sm i hm een leuk uitzetklusje hebben gehad. Om de vissen de gelegenheid te geven de stuw te passeren, is er als het ware trapsgewijs een passeerplaats gebouwd. Grote aan tallen brandnetels aan weerszijden illustreren de milieu vriendelijkheid. Groot Kormelink (m) bezoekt één van zijn meetploegen in het terrein. Op naar de Dinkel Vanaf hier gaan we in de richting van het gebied van de Dinkel. Via Tubbergen (hier heeft het waterschap zelf een complete verkaveling, het Baggersveld, uitgevoerd) en Weerselo komen we in Rossum, waar we een meetploeg zoeken die een terreinsituatie achter en tussen de huizen moet inmeten. Er moet wat gebeuren met een watergang die volledig is begroeid en bijna onzichtbaar is geworden. ,,Het ziet er hier beestachtig uit", zegt Jan, doelend op de staat waarin de watergang verkeert. „We moeten hier met de mensen gaan onderhandelen over een duur plan, dus daar hoort een mooi kaartje bij om aan te geven waar je het over hebt. We hebben wel luchtfoto's van dit ge bied, maar daar zie je niets op". Dat gold trouwens ook voor de meetploeg. De jalons hebben we gevonden, de ploeg zelf niet. Die zat waarschijnlijk, zoals al sinds mensenheugenis gebruikelijk, ergens op de koffie. Dan maar verder naar Denekamp. De zuiveringsinstalla tie is hier onlangs vernieuwd en uitgebreid. De meetploeg van landmeter Johan van Nuenen is bezig een revisie meting uit te voeren. Tenslotte wil het waterschap wel een goede tekening van de situatie na de laatste wijziging. Het is een tweemans meetploeg, die met behulp van een Wild T2000 tachymeter de situatie in kaart brengt. Vijf opstelpunten heeft Johan geconstrueerd vanuit een be staande grondslag, die met Geoscan werden vereffend. Vanaf die punten kan het geheel worden opgenomen: topografie, gebouwen, betonnen constructies, straatver harding, straatmeubilair en afrastering. Johan is net bezig een zuiver cirkelvormige silo op te meten, waarin het water door een grote arm voortdurend wordt geroerd. Hij meet het centrum van de bak (waar de arm omheen draait) en drie punten van de omtrek. Het rekenprogramma doet de rest. Bovenop de kunstwerken staand, wordt de rest van de betonconstructies opgemeten. Het is goed opletten hier, want ondergedompeld worden in de diepe betonnen bak ken met borrelend water, is levensgevaarlijk, weet Jan. Hij was zo al eens bijna een assistent verloren. En een dergelijke bijdrage aan de milieuzorg gaat de chef te ver. De meetploeg sluit de metingen maar af voor vandaag, er zijn zo'n 300 punten opgenomen en dat is zeker niet te weinig. Ja, bij het waterschap worden produktienormen gesteld. Ook deze meetploeg is ingenomen met haar werkzaam heden. Het werk is gevarieerd, ze worden dagelijks ge confronteerd met de maatregelen voor een beter milieu en genieten van het leven in de natuur, wat zelfs hier bij een waterzuiveringsinstallatie nog genoeglijk kan zijn. Een groep schol-eksters wil dat laatste met veel lawaai bevestigen. Regge of Dinkel? Bij Denekamp vond de Dinkel zo'n fraai gebied, dat zij er een zijarm heeft bij gevormd. Het zou me niets verbazen als dit gebied dikwijls is opgemeten, want het is er goed toeven. Een restauranthouder heeft het mogelijk gemaakt om vanaf het terras de omgeving gade te slaan. Water schapsmensen kunnen hier aanschouwen hoe een groot waterrad door het Dinkel-water wordt rondgestuurd. Niet- waterschapsmensen, zoals redacteuren van NGT Geo- desia, vinden hier een prachtige plaats om na te denken over al het werk dat een waterschap moet ondernemen om ons van goed en voldoende water te voorzien. Welk gebied mooier is, dat van de Regge of dat van de Dinkel, ben ik niet te weten gekomen. Wel is mij duidelijk geworden dat de milieu-effecten op de landmeters van een waterschap best zijn te overkomen. Een fraai stukje Dinkel. NGT GEODESIA 92 10 415

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 19