In memoriam ir. C. B. Bos In 1980 is de vijfde editie van start gegaan, die naar schatting tien tot twaalf jaar zou duren. Eind 1988 waren 65 van de ruim 100 bladen gereed en 15 in bewerking. Een goed moment dus voor een be zinning over de gewenste opzet voor een zesde editie. Sindsdien is veel gebeurd! CCK on line: Nederland op één lijn P. J. M. Douma en J. P. Heerema CCK (Centale Catalogus Kartografie) is een landelijk informatie systeem voor registratie en retrieval van kartografische materialen. Het systeem is bedoeld voor alle kaartbeherende en kaartproduce- rende instellingen in Nederland. Nadat in 1988 door de vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht werd begonnen aan de ontwikkeling van het on line CCK- systeem, is bijna het moment aangebroken waarop CCK bij de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag operationeel zal worden gemaakt. Kwaliteitsinformatie ter ondersteuning van de integratie van ruimtelijke gegevens R. M. Hootsmans en F. J. M. van der Wel Het op eenvoudige wijze integreren van verschillende soorten ruimtelijke gegevens is één van de voordelen van een geografisch informatiesysteem (GIS). Echter, het gebrek aan een consistent, theoretisch kader waarbinnen op een verantwoorde manier ge gevens en bewerkingen kunnen worden geselecteerd, werpt een schaduw op deze computertechnische mogelijkheden. Meer achter grondinformatie over zowel de gegevens als de bewerkingen is ver eist om de resultaten van integraties te kunnen beoordelen op hun geschiktheid voor de beoogde toepassing. Deze kwaliteitsinformatie is meta-informatie en beperkt zich vooralsnog tot de fysieke hoe danigheid van een gegevensbestand. Implementatie van meer in houdelijke kwaliteitsinformatie in een „intelligente" kennisgestuurde computeromgeving wordt gezien als een mogelijkheid om het inte gratieprobleem te hanteren. Voordat deze kennis kan worden ge formaliseerd, is de vorming van een bredere theoretische basis onontkoombaar. Kartografen dienen een bijdrage te leveren aan deze multidisciplinaire taak. Illustratiesoftware voor MS-DOS computers: toepasbaarheid in de kartografie H. Kramer en G. J. van der Weijden De Apple Macintosh staat bekend als een computer die de kartograaf veel mogelijkheden biedt. De grafische interface en met name het pakket FreeHand hebben ertoe geleid dat de Mac in de kartogra fische praktijk al veel wordt toegepast. Dat er inmiddels onder MS- DOS ook veel mogelijkheden zijn, is minder bekend. Met de opkomst van de grafische interface MS Windows is er diverse illustratie software beschikbaar gekomen. In dit artikel worden de pakketten Arts Letters, Corel Draw! en Designer nader belicht. SCHOOLTELEVISIE-PROJECT In november 1992 wordt een schooltelevisie-project uit gezonden onder de titel ,,Kaart-in-zicht". In vier program ma's van twintig minuten wordt voor basisscholen het leren werken met kaart en atlas behandeld. Via ruimte beelden en luchtfoto's komt men op zaken als generali seren en randinformatie. Ook wordt een „kaartenmaker" bezocht. In het laatste programma staan thematische kaarten centraal. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de kaart als informatiebron aan de hand van de hoogte- kaart van Nederland, waardoor dus ook het NAP aan de orde komt. Het kabelschip „Niveau" van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat illustreert daarbij het hydrostatisch waterpassen. Leerlingenboek en handleiding kunnen worden besteld via telefoon 035 - 236260. De uitzendtijden zijn op woensdag 4, 1118 en 25 novem ber om 9 uur en donderdag 5, 12, 19 en 26 november om 10 uur. GEON-CURSUS Het expertisecentrum Geo-informatiekunde Nederland (GEON) te Groningen organiseert van 25 - 27 november 1992 een cursus Beheersen van GIS-projecten". De kosten zijn f 1750,— per persoon. Informatie: mevr. ir. P. Cremers, telefoon 050 - 749760. FUGRO-MC CLELLAND KOOPT INPARK Het ingenieursbureau Fugro-McClelland neemt Inpark te Leidschendam, het grootste landmeetkundig ingenieurs- en adviesbureau in Nederland, over. Met 360 medewer kers, verspreid over vijf Nederlandse en een Belgische vestiging, behaalt Inpark een omzet van rond dertig mil joen gulden met projecten zowel binnen als buiten Europa. Op vrijdag 14 augustus 1992 overleed op 66-jarige leeftijd plotse ling ir. Christiaan Bart Bos. Geboren en getogen in Rotterdam ging hij na de middelbare school studeren aan de toenmalige onderafdeling Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Na het behalen van het diploma trad hij in 1950 in dienst van het Kadaster en werkte als landmeter in Rotterdam, Groningen en Middelburg. Van 1956 tot zijn afscheid in 1987 was hij achtereenvolgens als landmeter, hoofd van de afdeling landmeetkunde en bedrijfs directeur in dienst van Grontmij. Ik leerde Bart kennen in 1962, in de periode dat hij al hoofd van de afdeling landmeetkunde bij Grontmij was. Kenmerkend voor hem was zijn omgang met mensen. Hij was trots op zijn geboortestad als een echte Rotterdammer kort van stof en afkerig van veel woorden en mooie verhalen. Onop vallend verzette hij veel werk en wist veel interessante projecten in binnen- en buitenland te verwerven. Het was een uitdaging voor hem om die in goede samenwerking met het personeel en met een positief resultaat af te sluiten. Hij wist zijn omgeving te stimu leren en zijn medewerkers tot grote prestaties aan te zetten. Altijd was hij bereid iemand met raad en daad terzijde te staan en hij liet iedereen daarbij geheel in zijn waarde. Gedurende zijn hele loopbaan lag de landmeetkunde hem na aan het hart. Toen er sprake was van privatisering van kadastraal werk werkte hij intensief mee aan het tot stand brengen van een samenwerking tussen particuliere landmeetkundige bedrijven. Zijn gezondheid liet in de late re jaren te wensen over, maar hij klaagde nooit. Met zijn enigszins onderkoelde humor zette hij zich over zijn onge makken heen. Hij bleef belang stellen in de ontwikkelingen die plaatsvonden en de men sen die daarbij betrokken waren. Na zijn terugtreden bleef hij sociaal actief. Het bericht van zijn overlijden was voor zijn vele vrienden en bekenden een schok en velen zullen zijn duwtjes in de goede richting missen. Zelf kijk ik met dankbaarheid terug op de periode van vijfentwintig jaar waarin ik met hem mocht samenwerken. ir. T. A. Nie man 418 NGT GEODESIA 92 - 10

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 22