d Decentralisatie van de overheid Kwaliteit spoorwegen en het momenteel in opbouw zijnde 3D- digitaal topografisch bestand (DTB) van rijkswegen. Andere voorbeelden zijn de toepassingen van „close range" (nabijheid-) fotogrammetrie in tal van niet-geo- detische vakgebieden. van beheer van wegen en gronden. Deze ontwikkelingen vragen binnen ons vakgebied veel aandacht en worden op de voet gevolgd. Eén gesprekspartner maakt dan plaats voor meerdere voor de vervaardiging van, naar men hoopt, hetzelfde produkt. Op het gebied van de vervaardiging van de digitale „kaart", het 2D-bestand, zijn veel ontwikkelingen te constateren. Ook met betrekking tot het gebruik van deze bestanden zet de ontwikkeling zich voort. Met name op het gebied van de vastgoedinformatievoorziening wordt momenteel met succes op een aantal plaatsen het auto matiseringsproces doorlopen en wordt op efficiënte wijze het geografische gegevensbestand verwerkt. Dit is echter (nog) niet bij alle gebruikers het geval. Toch zal men ervan moeten uitgaan dat de „kaart" in veel gevallen digitaal beschikbaar is. Voorbeelden zijn de GBKN en enkele gemeentelijke basisbestanden die met behulp van de fotogrammetrie tot stand zijn gekomen. Zoals gesteld zal de „vraag" naar de fotogrammetrische methode niet afnemen. Echter de „vrager" krijgt wellicht een ander gezicht. De effecten van de privatiserings- en verzelfstandigingsoperaties van enkele rijksdiensten en het decentralisatiebeleid binnen de overheid laten de fotogrammetrische markt niet ongemoeid. Binnen niet al te lange tijd krijgen we te maken met een splitsing van verantwoordelijkheden binnen de huidige rijksdiensten, waardoor een veelvoud aan opdracht gevers ontstaat. Zoals bekend neemt de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers hierin het voortouw. Bij andere instanties, zoals de Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen, zijn in het kader van herver deling van taken ook veranderingen te verwachten. Als gevolg van het decentralisatiebeleid binnen de over heid worden de provinciale en gemeentelijke overheden een groot aantal verantwoordelijkheden en de daarbij behorende bevoegdheden toebedeeld, ook op het gebied cm csj cza c2n jjjg [gg gg Sytse ttórtsaastraat GBK-Leeuwarden: de complete basiskaart als resultaat van de integrale projectvoering. Als gevolg van de ontwikkelingen aan de ,,vraag"-zijde worden steeds zwaardere eisen gesteld aan de kwaliteit van het fotogrammetrische produkt. „De producent moet kunnen aantonen dat het geleverde produkt aan de speci ficaties voldoet" en „maken wat de klant vraagt" zijn veel gebezigde kreten. Binnen de fotogrammetrie gaat het hierbij vooral om de organisatie van de procesbeheersing. Binnen de geodetische dienstverlening is dat niets nieuws. Wel nieuw is de actueel geworden vastlegging van die organi satie middels certificering. Binnen de fotogrammetrie hebben het Kadaster en de Rijkswaterstaat hierin het voortouw genomen door een prekwalificatie-procedure in te stellen. Al in een vroeg stadium heeft Fotodata deze procedure met succes doorlopen en in juni 1991 konden werkzaam heden voor deze opdrachtgevers worden uitgevoerd. Ook elders in de markt bleek deze kwalificatie een voor waarde te zijn voor uitvoering van fotogrammetrische karteringen. Bijvoorbeeld bij de vervaardiging van ge meentelijke basiskaarten, welke in een later stadium bij de totstandkoming van een GBKN-project door de ge meenten kunnen worden ingebracht. Welke gevolgen de bovengenoemde verzelfstandigings operaties zullen hebben voor de waarde van deze certifi cering, is vooralsnog niet duidelijk. Produkt of proces In het bovenstaande is kort stilgestaan bij de ontwikkeling van de produkten binnen de fotogrammetrie, met name in relatie tot de gebruiker ervan. In dit kader zien we ook de ontwikkelingen van de technieken voor de bijhouding van de digitale bestanden, onder andere de in- spiegelingssystemen. Dit is duidelijk een voorbeeld waar bij de technische ontwikkeling is gericht op de vraag uit de markt. Een ontwikkeling die momenteel, ook vanuit Fotodata, veel aandacht krijgt. De digitale inwinningsmetho- de heeft geleid tot ander gebruik van de beschikbare gegevens. Dit heeft doorgaans meer gevolgen voor de gebruiker als voor de pro ducent. Binnen de fotogrammetrie spitst de ontwikkeling zich meer toe op de produktieprocessen, zowel voor wat betreft de opname van beelden als de gegevensinwinning van de geografische informatie daaruit. Op het onlangs gehouden ISPRS- congres in Washington is een groot aantal nieuwe stappen in de wetenschap en resultaten van nieuwe technieken getoond. Be langrijke vooruitgang is geboekt in 462 NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 14