Te land, ter zee en [hoog] in lucht en ruimte Eurosense door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY A visit to Eurosense A visit to Eurosense shows that remote sensing is not just restricted to aerospace platforms but can also be carried out from hovercrafts. Bathymetric surveys of coastal zones, satellite images of all parts of the world and aerial photographs are processed and analyzed by Eurosense with sophisticated equipment. Remote sensing of teledetectie is het op afstand waar nemen van het aardoppervlak met fotografische en niet- fotografische technieken. Ir. F. A. Hagman, general manager bij Eurosense in Breda, licht die definitie toe: ,,Het gebeurt vanuit vliegtuigen of satellieten met fotogra fische, scannings- en radartechnieken. Het gaat eigenlijk om het aftasten en voelen op afstand". Bij Eurosense voegen ze er zelfs nog een extra dimensie aan toeze doen het daar ook vanaf een boot. Een hover craft om precies te zijn. Daarmee wordt de zeebodem in kaart gebracht. Voelen van dichtbij (close sensing) De craft" ligt ergens in de haven van Zeebrugge (België). Een gefaxed kaartje wijst de weg. We zijn welkom in België, staat erop. Toch lijkt dat maar be trekkelijk, want vlakbij de ligplaats van de hovercraft krijg ik met een flinke klap een Belgische auto achterop. Dat was geen remote sensing, maar „voelen van dichtbij". De Rijkswacht verleende de nodige bijstand en schreef daarover een verhaal. Maar dat blijft buiten deze repor tage. Met enige vertraging bereik ik de craft, waar projectleider ir. Johan van Sieleghem bewijst dat we toch echt welkom zijn. Het vaartuig ligt moe uitgestrekt op een betonnen baan voor zijn loods. De afgezakte jurk hangt er slap omheen. BE AS AC III is de naam, acroniem voor Belfotop Eurosense Acoustic Sounding Air Cushion. De hovercraft noemen ze voortaan „hoogtechnologisch mo biel meetplatform". Tegelijk met de bemanning stappen we aan boord. Ter wijl de voorbereidingen voor de tewaterlating beginnen, legt Johan de werking uit. De meting geschiedt met geluidsgolven (echo-sound) die door de zeebodem wor den weerkaatst. Uit het tijdsverschil tussen uitzenden en terugontvangen wordt de afstand bepaald. Dat doen ze met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur. Hierbij worden tien metingen per seconde uitgevoerd. Inmiddels maakt de gasturbinemotor zoveel lawaai, dat de uitleg wat moeilijker te volgen is. De craft komt uit zijn luie positie en verheft zich van de grond. Achteruit zakken we de betonbaan af. Voorin bedienen piloot lain Trussler en flight engineer Francois VandenBroucke het vaartuig. Flight engineer VandenBroucke. i. BE AS AC in actie. lain manoeuvreert de craft zodanig, dat we vooruit het water in glijden. Met grote snelheid koersen we richting meetgebied. Vlak voor de haven moet een stuk zee bodem worden gemeten, een continue opdracht om te kijken of de vaargeul moet worden uitgebaggerd. Midden in de boot bedient Dirk Deschacht de meet- console. Op zijn beeldscherm zijn de te meten raaien zichtbaar, ze liggen dwars over de vaargeul. Vier krui sende lijnen, via het plaatsbepalingssysteem Trisponder opgewekt, geven op het scherm exact onze positie weer met een nauwkeurigheid van één meter. De piloot voorin krijgt op zijn beeldscherm dezelfde afbeelding en ma noeuvreert naar het begin van de eerste raai. De craft 474 NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 26