Een landmeter van Rijkswaterstaat Résumé Toegegeven, het opspuiten van de Walcherse stran den veroorzaakt hinder voor de badgasten. Ze hebben buizen voor hun neus gehad en door het opspuiten van het zand liep menig Duitser verloren te zoeken naar zijn kuil van vorig jaar. Maar bij sommige mensen liepen de emoties wel heel hoog op. Een eigenaar van een strandhuisje was zo kwaad, dat hij bij een landmeter van Rijkswaterstaat, die toch ook alleen maar zijn werk doet, verhaal ging halen. Het tafereel speelde zich af nabij Vlissingen, een stad bruisend als de branding en inderdaad stapte de man schuimbekkend door het zand. „Rijkswaterstaat hoeft niet te denken dat ik mijn strandhuisje af zal breken, om voor jullie plaats te maken", sprak hij vastberaden. Het antwoord: „Dat hoeft ook helemaal niet. Als u dat nou per se wil, dan laat u het huisje toch gewoon staan. Maar ik raad u wel aan de deuren goed dicht te doen. Want als we klaar zijn krijgt u ze nóóit meer open". (Uit: PZC, augustus 1992) Gemeenten, let op uw kaert Kaartlezen is een kunst. De oorzaak van veel huiselijke ruzies. U ziet ze weieens staan, van die auto's in de berm van de weg met daarin twee mensen met roodaangelopen hoofden. Tus sen hen in de flarden van wat eens een mooie wegenkaart was. Kaarten maken is nog een veel grotere kunst. En kost boven dien veel geld. Zo kost de Grootschalige Basiskaart van Neder land 350 miljoen gulden. Zonder wat er al in is geïnvesteerd en zonder de kosten van bijhouding. Bij zulke hoge kosten en zulke grote belangen bij nutsbedrijven, Kadaster en gemeen ten ligt het voor de hand samen te werken. Gedeelde smart is immers halve smart. Vandaar dat de VNG al anderhalf jaar probeert te komen tot samenwerkingsafspraken. Met daarin een duidelijke rol voor gemeenten. Die zitten immers het dichtst bij de bron wat betreft de gegevens die nodig zijn om zo'n kaart te maken. Een be hoorlijk aantal maakt al tijden in eigen beheer een kaart. Zij beheersen de kunst zogezegd. Wat is nou logischer dan die situatie verder uit te bouwen? Leg bij gemeenten de verant woordelijkheid voor het informatiebeheer neer, en spreek af wie waar recht op heeft tegen welke betaling. Aldus een voor stel van de VNG uit mei 1991. Geen kunst, zou je zeggen. Een onderzoeksbureau adviseerde aan het Ministerie van VROM in januari 1992 echter anders: richt maar regionale organen op. Weg van het lokale niveau. Geen kunst, maar kitsch In april 1992 heeft de VNG een nieuw voorstel gedaan: een combinatie van haar oorspronkelijke voorstel en dat van het onderzoeksbureau. Dit is nog niet geaccepteerd. Gemeenten dreigen nu buitenspel te worden gezet. Het vertrouwen in de gemeentelijke rol is kennelijk erg klein. Nutsbedrijven en Kadaster regelen het liever onderling. Gemeenten hebben hun zaakjes immers niet op orde. En mogen dus alleen betalen, zoals in Noord-Holland wordt voorgesteld. Niet helemaal onbegrijpelijk. Maar principieel onjuist en dus geen reden de zaak nu maar dicht te timmeren, vinden wij. Vastgoedinformatie is daarvoor te wezenlijk. Al realiseert nog niet iedere gemeente zich dat even goed. Kort en goedde kunst van het kaartenmaken is een zaak van samenwerken op voet van gelijkwaardigheid op basis van heldere principes. Anders krijgen we rode hoofden en halve kaarten. Gemeenten, let op uw kaert. Mr. ing. C. van Tilborg, directeur van de VNG, in het weekblad Ng - Gemeentelijk Magazine van 26 juni 1992 De basisregistratie draait op een Bull DPX2 (UNIX) en wordt gemeentebreed verspreid middels een datacom municatie-netwerk (glasvezel). Dit betekent dat iedere aangesloten gebruiker de basisregistratie ,,uit de muur" op zijn bureau krijgt. Concreet betekent dit dat de ge bruiker door middel van de module GP+ van KV Van Alphen de topografische kaart gecombineerd met de kadastrale kaart via een simpele raadpleegtechniek kan opvragen. De AKR en de gebouwencartotheek zijn op dit moment ook als een basisregistratie beschikbaar via het netwerk in combinatie met de topografische en kadastrale digitale kaart. Dit alles wordt gerealiseerd middels een gemeente lijke adressentabel, waarin een link is gelegd met de xy-coördinaat uit het PAP-bestand. Deze xy-coördinaat wordt na het maken van administratieve selecties met behulp van een symbool gepresenteerd in het digitale grafische bestand. De weg andersom is ook mogelijk (grafisch selecteren en administratieve output). Met deze simpele koppelingstechniek wordt niet gekozen voor objectvorming in het digitale topografische bestand voor de presentatie van objecten uit onder andere de gebouwencartotheek en de AKR. Wil men de tekening oppoetsen middels vlakvulling, dan kan dit worden gerealiseerd bij Landmeten. De verdere gedachtengang is dat de gebruiker zijn pro cesgegevens, met als achtergrond de digitale kaart, zelf beheert en bijhoudt. De aanwezige basisgegevens levert hij periodiek aan het coördinatiepunt, dat voor de opslag en distributie zorg draagt. Op dit moment zijn de afdelingen Milieu en Plantsoenen bezig hun procesgegevens in eigen werkruimte te ver vaardigen. Daarna worden de delen voor de basisregis tratie overgeheveld naar het coördinatiepunt. In Vlaardingen is inmiddels het gehele stedelijke gebied zowel kadastraal als topografisch digitaal beschikbaar. Het buitengebied was in juli 1992 voltooid en lopende 1992 komt de verlangde extra topografie gereed. Bij de eerste bestudering van een basisregistratie vast goed blijkt direct dat het een geweldig complex geheel is. Het snel even realiseren ervan, zoals vaak wordt ge suggereerd, gaat in de praktijk niet op. De problemen zijn van uiteenlopende aard, zowel organisatorisch (cultuur verandering), technisch als financieel. Het systeem moet voldoende flexibel zijn om te kunnen inspelen op de sterk wisselende wensen van het bestuur. In de gemeente Vlaardingen is door het beschikbaar stel len via het netwerk van de digitale topografische en kadastrale kaart een start gemaakt met een basisregis tratie vastgoed. 400 NGT GEODESIA 92 - 10

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 4