stichting NGL berichten PROMOTIE GEODESIE De nieuwe geodesiebrochure is uit. Samen met wat ander promotiemateriaal wordt deze weer toegezonden aan de dekanen van alle middelbare scholen in Neder land, met het doel op te wekken tot het kiezen van een geodetische opleiding. Voor het eerst ontvangen ook alle lezers van NGT Geo- desia nu deze brochure als insteker bij dit nummer. Misschien heeft u nog een neefje of nichtje met interesse voor dit vak? Om ook op andere wijze aandacht te vestigen op het beroep van de geodeten, is een geodesie-autosticker ont worpen. Die sticker kunt u tegemoetzien bij het oktober nummer van dit tijdschrift. Wellicht kan die een plaatsje krijgen op uw dienst- of privé-auto, zodat binnenkort heel Nederland kan zien dat geodesie meer is dan (land)- meten. De fotowedstrijd Sport en geodesie" heeft een goede respons gekregen. Er kwamen veel inzendingen binnen, waarmee de jury thans druk aan het werk is. De beste foto's zullen weer een plaatsje krijgen in dit tijdschrift. Meer informatie over promotie-acties, folders of stickers wordt verstrekt door: Van Beerendonk Publiciteit, Post bus 379, 5680 AJ Best, telefoon 04998 - 91185. JAARVERSLAG 1991 HEIDEMIJ Voor Heidemij was 1991 een goed jaar. De winst be droeg, na belastingaftrek, 18,2 miljoen gulden, wat 14 procent meer is dan in 1990. De totale werkzaamheden, welke 820 miljoen gulden be liepen, zijn in drie groepen ondergebracht: advies en informatisering, waar adviezen worden ver leend op het gebied van milieu, inrichting en vast goed; realisatie, gericht op de uitvoering van cultuur- en ci vieltechnische werken, alsmede milieutechnologie; adviesactiviteiten buitenland, waarin onder meer Eu roconsult werkzaam is als realisatiegericht advies bureau in ongeveer vijftig ontwikkelingslanden. Om dit alles te kunnen uitvoeren, groeide het personeels bestand van 2205 tot 2403. Voor het op peil houden van de kennis van de mede werkers werd 6% van de bruto-salarissom geïnvesteerd voor opleiding en bijscholing. Ook werd veel werk ge maakt van loopbaanontwikkeling; het ziekteverzuim werd teruggebracht van 4,2 naar 3,8%. Tegenvallers Bij de werkmaatschappij Vastgoeddiensten (groep Ad vies en Informatisering) zijn de activiteiten onderverdeeld in vier produktgroepen: heffingen en belastingen; ruimtelijke (her)inrichting en beheer; huisvesting en onderhoud; vastgoedinformatievoorziening. Het produktenpakket kon hier worden verbreed en er is sprake van een kwalitatief goede werkvoorraad. NGT GEODESIA 92 - 9 Bij de groep Geodesie (kaartvervaardiging, landmeet kunde en automatiseringsondersteuning) was echter de stagnerende uitbesteding van werkzaamheden door het Kadaster een tegenvaller. Gelukkig kon, ten behoeve van een aantal gemeenten, verder worden gewerkt aan de ontwikkeling van de Groot schalige Basiskaart van Nederland en kon de dienstver lening aan nutsbedrijven verder worden uitgebreid. De werkmaatschappij Heidemij Uitvoering (onderdeel van de afdeling Realisatie) heeft een aantal belangrijke activi teiten gerealiseerd, waaronder: aanleg en onderhoud van de Floriade 1992; aanleg van een groot aantal sportaccommodaties, zo als atletiekbanen, drafbanen, golfcourses en kunst grasvelden; bouw- en woonrijp maken van woonwijken, (herinrich ting van stedelijke terreinen, realisering van gemeen telijke bestemmingsplannen, herverkavelingsactivitei ten en realisatie van een aantal omvangrijke milieu opdrachten. Heidemij Buitenland maakt onder andere melding van de activiteiten van „Euroconsult", een gezamenlijke dochter van Heidemij en Grontmij, welke zich richt op plattelands ontwikkeling in landen buiten de EG. De omzet hiervan was in 1991 hoger dan begroot. De markt in Oost-Europa lijkt ook toenemende kansen te bieden. Hiertoe is in Rusland een 60% belang verworven in het adviesbureau RECON in Moskou, een bureau dat marktstudies verricht op het gebied van landbouw, agro- industrie en natuurbeheer. Toekomst Heidemij heeft vertrouwen in de toekomst en rekent op verdergaande uitbreiding van activiteiten, alsmede op verbetering van het rendement. De verhoogde aandacht voor het milieu en de noodzaak tot een verbeterde infra- stuctuur in Nederland en Europa geven daarbij hoopvolle kansen. Heidemij laat haar jaarverslag gepaard gaan met een „position paper", dit jaar met de opwekking: „Gemeente lijk milieubeleid: meer geld of minder regels". Daarin wordt gesteld dat het milieubeleid beter af is met minder regels, die bovendien globaler moeten zijn, dan met meer geld. Het geeft een waarschuwing dat het beleid kapot kan worden geregeld. Het position paper stelt voor dat het milieubeleid integraal in het gehele gemeentelijke apparaat moet worden in gepast en pleit ervoor dat de gemeentelijke milieuwet houder voortaan milieurandvoorwaarden moet kunnen stellen bij het afgeven van vergunningen en het opzetten van plannen. Gemeenten moeten aan de slag kunnen met een eigen (milieu)beleid. Theo Scheele mJAARVERSLAG 1991 K V GROEP In het informatiebulletin Informatief '92-1 geeft de K V groep een zeer compacte en duidelijke samenvatting van haar jaarverslag. Van de vijf onderdelen, welke samen de K V groep vor men, worden de activiteiten en resultaten bondig samen gevat. De totale omzet van de groep is in 1991 gegroeid tot 17,5 miljoen gulden, een stijging van niet minder dan 45% ten opzichte van 1990. In dit jaar werd ook de vijfde poot „Werving en Selectie" opgericht. 357

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 25