maakt onbemind" om te vormen in „Algemeen bekend maakt velerlei inzetbaar". Indien de fotogrammetrische gemeenschap niet slaagt in een verdere promotie van het vakgebied, zullen andere disciplines, zoals beeldverwerking, informatica en toege paste wiskunde, zich het domein van de fotogrammetrie op korte termijn toeëigenen als een door henzelf ontwik kelde discipline. Publikaties uit deze voor de fotogram- meter nieuwe wetenschapsdisciplines wijzen erop dat de eerste stappen reeds zijn gezet. Voor een klein werkveld, hetgeen fotogrammetrie in feite wereldwijd is, heeft deze omwenteling verstrekkende ge volgen, niet in de laatste plaats voor het onderwijs en onderzoek in de fotogrammetrie. Immers, dit is de kweek vijver waaruit bedrijven en instellingen hun fotogramme- trisch personeel recruteren. Goed en op de toekomst gericht onderwijs en onderzoek zijn daarom essentieel om de hiervoor vermelde uitdagingen aan te gaan. Onderwijs in de fotogrammetrie nader bepaald De fotogrammetrische onderwijsinstellingen staan voor de taak fotogrammetrische proceskennis te doceren ten behoeve van een breed scala aan toepassingen in plaats van fotogrammetrische instrumentkennis voor een min of meer klassieke kaartvervaardigingstoepassing. De situa tie in Nederland op dit gebied is echter, dat bij het meren deel van de reguliere onderwijsinstellingen de fotogram metrische opleiding al geruime tijd niet optimaal aansluit op de feitelijke ontwikkelingen in het vakgebied, zoals hiervoor uiteengezet. Op een aantal gebieden komt dit duidelijk naar voren het ontbreekt aan een op elkaar aansluitende ter minologie en kennis van fotogrammetrie op de ver schillende geodetische en landmeetkundige onder wijsniveaus (wo, hbo, mbo). In zowel het wo- als het hbo-onderwijs wordt sterk de nadruk gelegd op de klassieke fotogrammetrie. Binnen het mbo-onderwijs ontbreekt het aan voldoende middelen om fotogram metrie in een betekenisvolle vorm te doceren; het geringe aantal afgestudeerden in de fotogramme trie met een opleiding als in het vorige punt kort aan gestipt, leidt ertoe dat de fotogrammetrische „lobby" om de nieuwe mogelijkheden van fotogrammetrie in organisaties voldoende duidelijk te maken, gering is. Beide aspecten hebben ertoe geleid dat de geodetische onderwijs- en onderzoeksinstellingen bij de invoering van de fotogrammetrische, vernieuwende ontwikkelingen geen hoofdrol meer vervullen. Binnen Geodelta blijkt dit duidelijk uit de bij onderzoeksprojecten geraadpleegde literatuur. Een belangrijk deel van kennisvergaring vindt plaats door het lezen van literatuur op het gebied van „vision", „knowledge based systems", „robotics" en „mathematics". Dit duidt erop dat het proces van heruit vinding van fotogrammetrie door andere disciplines reeds aan de gang is [2], Er zijn echter ook positieve fotogrammetrische ontwikke lingen gaande. Deze ontwikkelingen vinden plaats bij in stellingen waar het werkveld breder is dan de traditionele, geodetisch georiënteerde toepassing. Juist hier leeft de gedachte fotogrammetrie te integreren in andere discipli nes. Voorbeelden hiervan zijn de Landbouwuniversiteit Wageningen, de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, het ITC en Geodelta. In de eerste drie voorbeelden is er binnen de organisatie een behoefte om het fotogrammetrische proces in te 470 bedden in GIS en geo-informatica. Bij Geodelta wordt vanuit een industriële vraag gewerkt aan de vernieuwing en verdieping van fotogrammetrie en beeldverwerking tot één geïntegreerd 3D objectherkenningsproces. Ter illustratie kan in dit verband een project van Geodelta in opdracht van het Centrum voor Geografische In formatieverwerking (CGI) van de Landbouwuniversiteit Wageningen worden genoemd. De Landbouwuniversiteit, Vakgroep Landmeetkunde Teledetectie, staat middenin het proces van integratie van fotogrammetrie in andere GIS-georiënteerde disci plines. Hierbij ervaart men dat gebruikers moeite hebben met het hanteren en omgaan van fotogrammetrische begrippen en technieken. Dit heeft zijn invloed gehad op de wijze waarop men het onderwijs in de fotogrammetrie is gaan inrichten. Men heeft dit onderwijs zodanig inge richt, dat bewust wordt afgezien van een technische en instrumentele opbouw van de collegestof. In plaats hier van probeert men doelbewust met eenvoudige hulp middelen als een digitizer en foto-afdrukken de studenten de essentie van het fotogrammetrische proces bij te brengen. Termen als enkelbeelduitwerking en dubbel beelduitwerking in combinatie met het gebruik van digita- liseertafels en programmatuur geven aan op welke wijze het college en de praktica zijn ingericht. Fig. 2. Fotogrammetrische beeldverwerking. Een dergelijke aanpak veronderstelt dat het fotogramme trische meet- en verwerkingsproces optimaal is ingericht voor de doelgroep, te weten de student die fotogramme trie als hulpdiscipline zal gebruiken om gestructureerd context-afhankelijke informatie uit beelden te verzame len. Een eerste vereiste hiervoor is, dat de gebruikte foto grammetrische programmasystemen zodanig inzichtelijk en gemakkelijk in het gebruik zijn, dat de student zich kan concentreren op de applicatie, waarvoor fotogrammetrie het juiste gereedschap is. Geodelta's opdracht bestond uit het opstellen van een functioneel ontwerp voor een voor educatieve doeleinden geschikt fotogrammetrisch programmasysteem. Gezien de diversiteit van vakgebieden binnen de universiteit, en daarmee samenhangend de gevarieerdheid in techni sche kennis bij de potentiële gebruiker, mag dit systeem geen hoge fotogrammetrische voorkennis verwachten van de gebruiker. Het doel van de ontwikkeling van het NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 22