öe geodeet; en zijn werkterrein „Waar ligt de kern van zijn vak?" Inleiding Meten is weten door ing. M. P. J. van de Ven. SUMMARY Errors and uncertainty in GIS: a critical comment Errors and uncertainty with respect to geometric information are well-established and important fields of interest for surveyors. However, this field seems to be largely neglected when GIS is involved. In this short article the geodetic community is invited to pay more attention to errors and uncertainty in GIS. De arbeidsmarkt staat de laatste tijd behoorlijk onder druk. Reorganisaties lijken elkaar steeds vaker op te volgen. Kwaliteitsdenken, klantgerichtheid en een kreet als „terug naar corebussiness" dwingen ons na te denken over wat we doen, waarom we het zo doen en het nut ervan. Het zijn allemaal terechte vragen. Het is echter opvallend dat in veel gevallen de antwoorden verschillen, terwijl de context vaak in grote lijnen gelijk is. Ondanks de veel gelijkluidende organisatorische en informatorische crite ria zijn wij in staat een veelheid aan benaderingswijzen ten toon te spreiden ten aanzien van de aard en inhoud van het geodetisch werk c.q. de produkten. Waarom eigenlijk, wat denken we ermee te bereiken? Kernactiviteit Studieprogramma's van onze onderwijsinstellingen staan continu in de steigers als gevolg van technologische en maatschappelijke invloeden. Het aantal aandachtsvelden binnen de geodesie neemt nog steeds toe ten behoeve van de interdisciplinaire communicatie. Bij een gelijk blijvende studieduur neemt mede daardoor de oppervlak kigheid toe. De samenhang tussen alle vakken en de eigenlijke „geodetische kern" komt onder druk te staan. Wat voegen wij als geodeet nu feitelijk toe aan die spe cifieke aandachtsvelden (de meerwaarde van een pro- dukt)? Deze vragen worden door het management van iedere organisatie min of meer continu en vaak indirect aan ons gesteld. Kunnen wij aangeven wat de waarde is van de inbreng van een geodeet bij het tot stand komen van een produkt Wat is eigenlijk die zogenaamdegeo detische kern"? De oplossingen die tot op heden worden geboden, lijken helaas te divergeren en verschillende belangen te dienen. Dit komt het geodetisch vakgebied niet ten goede. De geodesie staat ook onder druk omdat anderen vaak menen uiting te moeten geven van hun kennis over ons vak. Er worden zelfs vaak conclusies getrokken, die een eigen leven gaan leiden. Enig weerwoord van geodeten wordt nauwelijks of niet gehoord. In veel gevallen zijn geodeten er niet eens bij betrokken of heeft onze reactie te weinig gewicht om van doorslaggevend belang te kunnen zijn. Zonder echt de nadruk te willen richten op een specifiek aandachtsveld, volgt hier toch een voorbeeld. Waarom laten we het programmeren niet over aan informatici, dan kunnen wij onze krachten bundelen in het opstellen van concrete en fundamentele, functionele specificaties en 334 logische gegevensmodellen en dus op de communicatie met informatici. De realisatie blijft een zaak van de infor maticus. Het testen is vervolgens weer een zaak van de geodeet. De markt van interactief grafische computer systemen wordt overspoeld met programmatuur waarin enige geodetische basis veelal ontbreekt. Toch preten deert men dat deze systemen een vastgoedmarkt bedie nen, een markt waarvan men zegt dat de geometrie van objecten een wezenlijk gegeven vormt. Men produceert tot op heden slechts mooie plaatjes, die niet zijn voorzien van, door geodeten bepaalde, kwalitatieve normen. Bij GPS zien we een ander verschijnsel. De markt rea geert op een technologische ontwikkeling waarin de geodesie al een belangrijke basis is toebedeeld. Menig praktische geodeet is echter niet of nauwelijks op de hoogte van de toepassingsmogelijkheden en beper kingen. Ook is niet bekend hoe hij invloed kan uitoefenen met betrekking tot de toepassing van GPS. In mijn artikel over fouten in afstandberekeningen in NGT Geodesia 1992, no. 1 wordt indirect getracht geodetisch Nederland aan het denken te zetten. De strekking van het verhaal is misschien belangrijker dan alle formules. Na tuurlijk kan er iets worden gezegd over de presentatie vorm van het artikel, maar daarmee is nog geen antwoord gegeven op de strekking van het verhaal. Voor alle duide lijkheid wordt de strekking hier nogmaals kort samen gevat Waarom wijzen geodeten niet op de „fout" of de „on zekerheid" in het resultaat van berekeningen. We zou den ons moeten richten op conceptuele en logische modellen en vervolgens op functionele specificaties waarin deze begrippen een fundamentele basis vinden. Door een juiste implementatie kunnen we de gebruiker deze aspecten op een verantwoorde wijze aanbieden. De interpretatie van gegevens bepaalt uiteindelijk de infor matie en leidt in veel gevallen tot een beslissing. De mate van onzekerheid van informatie speelt hierin een belang rijke rol. Tot op heden concentreren geodeten zich voornamelijk op het registreren en de juiste wijze van verwerken. Het presenteren krijgt in nog te weinig gevallen de aandacht van de kartograaf. Het op verantwoorde wijze beheren van de geregistreerde gegevens is een nog volledig blanco onderzoeksterrein. Doordat de mooie plaatjes nog steeds zo gretig aftrek vinden, maakt men zich niet druk over de waarde van de verstrekte informatie, zelfs niet over effectiviteit en efficiëntie. De conclusie voor de ge bruiker zal vaak zijn:Wat weet ik eigenlijk waarmee de titel van deze paragraaf wordt gechargeerd. NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 2