Basisregistratie vastgoed De keuze viel op digitaliseren en niet op scannen, daar op het moment van deze keuze (1989) het scannen met vectoriseren niet voldeed aan de gestelde eisen van nauwkeurigheid. Voor de beheersbaarheid van de voortgang werd ge kozen voor uitbesteding. Hiervoor werd een bestek ge schreven. Na inschrijving door verschillende ingenieurs bureaus werd de opdracht gegund aan Bravenboer Scheers. Er moesten twee bestanden worden vervaardigd: een topografisch voor de gemeente en een kadastraal voor het Kadaster. De inhoud was vastgelegd in een data- dictionary" welke deel uitmaakte van het bestek. Om de gewenste 1 1-relatie tussen beide bestanden te krijgen, werd door het Kadaster een grenscoïncidentie uitgevoerd op de analoge 1 500 calque van de gemeen te. Als uitgangspunt voor het digitaliseren werden unieke gevelpunten gemeten, gekoppeld aan het kringnet rond om Vlaardingen. Begin 1990 werd een aanvang gemaakt met de defini tieve uitvoering van het project. Voor de uitvoering werd een begeleidingsgroep samengesteld met vertegenwoor digers van het Kadaster, B S en de sector Landmeten van de gemeente. De projectleiding was in handen van de gemeente. Om tijdens de conversie de instromende gegevens op een adequate wijze te controleren, te verwerken en te beheren, werd door de gemeente gekozen voor de Inter- graph-lijn. Er werd een Interpro aangeschaft, met daarop het CAD-pakket Microstation. Daar dit landmeetkundig niet voldoende is voor een goed beheer, werd daarnaast het pakket Geocad van RAET aangeschaft. Geocad sluit nauw aan bij Microstation. De geplande datum van gereedkoming, 1 januari 1992, werd gehaald. Dat betekent dat op dit moment voor het stedelijk ge bied de kadastrale kaart en de topografische kaart digitaal be schikbaar zijn. Voor de opslag van de kadastrale kaart werd qua formaat gekozen voor een indeling per sectie. Topo grafisch werd aangesloten op het landelijke GBKN-formaat. Uitwisseling met Kadaster vindt plaats middels SUF2. Verdere ontwikkelingen Voor realisatie van het buitenge bied werd mei 1991 gekozen door B S voor de uitvoering van de luchtfotogrammetrie. Het Kadaster levert hierin een bijdrage in arbeid. Lopende het proces kwam de ver anderde behoefte van gebruikers naar voren als gevolg van de eerste werkervaringen. Dit heeft voor het topografische basisbestand de con sequentie, dat de inhoud moest worden aangevuld met de volgende puntobjecten: boom lichtmast inspectieput brandkraan Deze toevoeging zal in de loop van dit jaar door een combinatie van luchtfotogrammetrie en meten in eigen beheer geschieden. Het nieuw ontstane bestand is op dit moment een menge ling van gedigitaliseerde landmeetkundige en fotogram- metrische gegevens. Bij zowel de realisatie als de bijhou ding is een classificatie van de objecten een noodzakelijk heid. Dit wordt gerealiseerd met behulp van Geocad. De bijhoudingstermijn is op één jaar gesteld, gekoppeld aan een meldingsplicht aan Landmeten. Voor het verkrijgen van managementinformatie blijkt de Grootschalige Basiskaart van Nederland niet erg ge schikt. Op dit moment wordt in eigen beheer een klein schalig digitaal produkt ontwikkeld. De vervaardiging geschiedt door generalisatie en interac tieve arbeid vanuit de nieuwe digitale GBK-Vlaardingen. Gedurende het proces van de digitale kaartvervaardiging werd een gemeentelijk ontwerp voor een basisregistratie vastgoed opgesteld met als leidraad het ,,GFO basis registratie vastgoed". Dit bevat een basispakket aan in formatie over vastgoedobjecten. Deze informatie moet voor iedere gebruiker beschikbaar zijn en ondubbelzinnig te interpreteren. De bronbeheerders van deze basis gegevens zijn verschillende onderdelen uit de gemeente lijke organisatie. De topografische en kadastrale kaart vormen de grafische component in deze basisregistratie. Er wordt een „coördinatiepunt vastgoed" opgericht. In principe is de „bron" verantwoordelijk voor het beheer en de kwaliteit van de basisgegevens. Het coördinatiepunt heeft een coördinerende en vooral „wakende" roi. Daar naast draagt het zorg voor de distributie van informatie met daaraan gekoppeld de gebruiksrestricties. <41000 gemeente vlaardingen gbk bladindeling topografische bladen 1 mdliche buurt, centrum, vop eetwijk t echeur. Mti («blad. rerfulde baad ooit wijk. biTaï|«blil S Tlaardinfer ambacht holy raid 7 holj noord 0 broekpolder NIÉUW MAA 434500 434500 Opstartscherm waarmee de gebruiker kaarten kan oproepen. NGT GEODESIA 92 - 10 399

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3