Oranjewoud Fotodata BV Een nieuw gezicht op bekend terrein Een nieuw gezicht op bekend terrein Een boeiende markt door ir. L. F. G. M. Hendriks, hoofd Fotogrammetrie bij Oranjewoud Fotodata BV te Aimere-Stad SUMMARY Oranjewoud Fotodata BV, a new face on well-known terrain The photogrammetric firm Oranjewoud Fotodata BV, founded in 1989, is a daughter of Oranjewoud and Hansa Luftbild. First, the author sketches the development of Fotodata in the framework of the surveying activities of Oranjewoud. Next, the newest developments in photogrammetry both with respect to technical issues and market issues are considered and mutually related. Finally, some educational aspects are briefly discussed. „Een nieuw gezicht op bekend terrein". Met deze slogan presenteerde Oranjewoud Fotodata zich in 1989 op het NGL congres als nieuw fotogrammetrisch bedrijf op de Nederlandse markt, als dochteronderneming van inge nieursbureau Oranjewoud BV en het fotogrammetrische bedrijf Hansa Luftbild. Met de specialisatie fotogramme trie zou voor een deel kunnen worden voorzien in de vraag naar alleen de luchtkarterings- en fotografische produkten. Daarnaast, wellicht voor het belangrijkste deel, zijn de fotogrammetrische activiteiten een aan vulling op het totaalpakket van geodetische diensten welke door Oranjewoud wordt aangeboden. Een belangrijke vraag die hierbij moet worden gesteld is, hoe groot de behoefte aan fotogrammetrische produkten op de markt is, en wat de ontwikkelingen zijn ten aanzien van de te leveren produkten in relatie tot de marktont wikkelingen. In augustus 1989 is Oranjewoud Fotodata in Almere ge start met haar fotogrammetrische activiteiten, met name gericht op de vervaardiging van grootschalige „topografi sche" bestanden. Door de jarenlange ervaring van Oranjewoud op het gebied van digitale kaartvervaardiging en opbouw van gegevensbestanden was dit reeds een zeer bekend ter rein. Hiermee zijn, ten einde het pakket van diensten uit te breiden c.q. te completeren, de fotogrammetrische activiteiten samen met de geodetische diensten onder één dak gebracht. Een situatie die, gezien de verweven heid van de landmeetkundige en fotogrammetrische werkzaamheden bij de opbouw van geografische ge gevensbestanden, een hoge mate van procesbeheersing en efficiëntie vraagt. De vraag naar totaaloplossingen met name voor de ge meentelijke vastgoedinformatiemarkt is hiermee in be langrijke mate gediend. Daarnaast bestond de vraag naar capaciteit voor foto grammetrische werkzaamheden voor de van „oudsher" bekende opdrachtgevers zoals het Kadaster en de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Fotodata heeft ook hier haar diensten aangeboden en een niet onaan zienlijk deel van de werkzaamheden wordt op dit gebied uitgevoerd. In een betrekkelijk korte tijd heeft Fotodata een ruime ervaring opgebouwd en is zij gegroeid tot een betrouw bare leverancier van fotogrammetrische produkten. Ons inziens blijft een grote vraag bestaan naar het ge bruik van de methode van de fotogrammetrie. Het is in veel gevallen een relatief snelle en goedkope techniek om actuele geografische informatie nauwkeurig in te winnen en digitaal vast te leggen ten behoeve van onder andere beheer- en ontwerpactiviteiten. Ook de fotogra fische produkten zoals onthoekingen en vergrotingen blijven een onmisbaar middel voor inventarisatie, inspec tie en planningsdoeleinden. Een grote stap in de produktontwikkeling is natuurlijk de omschakeling van analoge naar digitale inwinnings- methoden. Analoge stereo-uitwerkingsinstrumenten zijn deels uitgerust met digitale registratie-eenheden of zijn vervangen door analytische stereoplotters. De computerondersteunende inwinningsmethoden, zo wel 2D als 3D, hebben de deur geopend naar de ver werking van geografische informatie in de diverse CAD CAM-systemen. Duidelijke voorbeelden hiervan zijn de voor 3D ontwerp- en constructieberekeningen te gebrui ken digitale terreinmodellen (DTM's) van rijkswegen en Lezing gehouden op 4 november 1992 te Delft tijdens het mini-symposium „Ontwikkelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk". Het analytische uitwerkingsinstrument Planicomp P3 wordt onder andere ingezet voor projecten waarbij digitale puntsoverdracht is toegepast. NGT GEODESIA 92-11 461

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 13