grammetrie, interpretatie, remote sensing en landge bruik. De instellingen willen deze kennis ter beschikking stellen van projecten in het buitenland. I KARTOGRAFIE OP DELTA-EXPO In het Topshuis bij de Oosterscheldekering is een niet- alledaagse, interessante expositie over kartografische produkten te bewonderen. De opzet wijkt af van het ge ijkte patroon. Er zijn weinig oude, veel nieuwe en merk waardige kaarten uitgestald. Men heeft op het groot publiek gericht. „Kaarten zijn getekende voorstellingen van de geogra fische ruimte", vermeldt een paneel. Het zijn visuele hulpmiddelen om delen van de wereld in hun ruimtelijke relatie aanschouwelijk te maken, om zaken vast te leg gen, te berekenen en te analyseren. Omdat er allerlei groepen gebruikers van kaarten zijn, wordt de kaart op dat gebruik afgestemd. Het aantal toepassingen is daar om onuitputtelijk. Een greep uit die onuitputtelijkheid is er opgehangen, een kleurrijke verzameling: stadsplattegronden, (gegene raliseerde) kaarten van vervoersbedrijven, toeristische kaarten en plattegronden, maar ook mooie driedimensio nale kaarten zoals die van het Zillertal in de winter, een leidingenkaart van de stad Kassei en een reconstructie van de Acropolis. De moderne techniek van het inzoomen is aanschouwe lijk gemaakt met een kaart van de stad Maastricht. Het eerste plaatje laat een groot deel van een wijk zien, het laatste enkel een putdeksel. Ten onrechte heeft men dit een kadastrale kaart genoemd. „Generaliseren is vereenvoudigen, schematiseren", wordt uitgelegd bij kaarten van de ondergrondse spoor lijnen van Londen, Barcelona, Hamburg en Tokio. Een kaart van een verkeersknooppunt bij Barendrecht hangt wat verloren tussen de kaarten van Moskou, Berlijn, China en Irak. Bij de fraaie, gekleurde Waterstaatskaart van Walcheren wordt toegelicht dat kleur dient om de kaart zo leesbaar mogelijk te maken, maar dat de praktijk desondanks leert dat het maar enkelen is gegeven alle informatie uit een kaart te halen, die er met zoveel moeite en geduld is in gestopt. Zonder een hele opsomming van het gebodene te willen geven, mogen enkele speciale werkjes naar mijn mening niet onvermeld blijven: de themakaart van New York naast die van de Groningse veenkoloniën, een wereld- bollenkaart, getekend met behulp van een speciaal com puterprogramma, waarbij iedere keer weer een ander land voorop de wereldbol wordt weergegeven, en de wereldkaart van Piet Grijs, met zijn kamertje in Amster dam als centrum van de wereld. Een heel bijzondere wereldbol is afgebeeld op een gebreid damestruitje. „Af beelding van een bol op een plat vlak" vermeldt het onderschrift. Maar dat klopt natuurlijk niet meer zodra iemand die trui aantrekt. Wie aan de wanden niet genoeg van zijn gading kan vinden, kan op de vloer nog een volledig luchtfoto mozaïek van de hele provincie Zeeland bewonderen. Het kost wat moeite erachter te komen dat er ook een bijbehorende catalogus is te verkrijgen, met vrijwel al het afgebeelde in kleur en toelichtende tekst. Bovendien zijn daarin nog enkele interessante, kartografische verhalen opgenomen, onder andere van Ferjan Ormeling, Paul Mijksenaar en René van der Schans. Het verhaal van de laatste gaat over smeerlapperij, waarmee hij niet het ten toongestelde bedoelt. Ik zal het verder niet verklappen, maar het is (uiteraard) een leuk verhaal. De catalogus heet „MAPS, kaarten en plattegronden, van bergtop tot oceaanbodem", samengesteld door Paul Mijksenaar en kost f 27,50. De tentoonstelling is nog tot eind 1992 te zien. Van harte aanbevolen. Theo Scheele I WINKELKRUIS Het Eisinga-planetarium in Franeker heeft de beschikking gekregen over een winkelkruis. Dat is een zeldzaam hoekmeetinstrument uit de tweede helft van de zestiende eeuw. De eerste beschrijvingen van dit instrument zijn te vinden in het boek „Practijck des landmetens" (1600) van de Nederlandse landmeter Jan Pierszoon Dou. Twee eeuwen lang was dit winkelkruis het belangrijkste land meetkundige instrument. Het is afgeleid van een astro labium. Het winkelkruis bestaat uit een ronde of vierkante mes sing plaat met een diameter van 15 tot 20 cm waarin een cirkel met een verdeling in 360° is gegraveerd. Daarom werd dit instrument buiten Nederland ook wel de „Hol landse cirkel" genoemd. Op de plaat zijn, vlak buiten de cirkel, vier vizieren aangebracht, bestaande uit pennen of plaatjes met een sleuf. Die staan zo tegenover elkaar, dat ze samen hoeken van 90° vormen. Daaraan ontleent het instrument zijn naam. Verder heeft het instrument een wijzer, ook met een vizier, en een vast of afneembaar kompas. Horizontaal op een statief geplaatst, kon het worden gebruikt voor het meten van hoeken. Het was een betrekkelijk goedkoop instrument, dat vaak werd weggegooid wanneer het ge breken ging vertonen. Dat is waarschijnlijk de oorzaak dat maar enkele exemplaren bewaard zijn gebleven. Het instrument van het Eisinga-planetarium is een bijzon der exemplaar met een grondplaat van 17 cm in het vier- 360 NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 28