hoeknauwkeurigheid afstandnauwkeurigheid afstandmeting gebruiksduur accu 1,5 mgon (3 mm 2 ppm) 0,5 sec. 2,5 sec. 12 uur Inlichtingen: Topcon Europe BV, telefoon 010 - 4585077, Van Biezen Instrument, telefoon 02521 - 20350. I EUROPESE GEODETEN BIJEEN TE LONDEN De bijeenkomst van het Comité de Liaison des Géomètres vond plaats op 30 april en 1 mei 1992 in de kantoren van het Royal Insti tute of Chartered Suveyors, tegenover de Houses of Parliament in Londen. Voor het eerst waren vertegenwoordigers van Ierland en Portugal aanwezig. Het Comité wordt steeds meer gezien als een zinvol platform voor de geodetische beroepsbeoefening binnen Europa. Zo wordt de presi dent van het Comité, onze landgenoot Jean Riemersma, steeds vaker uitgenodigd de mening van het Comité te verkondigen tijdens allerlei bijeenkomsten, zoals recent in Duitsland, Frankrijk en Dene marken. Geodeten uit niet-EG landen willen ook meepraten: Zwitserland, Oostenrijk en Zweden hebben dat informeel laten blijken. De statu ten van het Comité kunnen hen een waarnemersstatus geven. Om de werkzaamheden van het Comité soepel te laten verlopen, is afgesproken te voorzien in een eigen budget, namelijk 100 000 FF, waarvan Nederland 8% gaat betalen. Er werd gediscussieerd over de noodzaak van een eigen specifieke EG-richtlijn voor de geodeten. Vooral België en Frankrijk zijn daar van voorstander. De andere EG-landen (waaronder Nederland) minder: die zien meer heil in een systeem van individuele certificatie, een eigen invulling van de EG-richtlijn voor de wederzijdse erken ning van diploma's voor gereglementeerde beroepen. Zo'n indivi duele certificatie past daar als kwaliteitsmerk goed in en zou dan ook officieel door de EG moeten worden erkend. Het Comité kwam uiteindelijk op één lijn door te stellen dat gezien de EG-politiek eerst moet worden gemikt op de certificering. Als dat niet mogelijk zou blijken, kan de EG worden gevraagd alsnog te willen instemmen met de totstandkoming van een specifieke geo deten richtlijn. Het bekende ALLAN-rapport, dat inzicht geeft in de beroepspraktijk en de opleiding van de beëdigde landmeters in de EG-landen, wordt bijgewerkt. Bovendien vindt een uitbreiding plaats met de andere landmeters (ambtenaren en bedrijfsleven), van universitair tot en met MBO-niveau. Er werden afspraken gemaakt over de voortgang in het algemeen, zodat op de eerstvolgende bijeenkomst, eind september te Madrid, hopelijk goede vorderingen te constateren zijn. ir. P. van der Molen I JAARVERGADERING EN SYMPOSIUM NVG 1992 Op vrijdag 20 maart 1992 is op de Faculteit der Geodesie van de TU Delft de jaarlijkse NVG-dag gehouden. De ochtend stond in het teken van de jaarvergadering 1992, het gedeelte 's middags was gereser veerd voor een symposium en de onthulling van het door de NVG geschonken naambord voor de Faculteit der Geodesie. De NVG-dag viel zeker niet toevallig samen met de Alumni-dag van de TU Delft, de dag waarop in het kader van de viering van 150 jaar TU Delft veel afgestudeerden hun oude faculteit op de TU Delft bezochten. Symposium In zijn algemene inleiding op de vier sprekers van het symposium memoreerde de voorzitter van de NVG, ir. P. van der Molen, dat de ontwikkelingen in het vakgebied van de geodesie afstemming van het onderwijsprogramma noodzakelijk maken. Dit en natuurlijk het 150-jarig bestaan van de TU Delft vormden de belangrijkste redenen om te kiezen voor het symposium-thema ,,Het onderwijs in de geo desie: voortdurend in beweging". Als eerste spreker ging ir. R. M. Kathmann, werkzaam bij de Facul teit der Geodesie, in op de ontwikkelingen in het onderwijs aan de TU Delft. Allereerst positioneerde hij het onderwijs aan de TU Delft in het totale (geodetische) onderwijspakket in Nederland en be schreef hij invloed en belang van tal van (beleids)ontwikkelingen afkomstig van buiten de faculteit (EG, Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en TU Delft). Hierop aansluitend ging hij in op de doelstelling van het onderwijs aan de universiteit en vertaalde deze naar eindtermen als vakinhoud en diepgang voor de opleiding geodesie aan de TU Delft. Een aar dige illustratie vormde het overzicht van kengetallen van de oplei ding tot geodetisch ingenieur. Zo bestaat de instroom uit zo'n dertig tot veertig nieuwe studenten per jaar, bedraagt het aantal tentamens ongeveer zestig en is met een gemiddelde studieduur van bijna zes jaar het rendement ongeveer zeventig procent. Aansluitend werd een blik geworpen op de reeds gestarte herpro grammering van het onderwijs. Uitgangspunt hierbij vormen onder andere verkorting van de studieduur, minder versnippering (minder tentamens) en meer stimulans tot zelfstudie. Tot slot werd een kort overzicht gegeven van de verwachte ontwikke lingen ten aanzien van het geodetisch onderwijs aan de TU Delft. Na de ontwikkelingen in het onderwijs aan de TU Delft volgde ir. J. W. Ormel, werkzaam op de Technische Hogeschool Utrecht, met een beschrijving van het geodetisch onderwijs aan de Hogeschool Utrecht. Daar is het geodetisch onderwijs geconcentreerd bij de studierichting landmeetkunde/geo-informatica bij de sector bouw nijverheid. Na een algemene schets van het huidige onderwijs concentreerde spreker zich op recente en toekomstige ontwikkelingen in het onder wijs, die voor een belangrijk deel van buitenaf en door technische ontwikkelingen zoals automatisering, satellietplaatsbepaling en geo grafische informatiesystemen worden gevoed. Nadat de eerste twee sprekers het onderwijs in Nederland onder de loep hadden genomen, gaven de beide andere sprekers, D. van Damme uit België en prof. ir. J. van Mierlo van de Technische Uni versiteit in Karlsruhe (Duitsland), een beeld van het geodetisch onderwijs in de ons omringende landen. D. van Damme betoogde dat de ontwikkelingen in het onderwijs in België lang niet zo eenvoudig zijn te beschrijven als die in Neder land. Ter verduidelijking schetste hij de organisatiestructuur en de ontwikkelingen in de geodetische discipline in België vanaf het begin van deze eeuw. De in de loop der tijd in België groeiende behoefte aan gestructureerd en geformaliseerd onderwijs heeft pas de laatste jaren tot concrete resultaten geleid. Hij sloot dan ook af met de constatering dat er pas de laatste twee jaar echt sprake is van dege lijk geodetisch onderwijs in België. Prof. ir. J. van Mierlo gaf ter inleiding eerst een overzicht van de mogelijkheden die het Duitse onderwijs biedt op het gebied van de geodesie. Vervolgens ging hij meer specifiek in op de programme ring bij het Geodetisch Instituut aan de Universiteit van Karlsruhe. Het opleidingstraject voor Duitse geodeten aan deze universiteit ver toont duidelijke overeenkomsten met dat van Nederlandse geo deten. Daarbij moet wel worden opgemerkt dat er in Duitsland meer dere universiteiten zijn waar geodesie kan worden gestudeerd, elk met hun eigen studieprogramma. Tot slot gaf de spreker voorzichtig nog enkele verschillen aan tussen Duitse en Nederlandse ingenieurs. Zo zijn onze Duitse collega's meer vertrouwd met zeegeodesie en geodetische meettechnieken en metingen, terwijl Nederlandse ingenieurs in het algemeen over veel meer kennis op GIS-gebied beschikken. Voor beide groepen ingenieurs geldt volgens de spreker dat ze deskundig zijn op het gebied van de verwerking van metingen. Onthulling naambord faculteit Na het bedanken van de sprekers was het moment aangebroken om het door de NVG aangeboden beeldmerk op het Geodesie-gebouw te onthullen. Voordat de belettering op de gevel van het gebouw in werking werd gesteld, werden nog enkele woorden gesproken. Ir. P. van der Molen, die het beeldmerk namens de NVG aanbood, en prof. dr. ir. G. H. Ligterink (decaan van de Faculteit der Geode sie) herinnerden de toehoorders nog eens aan het belang van naam bekendheid voor de geodesie-branche. Mevrouw ir. J. A. I. Krom hout, aanwezig namens het College van Bestuur TU Delft, bena drukte dat het uiteindelijk toch nog was gelukt om, naast het Geodesie-logo, ook een TU-logo in de TU-wijk te plaatsen. Volgens zeggen zal er zelfs sprake zijn van bijna één miljoen oogcontacten per dag met de beide logo's. Na een toost op het jubileum van de TU Delft en de feitelijke ont hulling van het beeldmerk togen de meeste deelnemers aan de NVG- dag naar het ITC-gebouw om daar met een diner en een feest de NVG- en Alumni-dag af te sluiten. Ronald Molendijk NGT GEODESIA 92 - 9 369

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 37