Nieuw Amsterdams Peil? keuze uit mogelijke producenten. Deze stijgende vraag is onder meer het gevolg van de explosieve ontwikkelingen op het gebied van de geografische informatiesystemen. Na enige jaren van euforie over de mogelijkheden van GIS komt men tot het besef dat het succes van GIS valt of staat met de beschikbaarheid van voor het doel voldoende nauwkeurige en betrouwbare geografische gegevens, een bewering die op het EGIS (European GIS) congres te München (maart 1992) zeer vaak naar voren werd gebracht. Ook wordt onderkend dat de aanschaf en het actueel houden van gegevens vaak 80% van het gehele budget voor het GIS-project uitmaakt. Fig. 3. Digitale plotter of geografisch informatiesysteem International Imaging Systems.) Fotogrammetrie wordt alom erkend als één van de belangrijkste leveranciers van geografische informatie, onder andere in de vorm van digitale topografische be standen, digitale terreinmodellen en verschillende foto- grammetrische produkten. De technologische ontwikke lingen in de digitale fotogrammetrie geven hoop voor een toekomst met aanzienlijk goedkopere en sneller lever bare digitale produkten, met minimaal dezelfde kwaliteit als men gewend is. In de GIS-wereld worden digitale orthofoto's en digitale ontschrankingen veelvuldig aangehaald als produkten met perspectief. Aantrekkelijke produkten, die natuurlijk lekker verkopen, maar waarvan de kwaliteit niet zo een voudig valt te controleren voor de consument, tenzij hij/zij de beschikking heeft over een redelijk gedetailleerd topografisch bestand. Produkten dus, die niet alleen als digitale beelden dienen te worden afgeleverd, maar waar bij een stuk advisering over de gebruiksmogelijkheden noodzakelijk is. Ten gevolge van de vernieuwde interesse voor digitale fotoprodukten is een discussie opgelaaid over de vraag of een orthofoto wel of niet kan dienen om topografische bestanden op te bouwen of bij te werken. Het resultaat van de discussie zal een GIS-gebruiker er niet van weer houden de orthofoto voor de beoogde doelstelling te ge bruiken. Fotogrammetrische fotoprodukten worden nieuw leven ingeblazen als gevolg van de groeiende interesse hier voor van GIS-gebruikers, alsmede de technologische groei van digitale fotogrammetrie. De snelle ontwikke lingen in de computertechnologie en in digitale fotogram metrie maken het immers al mogelijk binnen een uur een stereomodel te scannen, automatisch een hoogtemeting uit te voeren, eventuele correcties aan te brengen en een hoogwaardige, digitale orthofoto te vervaardigen. Slot De ontwikkeling van digitale fotogrammetrische syste men op basis van standaardapparatuur haalt het foto- grammetrisch vakgebied uit haar isolement. De groeien de bewustwording van de GIS-markt wat betreft de prak tische gebruiksmogelijkheden van fotogrammetrische produkten zal leiden tot een toenemend gebruik ervan. Dat elk GIS-pakket ook een fotogrammetrische module zal gaan bevatten, lijkt een utopie te zijn. Een feit is wel dat digitale fotogrammetrische systemen steeds meer op dezelfde standaardapparatuur zullen gaan draaien, pa rallel aan de ontwikkelingen in de computertechnologie. Het verschil wordt dan vooral bepaald door de fotogram metrische toepassingsprogrammatuur. Veel praktische problemen blijven door de snelle intro ductie van commerciële digitale systemen vooralsnog onopgelost. Een efficiënte keuze van resoluties voor ver schillende toepassingen en een geschikte DTM-strategie voor de vervaardiging van orthofoto's zijn slechts twee voorbeelden van praktijkproblemen die aanleiding geven tot praktijkgericht onderzoek en ontwikkeling. De snelle opkomst van de nieuwe digitale fotogrammetrische tech nieken heeft een gebrek aan materiekennis tot gevolg, waarvoor gewaakt moet worden. Digitale fotogrammetrie geeft het totale fotogrammetri sche vakgebied de kans een nog bredere gebruikers groep te bereiken dan voorheen. Literatuur 1Helava, U. V., State of the art in digital photogrammetric work stations. The photogrammetric journal of Finland, vol. 12, no. 2, p. 65-76, 1991. 2. Leberl, F., Design alternatives for digital photogrammetric systems. 17th ISPRS-congress, commission II, Washington, 3- 14 august 1992. 3. Colomina, I., J. Navarro, M. Torre, Digital Photogrammetric Systems at the Institut Cartografie de Catalunya. Digital Photo grammetric Systems, p. 217-228, Wichmann Verlag GmbH, 1991. 4. Newby, P., Digital photogrammetry at the Ordnance Survey. Digital Photogrammetric Systems, p. 234 - 244, Wichmann Ver lag GmbH, 1991. 5. Han, C. S., GIS en digitale fotogrammetrie bij de Rijkswaterstaat, gericht op kustverdediging. NGT Geodesia 1992, p. 106-111. „N.A.P. Teleport Tower Amsterdam is een van de meest ambitieuze bouwprojecten die er op dit moment in Nederland worden ontwikkeld. Met z'n 210 meter straks een Nieuw Amsterdams Peil als het om hoogte zowel als luxe en comfort gaat". (Fragment advertentietekst van Larmag Investments Group, o.a. in „Monumenten" 1992 no.7/8) 460 NGT GEODESIA 92 - 11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 12