Digitale fotogrammetrische systemen in plaats van analytische fotogrammetrische instrumenten? Tijdens het genoemde congres in Washington presen teerde professor Ebner van de universiteit van München de door de ISPRS-joint Working Group ll/lll vastgestelde definitie van digitale fotogrammetrie: Digitale fotogrammetrie bestaat uit programmatuur en apparatuur die ais doel hebben fotogrammetrische pro- dukten uit digitale beelden af te leiden, gebruik makend van handmatige en automatische technieken". Uit deze definitie blijkt, dat „digitaal" niet kan worden gebruikt als synoniem voor „automatisch", en dit mag ook niet worden verwacht. Fig. 1. Het testgebied dat de basis vormde voor de vergelijking van handmatige en automatische, fotogrammetrische hoogte metingen. De vraag blijft echter, welke voordelen digitale beelden voor de meer traditionele fotogrammetrische werkzaam heden, zoals karteren, bieden. Van digitaal fotogram metrische systemen (digitale plotters) wordt minimaal dezelfde functionaliteit en verwerkingssnelheid verwacht als van een analytisch instrument. Dit houdt dus in dat men snel een stereomodel wil kunnen laden, uitmeten, door het stereomodel lopen, volgende model laden, enz. Kortom, acties waarbij voor één stereomodel enkele giga bytes aan gegevens zijn betrokken. Eén gescand stereo model (kleurenfoto's 23 bij 23 cm) met een resolutie van 10 micron beslaat al ongeveer 3 gigabyte aan geheugen ruimte. Het reeds arbeidsintensieve en naar verwachting niet te 458 automatiseren karteringsproces is onder meer om deze reden niet echt geschikt voor een digitale verwerking. Hiervoor komen eerder analoge en analytische foto grammetrische instrumenten in aanmerking. Digitale instrumenten daarentegen zijn uitermate ge schikt voor een geautomatiseerde procesgang, bijvoor beeld om digitale terreinmodellen (DTM) en orthofoto's te vervaardigen. De toekomst van digitale fotogrammetrie ligt de komende jaren waarschijnlijk dan ook bij deze produkten, naast huidige analytische werkzaamheden. Test met een digitaal fotogrammetrisch systeem Het grote en groeiende aanbod van digitale systemen staat in schril contrast met de praktijkervaringen die met deze systemen zijn opgedaan. De meeste artikelen over digitale fotogrammetrie richten zich vooral op de theorie achter de digitale beeldverwerkingstechnieken, de „state-of-the-art" en de functionaliteiten van digitale plotters. Colomina [3] en Newby [4] vormen een aange name uitzondering op de regel. De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat heeft begin 1992 het DCCS-systeem, acroniem voor Digi tal Comparator Correlator System, in produktie genomen [5]. Dit digitaal fotogrammetrisch systeem is specifiek ontwikkeld om automatisch triangulatiepunten te selecte ren en te meten. Dit proces geschiedt interactief tussen de fotogrammeter en het DCCS-systeem op basis van CCD-camera's en digitaal fotogrammetrische technieken (detectie markante punten, correlatie). Om een vlotte procesgang te waarborgen, wordt niet het gehele beeld afgetast, maar slechts een klein deel rond het geselec teerde triangulatiepunt. De scanner is uiteraard ook te gebruiken als een volwaardige scanner, waarbij de hele foto segment na segment wordt afgetast. Het DCCS-systeem heeft zodoende twee hoofdfuncties: het meten van triangulatiepunten en daarnaast het scannen van gehele foto's, wat als invoer kan dienen voor DTM- en digitale orthofotovervaardiging. De MD heeft gemeend dat zij niet moest wachten op de introductie van een digitaal systeem, waarvan zowel de functionaliteit als de verwerkingssnelheid boven die van een analytisch instrument uitstijgt. De keuze van een gespecialiseerd digitaal systeem als het DCCS, een systeem met beperkte functionaliteit, maar met een hoge verwerkingssnelheid, past volledig in het concept, dat een efficiënt en effectief digitaal fotogrammetrisch pro- duktieproces alleen kan worden behaald met behulp van een cluster van digitale systemen. Hiertoe dient een aantal eventueel specialistische digitale systemen te worden ingezet voor de verschillende onderdelen van het digitaal fotogrammetrisch produktieproces. Het DCCS kan, in combinatie met een digitaal systeem waar mee geografische eindprodukten kunnen worden ver vaardigd, hiertoe een bijdrage leveren. Men kan bij de keuze van een digitaal systeem gezien het grote aan bod aan systemen, en daarmee nieuwe en vrij onbekende technieken niet over één nacht ijs gaan. De eerste ervaringen met een digitaal systeem zijn op gedaan met Leica's DPW750 van Helava. Het lag voor de hand dat, gezien de goede ervaringen van de Meetkun dige Dienst met het DCCS-systeem van Helava, in eerste instantie dit systeem werd getest. NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 10