gebeuren, bijvoorbeeld de fotovlucht die eenmaal per drie jaar wordt verricht in het kader van de „Wet finan ciële verhoudingen gemeenten". Voorbeeldfunctie Regge en Dinkel Het Waterschap Regge en Dinkel staat volop in de be langstelling, niet alleen landelijk, maar ook Europees en zelfs ver daarbuiten. De rivier de Regge, die weer in zijn natuurlijke staat wordt teruggebracht, speelt daarin een niet onbelangrijke rol. Hij zal weer binnen beperkte grenzen mogen „meanderen", dat wil zeggen zijn eigen loop kiezen. Aan weerszijden worden daartoe stroken grond aangekocht, al of niet met bestaande be groeiing. Door scheiding van het toevloeiende water wordt de rivier gezuiverd, zodat fraaie plantengroei ont staat. Onkruidbespuiting is volledig verleden tijd. Door aanleg van fietspaden kunnen velen hiervan genieten en vissers een mooi plekje vinden. Ook de fraaie huisvesting van het waterschap lokt dage lijks bewonderaars naar Almelo. „Volg de borden naar het ziekenhuis maar", legt Jan uit, „en dan zie je ons al van verre. Het kan niet missen". Als een kolossaal blauw kunstwerk siert het waterschapskantoor de buitenwijk van Almelo. De bouw gaf eerst veel tegenstand van de omwonenden, maar die zijn inmidddels net zo trots op dit nieuwe gebouw als de bewoners zelf. Jan leidt me er doorheen en vergeet daarbij ook het laboratorium niet. Want als je de kwaliteit van het water goed wilt beheer sen, moet je ook veel monsters nemen (11 000 per jaar) en analyseren. In dat uiterst moderne laboratorium blijkt het zeer ouder wets te stinken, zodat we daar niet lang vertoeven. Fayoum Waterbeheersing betekent in Nederland meestal afvoe ren van overtollig water dat meestal ongelegen uit de hemel tot ons komt. Op andere plaatsen in de wereld wordt men daar soms wat kariger van voorzien. Egypte kent dat probleem. De taak van een waterschap is daar dan ook eerder omgekeerd: hoe breng je water (uit de Nijl) naar de gewenste plaats? Het heet trouwens ook niet waterschap, maar departement. Het departement Fayoum lijkt in veel opzichten op Regge en Dinkel: even groot, evenveel watergangen en de zelfde hoogteverschillen. Alleen hebben ze er geen Groot Kormelink. Daarom zond dat departement enkele ver tegenwoordigers naar Nederland om daar wat te leren. Een aantal weken lopen ze door het waterschap Regge en Dinkel. Vandaag tref ik ze aan in het rekencentrum, waar ze de ergonomische geneugten van de interactieve werksta tions proberen te ondergaan. Het illustreert de internatio nale belangstelling voor dit vooroplopende waterschap. Naar buiten Gezien de technische weersomstandigheden lokt het om de waterschapssituatie 1 1 te gaan aanschouwen. Of het gebied van de Regge mooier is dan dat van de Dinkel, kon Groot Kormelink me niet vertellen, dat moest ik zelf ervaren. Hij zou ze allebei laten zien. Meetploegen bij een waterschap zijn van begin tot eind bij een project betrokken. Als ergens een ingrijpende Gasten uit Fayoum. Uitzetten nieuwe stuw. operatie moet plaatsvinden, wordt meestal ter plekke eerst wat meetwerk verricht, aanvullende maten geno men, grenzen opgezocht en topografie bijgemeten. Als dit binnen is verwerkt en een eerste ontwerp is gemaakt, moeten de hoofdlijnen en begrenzingen in het terrein zichtbaar worden gemaakt. Soms moet daarna alles weer worden veranderd. Ten behoeve van de uitvoering van een werk worden punten in het terrein aangegeven en als het werk is uitgevoerd, wordt het eindresultaat weer netjes ingemeten. De eerste meetploeg vinden we vlakbij Nijverdal, waar in de Regge een grote stuw wordt gebouwd. Langs een stoffig zandpad komen we er dichtbij, maar aangezien de aannemer een diepe put in dat pad had gegraven, moe ten we toch nog een eind lopen. Landmeter Brink zag dat van verre (naar mijn mening met enig genoegen) aan. Tussen hoge hopen grond was hij met zijn assistenten Hekman en Wolbink bezig hoofdlijnen uit te zetten ten behoeve van het grondverzet. Een grote kraan was driftig bezig de grond vanuit de aldus uitgezette punten zo snel mogelijk weg te werken. Met de Wild T1600 was het karwei niet zo moeilijk. Toch zou de meetploeg dit werk niet zo graag meer met meet band alleen verrichten. Ze zijn volledig gewend aan de automatisering en voelen zich best thuis bij hun water schapswet. „Veel contact met mensen, gevarieerd werk en altijd in de natuur", zegt Brink. Een groep luidruchtige grutto's ondersteunt zijn uitleg. De Regge stroomafwaarts volgend (of was het nou stroomopwaarts?) bereiken we vlakbij Ommen een mi lieuvriendelijke stuw met vistrap, waaraan de landmeters 414 NGT GEODESIA 92 - 10

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 18