of andere manier al met het aspect zwaartekracht in aanraking gekomen. De informele sfeer van het con gres- en theatercentrum 't Spant bleek goed bij dit gezel schap te passen. Er waren nauwelijks deelnemers te vinden, die middels dit symposium zich wilden oriënteren in de problematiek en mogelijke toepassing van het aspect zwaartekracht. De voorzitter van het NGL, ir. S. Stellingwerff Bein- tema, opende de middag terughoudend. Met de opmer king dat ook hij sinds zijn studietijd in Delft niet meer met zwaartekracht te maken heeft gehad, gaf hij aan dat dit waarschijnlijk voor velen geldt. Wat echter het doel van dit symposium was en wat de rol is van zwaartekracht in de geodesie, werd nauwelijks benadrukt. Het inhoudelijke deel van de middag werd gestart met een inleiding door ir. G. L. Strang van Hees over het onderwerp ,,Geoïde en zwaartekracht; coördinatenstel sels en hoogtesystemen". In een van hem bekende collegestijl gaf hij een introductie over het aspect zwaar tekracht. In de al eeuwenoude discussie over de vorm van de aarde en het verklaren van fysische processen die op, in of onder het aardoppervlak plaatsvinden, speelt zwaartekracht een belangrijke rol. Hij benadrukte voor namelijk de internationale samenwerking en ging niet of nauwelijks in op de dagelijkse praktijk van landmeter en geodeet in Nederland. Na achtereenvolgens het beïn vloeden van meetprocessen door zwaartekracht, hoogte systemen, de geoïde, de normaal zwaartekracht en de tijdafhankelijkheid te hebben behandeld, kon de inleiding worden afgesloten. Met een belangrijke opmerking dat de geodesie in Nederland zich ook hier richt op het vinden van fouten in gegevensverzamelingen, werd wederom bevestigd dat hierdoor de waarde van het eindresultaat in sterke mate wordt bepaald. De vraag waar in Nederland een zodanige variatie in de zwaartekracht optreedt, dat beïnvloeding van specifieke metingen tot significante ver schillen in uitkomsten leidt, werd niet beantwoord. De volgende sessie werd door ing. P. Plugers verzorgd, onder de uitdagende titel ,,Hoe bepalen we zwaarte kracht?" Hij gaf een duidelijke, doch enigszins fragmen tarische inleiding over het instrumentarium dat wordt ge bruikt bij het meten van de zwaartekracht. Bij het inzetten van meetinstrumenten gaat de aandacht van de geodeet voornamelijk uit naar de meetmethodiek en de correcte interne werking van het instrument. De eenheid waarin zwaartekracht wordt uitgedrukt, is milligal (mgal), het geen overeenkomt met 10-5 m/s2. Onder zwaartekracht wordt verstaan de resultante van de aantrekkingskracht van de aarde en de middelpuntzoekende versnelling als gevolg van de rotatie van de aarde. Omdat de externe in vloeden op het meetproces vaak 10 tot 100 x groter zijn dan de nauwkeurigheid waarin men de zwaartekracht wil bepalen, concentreert men zich bij de meetopzet op de interne werking van het instrument en het opsporen c.q. zo mogelijk voorkomen van meetfouten. Na een beschou wing over absolute en relatieve meetmethoden en meet instrumenten voor metingen op het land en op zee werd nog ingegaan op (inter)nationale meetcampagnes. Maan Gravimeter Aarde Vrije-val methode Laat een prisma vallen in een luchtledige buis en meet de afstand s en tijd t Formule: S J gt* Slinger methode Hoe groter de zwaartekracht des te sneller gaat de slinger heen en weer. Formule: T*2rt Getijkracht Door het aardgetij gaat de bodem in Neder/and dagelijks zo 'n 40 cm op en neer. Na de pauze gaf dr. ing. G. K. Lorenz in een uitstekend betoog inzicht in de positie van absolute zwaartekracht metingen in Nederland. Op nuchtere wijze ging hij in op het tot stand komen en het belang van een primair en secundair zwaartekrachtnet. Door coördinatie van de Nederlandse Commissie voor Geodesie en de samenwer king tussen de Faculteit der Geodesie TU Delft en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is er inmid dels veel bereikt. Echter, de continuïteit van verschillende meetprogramma's lijkt op ernstige wijze in gevaar te komen. Op een zorgvuldige manier behandelde hij de externe invloeden bij een meetprogramma, de werking en beïnvloeding van meetapparatuur en het opsporen van meetfouten. Ondanks dat er enigszins overlap was met de voorgaande lezing, wist hij toch de toehoorders te boeien. Het ac cent lag voornamelijk op absolute zwaartekrachtmetingen. De uitrekking van de veer (Al) is evenredig met de verandering van de zwaartekracht (Ag). Formule: Ag* cAl Meetmethoden voor het bepalen van de zwaartekracht. De dag werd afgesloten met een lezing door drs. W. Groenewoud over de praktische betekenis van zwaartekracht voor de geodeet. In een inhoudelijk goede, maar wat presentatie betreft nonchalante en helaas veel te zachte inleiding, gaf 354 NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 22