$91 „Milieu-effect rapportage" over de landmeetkundige dienst van een waterschap Waterschap Regge en Dinkel Water, de bron van alle leven Landmeetkundige milieu-effecten door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY A visit to waterboard „Regge en Dinkel" The main task of Dutch waterboards is water control. A dense network of watercourses, sewage cleaning installations and delivery pipes has to be maintained. Last years water quality requires increasing attention. The 'Survey and Land Ownerships Section' has the task to support the technical activities. Measuring, manufacturing maps and suchlike services are their most important tasks. An editor's report. Waterschap Regge en Dinkel Het waterschap Regge en Dinkel bestaat sedert 1884, omvat een gebied ter grootte van 135 000 ha en ligt in 25 gemeenten met een totaal van 560 000 inwoners. In het waterschap liggen: 2500 km watergangen en rivieren; 100 km persleiding; 26 zuiveringsinstallaties; veel stuwen, gemalen en kunstwer ken. Het Bureau Landmeetkunde en Grondzaken beheert technische grondslag, waaronder 5000 peilmerken en veel RD-punten; 500 kaarten op schaal 1 1000 en groter; 1500 kadastrale kaarten; 500 fotogrammetrische kaarten; hoogtekaarten met 600 000 punten; profieltekeningen; situatietekeningen. Bi) het Bureau Landmeetkunde en Grondzaken (onderdeel van de afdeling Plannen) werken ongeveer vijftien vaste mede werkers, daarnaast wordt vaak nog personeel ingehuurd. rtfTi? Mensen, dieren en planten, alles wat leeft is afhankelijk van water. Omdat een waterschap is geroepen ervoor te zorgen dat er voldoende van dat water (niet te veel en niet te weinig) op de juiste plaats aanwezig is, kun je dus stellen dat alle mensen, dieren en planten afhankelijk zijn van een waterschap. Is er een schoner taak denkbaar dan daar te werken? Als zich ergens te veel water op hoopt, lopen het land en de huizen onder, is er te weinig, dan verdroogt de grond en groeien de gewassen niet. „Als hier een flinke donderbui losbarst, spuit het water binnen enkele minuten door de beken en sloten", legt Jan ergens langs de Regge uit. In dit waterschap moet 2500 kilometer watergangen, beken, rivieren, kanalen en sloten ervoor zorgen dat het water op de juiste wijze wordt verwerkt. Daartoe zijn nog wat gemalen en kunstwerken gebouwd en omdat we met z'n allen dat water voortdurend vervuilen, is een groot aantal installaties nodig om het weer te zuiveren. Kwaliteits- en kwantiteitsbeheer noemen de waterschaps mensen die totale taak. Er is een landmeetkundige dienst bij nodig om die functie goed te kunnen vervullen. Jan Groot Kormelink, chef van het „Bureau Landmeet kunde en Grondzaken", een onderdeel van de afdeling Plannen, had al maanden geleden aangekondigd dat „zijn" waterschap ging verhuizen en dat we dan het mooiste waterschapsgebouw van Nederland eens moes ten komen bewonderen. Trouwens, de landmeetkundige taken van een waterschap zijn ook best waard om een keer in NGT Geodesia te worden belicht, vond Jan en waar zou je dat beter kunnen doen dan in het mooiste waterschap van ons land: Regge en Dinkel? Hij had niet overdreven, het is er mooi. Jan zou niet alleen het prachtige gebouw, maar het hele waterschap laten zien. Dat gebeurde. We begonnen in Almelo en eindig den in Denekamp; daartussendoor reden we vele kilo meters van zuid naar noord en van oost naar west. Het was wel genoeg voor drie dagjes, maar die hadden we niet, het werd dus een dagje dat vroeg begon en laat eindigde. Het was me het dagje wel. 412 Watergangen verbreden, persleidingen aanleggen, zui veringsinstallaties vergroten of een nieuwe stuw bouwen, meestal komt daarbij grondverwerving en landmeetkun de/ Dinket-huisje, één van de waterschapskunstwerken. NGT GEODESIA 92 - 10

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 16