GBK [6] Van analoog naar digitaal... De eerste stap op weg naar een basisregistratie vastgoed in Vlaardingen door Th. H. Dal, hoofd sector Landmeten van de dienst Gemeentewerken van de ge meente Vlaardingen. SUMMARY From analogue to digital.towards a LIS in Vlaardingen The municipality of Vlaardingen produces under direct management a large scale base map. Recently, conversion to digital format was completed. The survey department of Vlaardingen considers this achieve ment to be a first step into the direction of a LIS. Meanwhile, the digital map data is already distributed among users by means of a network. Digitale basiskaart Inleiding Zoals bij veel andere gemeenten en overheidsinstellingen is ook bij de gemeente Vlaardingen aan het eind van de jaren tachtig binnen de sector Landmeten het idee ge rezen om een digitale basiskaart op te bouwen. De be hoefte was oorspronkelijk alleen gericht op het vervaar digen van een digitale kaart met de bekende voordelen als vrije keus van schaal, formaat, inhoud en eenmalige produktbijhouding. Omdat een digitale kaart alléén niet alles was, kwam in de voorbereidingsfase de filosofie naar voren om dit produkt een geïntegreerd onderdeel te maken van een op te zetten gemeentelijk vastgoed informatiesysteem. De digi tale kaart werd gezien als een elementaire schakel van een dergelijk vastgoedsysteem. Om het proces van digitale kaartvervaardiging op de rails te krijgen, werd een projectgroep „Automatisering kaart vervaardiging" geformeerd. Deze bestond uit vertegen woordigers van veel disciplines binnen de gemeentelijke organisatie. Als extern adviseur was het bureau KV Van Alphen aan de projectgroep toegevoegd. De contacten met het college van B W en de gemeente raad werden vanuit deze projectgroep onderhouden. Doel hiervan was te komen tot een draagvlak bij het bestuur dat uiteindelijk het groene licht moest geven voor de start van het project. De projectgroep heeft zich bezig gehouden met een groot scala aan activiteiten, zoals de bestaande en gewenste inhoud van de grootschalige basiskaart Vlaardingen, kosten en baten, personele en organisatorische consequenties (zowel bij de sector Landmeten als gemeentebreed), alsmede de te volgen werkwijze en de opleidingen. Voor het verkrijgen van een meerwaarde van de kaart, alsmede een breder financieel draagvlak is tijdens de voorbereiding door de projectgroep contact gezocht met het Kadaster Rotterdam en het nutsbedrijf Vlaardingen. Dit heeft geresulteerd in een deelname van beide in het project. De meerwaarde van de samenwerking met het Kadaster is een eenmalige conversie waarbij de kosten naar even redigheid werden verdeeld, alsmede de totstandbrenging van een ,,1 1 "-relatie tussen objecten in beide produk- ten. Ook het nutsbedrijf onderkende het belang van een digitale ondergrond voor de eigen werkprocessen. De drie partijen de gemeente Vlaardingen, het Kadas ter en het nutsbedrijf hebben na uitgebreid overleg een overeenkomst gesloten, waarin onder andere werd ge regeld de wijze van uitvoering, de bijdrage in de kosten met betrekking tot aanmaak en bijhouding, de actuali teitswaarde en de voorwaarden van gebruik. Financieel werd voor de aanmaak de volgende verdeling afgesproken: nutsbedrijf 50% Kadaster 30% gemeente 20% Voor de bijhouding van de kaart: nutsbedrijf 25% Kadaster werkverdeling ,,met gesloten beurzen". gemeente 60% de resterende 15% uit nog af te sluiten contracten met externen. Met PTT telecom is inmiddels overeenstemming bereikt. Realisatie De conversie beperkte zich tot het stedelijk gebied met een oppervlakte van 1400 hectare. Het buitengebied van 1300 hectare werd in eerste instantie buiten het plan van uitvoering gelaten. Er moest een keuze worden gemaakt tussen de con versietechnieken digitaliseren en scannen of luchtfoto- grammetrie. De analoge calque 1 500, een produkt van de sector Landmeten van de gemeente, werd door alle partijen ak koord bevonden met betrekking tot inhoud, nauwkeurig heid en actualiteit. Deze 1 500 kaart (calque) werd dan ook gekozen als het conversiemateriaal, waardoor in winning door middel van luchtfotogrammetrie afviel. 398 NGT GEODESIA 92 - 10

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 2