mm Strategie bieden een systeem, een middel waarmee onze klant zijn probleem kan oplossen. Een andere ontwikkeling op dit gebied is een verschui ving van maken naar gebruiken van kaartmateriaal. De gebruiker heeft het primaat en hoe het produkt nu precies wordt vervaardigd, komt op de tweede plaats. Gevolg daarvan is, dat een klant steeds meer wil worden ge adviseerd, met als resultaat een kaartHet betekent ook dat een klant steeds meer naar totaaloplossingen wil en dus niet meer naar deeloplossingen, zoals tot nu toe. Hoe KLM Aerocarto op deze kansen en bedreigingen in speelt, is verwoord in een strategisch ondernemingsplan. EXTERN MA RKT CONCURRENT WETENSCHAP VE kern produkten INTERN wat wil de markt? i RKOOP 4R i PRODUKTIE r D k wat kan? Fig. 4. Implementatie-strategie. Wij denken dat een andere instelling van ons bedrijf noodzakelijk is om te overleven. In fig. 3 staat aange geven dat door spreiding en groei van de omzet we de kwetsbaarheid van ons bedrijf willen verminderen, het geen weer moet resulteren in een handhaving van de winstgevendheid. We denken door bijhouding van en meedoen aan technologische ontwikkelingen nieuwe pro- dukten te kunnen leveren en ook aan kwaliteitsverbete ring te kunnen doen, hetgeen weer resulteert in de hand having van de winstgevendheid. Rondom dit alles, en vandaar rechtsboven in het schema aangegeven, speelt de filosofie van het zogenaamde partnership. We zullen samen met onze klant oplossingen moeten vinden voor de, door de klant geformuleerde, problemen. Op het gebied van kwaliteit is onze filosofie dat wij top kwaliteit willen leveren tegen een redelijke prijs, dat wij in verhouding tot onze concurrenten korte levertijden hante ren, dat wij in het bedrijf een mentaliteit handhaven, gericht op het leveren van een zeer goede kwaliteit, en dat we met nieuwe technologieën de kwaliteit op een hoog niveau houden. Op het gebied van technologische ontwikkelingen wil ik nog nader ingaan, aangezien dit het meest aansluit bij de activiteiten van de Technische Universiteit. Drie ontwikkelingen zijn voor ons bedrijf het meest inte ressant: advisering; digitale beelden/remote sensing; geografische informatiesystemen (thematiek, Kadas ter, onroerend goedbelastingssysteem). Wij zien deze ontwikkelingen niet los van elkaar, maar denken dat juist deze drie elkaar versterken en ervoor kunnen zorgen dat er een succesvolle produkt/markt- combinatie kan worden toegevoegd. Hoe wij deze strate gie denken te effectueren, is aangegeven in fig. 4. Hierin is te zien dat extern een aantal partijen actief is, die KLM Aerocarto beïnvloeden markt; concurrent; wetenschap. Intern onderscheiden we de afdelingen Verkoop, Re search en Development (R D) en Produktie. Verkoop behandelt de huidige kernprodukten en stuurt deze door richting Produktie. Bij nieuwe produkten, eventueel in nieuwe markten, wordt R&D ingeschakeld. Samen met Verkoop zal deze afdeling beschrijven wat de markt wil en samen met Produktie zal R D bepalen wat mogelijk is. Aan de hand van twee concrete projecten wil ik nu tonen hoe de concrete invulling van de geschetste strategie plaatsvindt project „opsporing blindgangers" voor de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD); GFO-project voor de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Opsporing blindgangers In het project opsporing blindgangers, in de wandel gangen wel genoemd „duizend bommen en granaten", hebben wij in samenwerking met de EOD een methodiek ontwikkeld om blindgangers (niet-ontplofte vliegtuigbom men) op te sporen. In de Tweede Wereldoorlog zijn veel vliegvelden door de geallieerden gebombardeerd. De ervaring heeft uitge wezen dat ongeveer 10% van deze bommen niet is ont ploft. Veel gemeenten hebben nu uitbreidingsplannen in zulke gebieden. Men wil uiteraard 100% zeker weten dat er geen bommen meer voorkomen. De ontwikkelde methode is wat ons betreft een toonbeeld van wat wij verstaan onder de nieuwe strategie: partnership: de methode is ontwikkeld in samen werking met de EOD en levert de EOD grote besparin gen op bij de opsporingsactiviteiten; gebruik maken van moderne technieken, zoals digi tale foto's en het toepassen van een projectieve trans formatie; gebruik maken van een digitale vectorkaart die in combinatie met de gescande luchtfoto actuele infor matie verschaft over de mogelijke locatie van de blind gangers. Fig. 5. Interpretatie van bomkraters op digitale RAF-foto's van 1944. 466 NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 18