DOUANE K V Organisatiebureau heeft een groot aantal opdrach ten voor het bedrijfsleven uitgevoerd op het gebied van strategie, management en organisatie, en financiering. Die opdrachten werden uitgevoerd voor midden- en klein bedrijf, verspreid over een grote verscheidenheid aan branches. De overheids- en non profit-sector ondersteunde diverse bestuurders en ambtelijke managers in hun zoektocht naar een meer bedrijfsmatige sturing en beheersing van hun organisaties. De milieu-activiteiten van het bureau hebben het afge lopen jaar een snelle groei doorgemaakt. Voor 1992 verwacht men dat de bedrijfsadvisering zich onder meer zal richten op fusie en overname, kwaliteits zorg en grensoverschrijdende samenwerking. Bij de sector overheid en non profit zijn de thema's regio nalisering, schaalvergroting, reorganisatie en milieu de belangrijkste items. Bij KV Van Alphen wordt over 1991 een voorspoedige ontwikkeling gemeld. De omzet en de winst zijn verder gestegen. Tevreden opdrachtgevers en gedegen bedrijfs voering vormen de basis van het succes (volgens het verslag). Huisvesting en het aantal medewerkers zijn uit gebreid. De samenwerking met DHV (DHV+ genaamd) op het gebied van milieu-informatica is voorspoedig van start ge gaan. Het beleid voor 1992 is gericht op een verdere beheerste groei van omzet en winst. De adviesactiviteiten worden onder meer gericht op bestuurlijke informatievoorziening, informaticastrategle en projectmanagement. Voor de ge meentelijke markt zal een aantal voorbeeldsystemen worden gerealiseerd, gebaseerd op de door de VNG ge produceerde GFO's. K V interim management: „Steeds meer blijkt dat het topmanagement van organisaties zich realiseert dat effi- ciëntieverbetering slechts structureel is, indien daaraan committment bij medewerkers ten grondslag ligt. Wezen lijke cultuurverandering ligt daaraan ten grondslag". (Waar hebben we dat meer gehoord?) Het aantal opdrachten waarbij het accent ligt op efficiën- tieverbetering, zowel in het bedrijfsleven als bij (geprivati seerde) overheidsorganisaties, was opvallend, stelt het jaarverslag. Ook K V Internationaal kijkt tevreden terug op 1991. Interessante projecten zijn de revue gepasseerd en er zijn nieuwe opdachtgevers verwelkomd. Een verdere expansie ligt in het verschiet. Er zijn reeds contacten gelegd in Hongarije en Tsjechoslowakije. Ook wordt gestudeeerd op de ontwikkeling van dienstver lening met betrekking tot Aziatische markten en Midden- Oosten. K V Werving en Selectie tenslotte zal zich, naast in vulling van hogere kader- en directiefuncties, tevens richten op advisering en begeleiding op het gebied van formatieplanning, beoordeling en beloning, manage ment-development, bedrijfsopleidingsprogramma's en personeelsinformatiesystemen. Informatica-strategie Kan men het voeren van informatica-strategie overlaten aan automatiseringsdeskundigen? Beter niet, zegt het inlegvel van K V. Strategie voeren 358 is meer dan alleen kennis hebben van informatietechno logie. De bedrijfsdoelstellingen vormen het uitgangspunt voor de informatica-strategie. Die (nieuwe) strategie kan nieuwe kansen creëren voor een organisatie. KV Van Alphen biedt zijn diensten hierbij aan. De medewerkers in die tak zijn door de wol geverfd en ken nen de werkwijze van het top- en lijnmanagement. Theo Scheele EXPOSITIE „DE GRENS BEPAALD" Tot en met 1 november 1992 is in het Belastingmuseum Prof. Dr. Van der Poel te Rotterdam een boeiende expo sitie te zien over de Nederlandse grens en grenspaal in historisch perspectief. Aanleiding is niet alleen het „ver dwijnen" van de economische binnengrenzen in Europa, maar vooral de voltooiing van het onderzoek van mu- seumvrijwilliger Co Bieze. In ruim tien jaar inventariseer de hij alle 1271 grenspalen langs de zuid- en oostgrens en legde ze vast op 2000 foto's en 2000 dia's. Te zien zijn ook echt materiaal en replica's. Zo'n kopie is er bijvoor beeld van een paal uit 1820, die nog op de Belgisch- Franse grens wordt onderhouden en ook nog steeds de letter N van Nederland draagt! Als u grenspaal 144 bij Coevorden ziet met de letters BR erop, weet u voortaan dat die nog steeds Bataafse Republiek betekenen en dat de steen anno 1802 is. Natuurlijk is er ook een hoekje „Grens in kaart" met voor al atlaskaartjes en zijn er wat detailkaarten uit vroeger eeuwen (onder andere naar werk van landmeter Nicolaes van Geelkerken in 1656 rond Winterswijk). Aandacht is er ook voor de grenscorrectie met Duitsland uit 1949. Een tijdschriftpagina van toen meldt: ,,Een ambtenaar in Engelse dienst bakent de nieuwe grens af, terwijl de twee Nc&tRLANOSCHf NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 26