Geodetische potloodventers? 3D-bestand van dakvormen ten behoeve van de restauratie van een oude binnenstad. de toepassingen van de digitale fotogrammetrie. Vooral het gebruik van beeldcorrelatietechnieken komt binnen bereik. Een voorbeeld van het gebruik van beeldcorrela tietechnieken is de inzet van het DCCS-systeem voor de puntsoverdracht in de aerotriangulatie. Dit systeem is al in gebruik bij de Meetkundige Dienst (zie artikel van Han in dit nummer). Fotodata werkt momenteel met succes met de resultaten hiervan in onder andere het DTB- project. Daarnaast zien we de sterke ontwikkeling van de „soft- copy"-systemen, die hun eerste toepassing vinden in de automatische waarnemingen van digitale hoogtemodel len. Verder zijn er nog de ontwikkelingen van de opname technieken, het filmmateriaal en toepassingen van GPS in de fotogrammetrie, en uiteraard de toepassingen van digitale technieken in de close range fotogrammetrie. Fotodata is met haar fotogrammetrische werkzaamheden sterk gericht op de huidige vraag van de opdrachtgevers. Deze vraag bestaat momenteel hoofdzakelijk uit de in winning van 2D en 3D geografische informatie ten be hoeve van de opbouw of de aanvulling van gegevens bestanden voor een concurrerende prijs! Het gehele traject, van luchtfotografie tot en met de levering van de bestanden, wordt verzorgd door Fotodata. Nieuwe ontwikkelingen die direct aansluiten op dit pro ces, worden nauwgezet gevolgd. Een jonge onderneming zoals Fotodata zal evenwel voorzichtig met de inzet hier van moeten omgaan. Er zal altijd een afweging worden gemaakt of een nieuw proces, een nieuw instrument of het gebruik van een nieuwe opnamefilm, economisch ver antwoord kan worden ingezet, gezien de marktbehoefte. Deze laatste aspecten zullen altijd het spanningsveld blijven tussen de onderzoekers en de uiteindelijke gebrui kers van de fotogrammetrische technieken. Onderwijs Het onderwijs aan de Faculteit der Geodesie zal, na het afscheid van prof. Ligterink, niet verdwijnen. Met een pakket dat meer is toegespitst op de digitale fotogramme trie, zal de vakgroep nu, meer dan in het verleden, funda menteel onderzoek gaan uitvoeren. Het blijft echter van belang dat de relatie met de praktijk gehandhaafd, zo niet wordt versterkt. Ook op het ISPRS-congres hebben we kunnen zien dat op sommige gebieden „theorie" en „praktijk" heel ver van elkaar zijn verwijderd. Ten einde toch adequaat te kunnen reageren op de vragen uit de markt, worden economisch rendabele en snelle oplossingen gezocht. De relatie tussen de be drijven en de onderzoeksinstellingen dient te worden verstevigd. Naast de wetenschappelijke kant van het onderwijs is het onderwijs op middelbaar niveau van belang. Waren er in het verleden nog openbaar toegankelijke opleidingen voor fotogrammetrie, tegenwoordig zijn de bedrijven ge dwongen bij gebrek aan ervaren mensen de nieuwe medewerkers zelf op te leiden. Want nieuwe fotogram- meters zijn hard nodig! Juist bij een groeiende behoefte aan fotogrammeters, zoals Fotodata dat momenteel ervaart, is het van groot belang dat de initiatieven voor de start van mbo- opleidingen fotogrammetrie, in samenwerking met de opleiding landmeetkunde, worden doorgezet. Naast een goed stereoscopisch vermogen en kennis van de foto grammetrie zijn ons inziens landmeetkundige kennis en ervaring een wezenlijke bagage voor een goede foto- grammeter. Tot besluit Fotogrammetrie is een boeiend vak. Een vak dat niet op zichzelf staat, maar sterk is verweven met andere geo detische diensten. Juist als gevolg van de ontwikkelingen op het gebied van GIS-systemen en de behoefte daarbij aan grootschalige en kleinschalige geografische gege vensbestanden, liggen er voldoende kansen voor de toe passing van de fotogrammetrie. Fotodata is inmiddels met succes op deze kansen inge gaan en is voor velen al een „bekend gezicht" op het fotogrammetrische terrein. Geodesie-promotie kan tot veel leiden. Zelfs het NGL vent met potloden. Een voorbeeld. Een hoogleraar hield haar intreerede en kreeg van het NGL een potlood met de passende tekst „Geodesie is méér dan (iand)meten". Rood-witte blokjes herinne ren aan het jalon-imago. Ze herinneren ook aan een potlood met de tekst „VROM Kadaster", waarmee op een NGL congres al eens werd gevent. Toch is er een verschil. Dat kadastrale potlood bevatte een onbe grijpelijk stukje vlakgom. Schermerhorn en Van Steenis in hun Leerboek der Landmeetkunde: „Een veldwerk is een origineel document. Hierin mag men dus nooit meetcijfers wille keurig veranderen. Is er een fout begaan, dan moet men het foutieve cijfer zo doorstrepen, dat het lees baar blijft. Men mag op een veldwerk nooit gommen". Toch een doordacht promotie-artikel. Piksel NGT GEODESIA 92-11 463

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 15