Ontwikkelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk: van beeld tot geo-informatie Inleiding door ir. M. J. P. M. Lemmens, universitair docent fotogrammetrie en remote sensing aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Developments in photogrammetry and Dutch practice: from image to geo-information The rapid developments in both sensor and computer technology did have and is continuing to have a tremendous impact on photogrammetry. How looks dutch practice at these developments? How do they react on them? What should be the consequences for education at both the university and the technical level? The author has invited six firms and organizations to present their view on the above questions at a mini symposium held at Delft, November 4, 1992. Five of the six papers are collected in the remaining part of this special issue of NGT Geodesia. In this article the author first gives a brief review of the deve lopments in photogrammetry. Next he identifies the characteristics of dutch practice and finally he evaluates the requirements that firms and organizations put on both education and research. Even zag het ernaar uit dat de fotogrammetrie een vak gebied zou zijn dat was afgerond. Maar zoals de land meetkunde sterke impulsen heeft ondervonden van GPS, zo ondergaat de fotogrammetrie thans gigantische veran deringen door de ontwikkelingen in zowel de sensor- als de computertechnologie. Gezien de stormachtige ontwikkelingen in de fotogram metrie leek het ons een goed idee om prof. dr. ir. G. H. Ligterink ter ere van zijn emeritaat een mini-symposium aan te bieden, waarin de Nederlandse fotogrammetrische praktijk wordt uitgenodigd zijn licht te laten schijnen op de volgende onderwerpen: ontwikkelingen in het vakgebied van de fotogramme trie; hoe men op deze ontwikkelingen als bedrijf of over heidsinstelling denkt in te spelen; de gevolgen die de ontwikkelingen dienen te hebben voor het onderwijs op zowel wo- als hbo- en mbo- niveau. Met name zijn we uiterst nieuwsgierig naar wat de sprekers te vertellen hebben aangaande het laatste punt: spoort het huidige onderwijs nog met de behoefte vanuit de praktijk? Immers, wanneer ontwikkelingen snel ver lopen, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat het onder wijs en de behoefte en vraagstellingen vanuit de praktijk niet meer synchroon lopen. Ontwikkelingen in de fotogrammetrie Fotogrammetrie is de wetenschap en technologie die zich bezighoudt met het verkrijgen van kwalitatief hoogwaar dige informatie over de aarde en andere objecten, door het proces van opname, meten, interpreteren en visuali seren van beeldgegevens in analoge of digitale vorm. Gedurende de afgelopen decennia is de fotogrammetrie over de gehele wereld uitgegroeid van een stiefkinderlijke meettechniek tot de voornaamste kaartvervaardigings- methodiek met een hoogwaardige kwaliteit. Automatise ring is altijd een „Leitmotiv" geweest in de fotogramme trie. De fotogrammetrie is echter meer een technologi sche trendvolger dan een trendsetter. Onderzoek is hoofdzakelijk gericht op het geschikt maken en imple menteren van bestaande technieken. 450 In het begin van de jaren tachtig hebben de onderzoekers in de fotogrammetrie onderkend dat digitale beeldverwer king en computer vision-technieken uitdagingen vormen met hoog fotogrammetrisch potentieel. Als gevolg van de explosieve ontwikkelingen in de computertechnologie werd in een relatief korte tijd een aantal successen ge boekt, die hebben geleid tot een nieuwe tak aan de foto grammetrische boom: de digitale fotogrammetrie, door Amerikaanse collega's vaak aangeduid met „softcopy photogrammetry". In overeenstemming met de traditionele kijk op foto grammetrie, dat wil zeggen extractie van geometrische informatie uit beeldmateriaal, kreeg aanvankelijk automa tische puntsbepaling de meeste aandacht. Vooral het onderzoek in de „image matching"-technieken voor de automatische vervaardiging van digitale hoogtemodellen en het meten van verbindingspunten ten behoeve van de aerotriangulatie resulteerden in commerciële produkten, zoals het DCCS-systeem en het Match-T programma pakket. Ging men in de jaren tachtig nog uit van systemen be staande uit een analytisch fotogrammetrisch instrument uitgerust met CCD-camera's, thans zien we een massale overstap naar werkstations. Deze beschikken over werk en schijfgeheugens van grote capaciteit en zijn voorzien van processoren die grote rekensnelheden kunnen rea liseren. Thans onderkent men dat de digitale opslag van de beeldinhoud (de grijswaarden) grote mogelijkheden biedt met betrekking tot de volledige automatisering van het fotogrammetrische informatie-extractieproces, zowel aangaande de geometrische aspecten alsook de thema tische aspecten. De interpretatie die nu door de operateur wordt uitgevoerd, zou, gezien de techniek, door de computer kunnen worden uitgevoerd. Maar nu ontmoeten we een groot probleem: het menselijke interpretatie proces is nauwelijks begrepen. Door dit gebrek aan theo rie staan we voor reusachtige problemen bij het forma liseren van het interpretatieproces. De modelopbouw rondom het interpretatieproces is dermate complex, dat men voor de succesvolle realisering eerder in termen van decennia dan in jaren moet denken. NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 2