Driehoeksverhouding tussen wetenschap, onderwijs en bedrijf Inleiding Conclusies het gebruik maken van de fotogrammetrische tech niek is eenvoudiger geworden en gaat nog eenvou diger worden bij toepassing van zogenaamde soft- copy" fotogrammetrie. Hoe een kaart precies wordt vervaardigd, raakt verborgen in de bijgeleverde pro grammatuur en als deze gebruiksvriendelijk is, kan de gebruiker zelf ook aan kaartvervaardiging doen. De gebruiker, veelal geen landmeetkundige of geodeet, is meer geïnteresseerd in de kaart als ondergrond dan in de kaart op zich. Hij zal aan de kaart zijn eigen thema's door middel van interpretatie toevoegen of de gegevens structureren op een zodanige manier, dat hij daaraan informatie kan ontlenen. Het gevolg hiervan is dat de technici op landmeetkundig gebied het meest zullen worden ingezet bij systeem ontwerp en programma-ontwikkeling van deze kaart- vervaardigings- c.q. kaartgebruikssystemen. Echter, bij deze activiteit zullen landmeetkundigen veel concurrentie krijgen van andere technici, zoals informatici, natuurkun digen en elektrotechnici bij beeldbewerking, en mathe matici bij gegevensstructurering bij GIS. Het lijkt derhalve raadzaam dat wetenschappelijke opleidingen zich con centreren op GIS, digitale beeldbewerking en integratie van beide in één systeem. Op hbo-niveau dient meer aandacht te worden besteed aan het ontwikkelen van applicaties, het uitvoeren van GIS-analyses en het gebruik van fotogrammetrische technieken met behulp van de nieuwe systemen. De studenten op mbo-niveau zullen na afronding van de studie deze kaartvervaardigende systemen moeten kun nen gebruiken, met thematiek toevoegen en analyses op het gebied van GIS voorbereiden. Het fotogrammetrisch vakgebied is vandaag de dag sterk in beweging. Werd vroeger het vakgebied beschouwd als het domein voor specialisten die als geen ander wisten hoe uit luchtfoto's topografische kaarten konden worden gemaakt, thans is digitale fotogrammetrie als vakgebied tevens te gebruiken door deskundigen uit andere vakge- Lezing gehouden op 4 november 1992 te Deltt tijdens het mini-symposium „Ontwikkelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk". 468 In zijn algemeenheid kunnen we stellen dat de geodeet, doordat de geodetische technieken meer en meer zijn vervat in gebruiksvriendelijke programma's, meer con currentie zullen krijgen van de gebruikers van kaarten. Het is dan ook te overwegen om de opleiding geodesie op alle niveaus aan te passen, en wel zodanig dat studenten ook kennis opdoen over toepassingsgebieden. Waar schijnlijk is een duidelijke keuze voor bepaalde appli caties, bijvoorbeeld landgebruik en planologie, nood zakelijk. De fotogrammetrische wereld is in de jaren negentig volop in beweging. Op technisch gebied heeft de digi tale fotogrammetrie zijn intrede gedaan, terwijl GIS van groter belang wordt. De markt wenst een snellere levering van meer ac tuele topografische bestanden. Klanten hebben liever oplossingen dan kaarten. Het nieuwe produkt van KLM Aerocarto moet dan ook zijn een kaartDat is alleen te realiseren als wij door middel van de samenwerkingsfilosofie samen met onze opdrachtgevers een methodiek ontwikkelen, waarmee op kostenbesparende wijze de huidige pro cessen bij klanten worden uitgevoerd. Daar kaartvervaardiging meer en meer wordt vervat in standaardprogrammatuur, zal minder begeleiding nodig zijn op ingenieursniveau. Daarentegen zal de gebruiker een belangrijkere rol gaan spelen bij zowel kaartvervaardiging als bij het toevoegen van allerlei thema's aan een kaart. Deze laatste ontwikkeling heeft nogal wat gevolgen voor de opleiding geodesie op universitair en hbo-niveau. Wij zijn benieuwd hoe daarop de komende tien jaar wordt ingespeeld. bieden. In dit artikel wordt een poging gedaan plaats en rol van de moderne fotogrammetrie aan te geven. Tevens wordt gekeken naar de betekenis van de ontwikkelingen in het vakgebied voor het fotogrammetrisch onderwijs en onderzoek in Nederland. Positie van de fotogrammetrie als wetenschap nader bepaald Tot voor enkele jaren was het bedrijven van fotogramme trie slechts voorbehouden aan een select aantal mensen, NGT GEODESIA 92-11 door ir. R. J. G. A. Kroon, directeur ingenieursbureau Geodeita BV SUMMARY Science, education and enterprise, a triangular affair In the field of photogrammetry drastic changes take place. In the past, photogrammetry was a highly specialistic endeavour, due to the complexity of the optical-mechanical instruments. At the moment, non- photogrammetric experts are able to handle digital photogrammetric equipment with ease. An attempt is made to identify the position and role of present photogrammetry. Furthermore, the consequences of the present developments for education and research items are considered. The conclusion is that education should move from an equipment oriented approach to a process oriented approach.

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 20