KADASTER WINT EERSTE KORT GEDING OP GROND VAN KADASTERWET Notaris T. Fikkers uit Bergen op Zoom heeft op 9 juni 1992 in kort geding van mr. A. J. A. Rikken, bewaarder in Breda, geëist dat die een akte alsnog inschrijft. Deze akte was op grond van het niet-opnemen van de vereiste per soonsgegevens door de bewaarder geweigerd en ge boekt in het register 4D. Dit was het eerste kort geding dat speelde na invoering van de Kadasterwet en het NBW per 1 januari 1992. Het geding speelde voor mr. J. Mendlik, president van de rechtbank te Breda. Volgens de nieuwe wetgeving moeten bij een notariële akte onder meer de naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en woonplaats met adres van partijen en hun vertegenwoordigers worden opgenomen (artikel 18 Ka dasterwet). Artikel 18, eerste lid sub 3, Kadasterwet gaat over de situatie waarbij de notaris in de absolute onmoge lijkheid verkeert om de desbetreffende gegevens ten aan zien van vertegenwoordigers te geven. In die gevallen dient de notaris de redenen voor deze onmogelijkheid in de akte op te nemen. In de praktijk komt het meestal voor dat, bijvoorbeeld bij doorhalingen van hypotheken, de hypotheekbanken het notariskantoor machtigen om na mens hen bij de akte tot doorhaling op te treden. In veel gevallen treden medewerkers/sters van notariskantoren vervolgens op als gevolmachtigde van de bank. Volgens notaris Fikkers hebben met name notarieel medewerksters bezwaren tegen het vermelden van al deze gegevens in verband met de privacy-aspecten. Daarom is nu uitdrukkelijk en bewust door de notaris een proefproces uitgelokt. Hij heeft daartoe een akte ter in schrijving in de openbare registers aangeboden, waarbij enkel de naam en voornamen van de medewerkster die bij de akte optrad als gevolmachtigde, werden vermeld. Als reden voor het niet-vermelden van de andere per soonsgegevens hanteerde de notaris in de akte de vol gende tekst: Van wie vermelding van geboortedatum, geboorteplaats, burgerlijke staat, adres en woonplaats niet worden vermeld, omdat zij (de medewerkster) zulks heeft geweigerd, daarbij zich beroepende op artikel 8 van de Europese Conventie tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden en op de in houd van artikel 18 Wet Persoonsregistraties". Boven dien verklaarde de notaris aan het einde van de akte: ,,De geboortedatum, geboorteplaats, burgerlijke staat, adres en woonplaats van de comparante zijn mij, zoals de com- parante zelf, bekend". Tijdens het geding ging mr. Rikken in op de zijns inziens terechte weigering van deze akte. Hij memoreerde aan het systeem van de nieuwe wetgeving dat ervan uitgaat dat het voor derden steeds mogelijk moet zijn om aan de hand van de openbare registers te achterhalen in hoe verre er sprake is van een geldige vertegenwoordiging. Hiertoe is het noodzakelijk dat personen identificeerbaar en achterhaalbaar zijn, hetgeen betekent dat de per soonsgegevens in de akten worden opgenomen. Boven dien stelde hij dat er in dit geval duidelijk sprake is van de onwil om de desbetreffende gegevens te verstrekken en niet van een absolute onmogelijkheid daartoe. De ge gevens zijn immers ook bij de notaris bekend. Mr. Rikken wees de president er in zijn pleidooi uitdrukke lijk op dat, mocht de uitspraak zijn dat de persoons gegevens kunnen worden weggelaten met een beroep op privacy-overwegingen, dit de weg opent voor alle soorten vertegenwoordigers om deze gegevens niet te verstrek ken. Derden worden dan gedwongen hun informatie weg 362 te halen uit de (niet-openbare) archieven van de notaris, hetgeen een onwenselijke situatie oplevert. President mr. Mendlik heeft op 16 juni uitspraak gedaan en heeft geoordeeld dat de desbetreffende akte door de bewaarder terecht is geweigerd. Bovendien werd de nota ris, als eisende partij, veroordeeld in de proceskosten. In het kort gezegd gaat de president in zijn vonnis ervan uit dat de bewaarder terecht is overgegaan tot weigering van de ter inschrijving aangeboden akte. Nu uit de akte zelf uitdrukkelijk blijkt dat de gestelde verklaring niet overeenkomt met hetgeen de wet eist (aangegeven dat het onmogelijk is om bepaalde gegevens op te nemen), is er geen sprake geweest van een lichtvaardige toetsing door de bewaarder. Met deze uitspraak is vooralsnog een einde gekomen aan de steeds terugkerende discussie tussen notarissen en bewaarders over de privacy-aspec ten van notarieel medewerksters en andere gevolmach tigden. GIS-CURSUSSEN LARENSTEIN Beheer Ruimtelijke Informatie met Intergraph: 22, 23, 29, 30 september en 6, 7 oktober 1992. Beheer Ruimtelijke Informatie met Are/Info: 23, 24, 30 september en 1, 7, 8 oktober 1992. Beide cursussen zullen in Velp worden gegeven en zijn bedoeld voor personen met tenminste hbo-niveau. Inlichtingen: Expertisecentrum GIS-Larenstein, telefoon 085-695716/695680. TOPCON NEEMT NIEUWE HUISVESTING IN GEBRUIK TOPCOr\ Op 20 maart 1992 nam Topcon Europe BV op feestelijke wijze haar vernieuwde kantoor pand in Capelle a/d IJssel in gebruik. Door nieuwbouw en renovatie van de bestaande voorzieningen werd de totale capaciteit van het Europese hoofdkantoor verdrievou digd De uitbreiding omvat een nieuw magazijn, een onder grondse parkeergarage, een nieuwe kantoortoren, een fraaie showroom en drie verdiepingen training- en verga derruimte. Daarnaast is de Technische Dienst aanzienlijk uitgebreid. Aangezien deze afdeling voor een belangrijk deel de service voor de Nederlandse markt garandeert, is hieraan de nodige aandacht geschonken. Inlichtingen: Topcon Europe BV, telefoon 010 - 4585077. De openingshandeling bestond uit het openstaan van een vat sake. NGT GEODESIA 92 - 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 30