INPUT Schema EUDICORT-systeem. recties aangebracht om kleur en helderheid van alle op namen gelijk te krijgen. Meerdere foto's, zelfs als ze met een tijdsverschil van enkele maanden zijn opgenomen, kunnen zo naadloos aan elkaar worden gebreid tot een „digitaal gemozaïekte orthofoto". Een klein probleem kan zich voordoen als op de ene helft van een bouwland aardappels staan en de andere helft nog braak ligt. Digitaal bijplanten is nog niet gelukt. Scannerbeelden: vissen, vaten en paardetrams Vanuit satellieten en vliegtuigen worden opnamen ge maakt met scanners. In satellieten zoals LANDSAT en SPOT bedraagt de pikselgrootte 30 meter (respectievelijk 20 en 10 meter); in de nabije toekomst zal dat worden gehalveerd. Onvoorstelbaar dat je van een afstand van meer dan 700 kilometer zo scherp kunt waarnemen. Chris toont op zijn beeldscherm een aantal mooie toe passingen van vliegtuig- en satellietscannerbeelden. Eerst een paar meteotoepassingen. Warmtebeelden, op genomen vanuit satellieten, geven onder andere inzicht in de verplaatsing van waterstromingen met verschillende temperaturen. Vissers ontvangen die beelden ook en kunnen hun netten leggen op die plaatsen waar de vangstkansen, op grond van de watertemperatuur, het grootst zijn. Kleurenopnamen kunnen grote delen van woest en ontoegankelijk terrein in kaart brengen; gecom bineerd met kleureninfrarood-opnamen geeft het een beeld van waar wel en niet wat groeit. Eurosense voert microklimaatstudies uit van veel Duitse steden. Door overdag en 's nachts vanuit vliegtuigen thermische opnamen te maken en die te combineren, wordt de afkoeling zichtbaar en kan de verplaatsing van vervuilde lucht worden gesimuleerd. Dit geeft weer aan wijzing voor vestigingsplaatsen voor industrie. Vervuiling in de rivieren door lozingen is ook gemakkelijk aantoonbaar. Vanuit een vliegtuig kan de temperatuur van bodem of water met een nauwkeurigheid van 0,2° worden gemeten. Chris laat zien wat je kunt doen met een enkele opname. Door de verschillende watertempe raturen met verschillende kleuren weer te geven en die op het beeldscherm te manipuleren, is te zien hoe het vuil zich verspreidt. Spectaculair is ook de vliegtuigopname van een vuilstort plaats. Het is een combinatie van een dag- en een nacht opname waaruit een veelkleurig plaatje is ontstaan. De zwaarste vervuiling is met een felrode kleur zichtbaar gemaakt (plaatsen met sterkste temperatuurwisseling). Een aantal felgele stippen, verspreid over de hele stort plaats, verraadt de aanwezigheid van gevaarlijke, chemi sche vaten die hierop met een nauwkeurigheid van één meter zijn te lokaliseren. Een moeilijk te identificeren, ver dacht object in die foto bleek, na terreininspectie, een oude paardetram uit Antwerpen te zijn. Remote sensing-technieken bieden ook de mogelijkheid tot inventarisaties van bodemgebruik: waar groeien aard appels, graan of bieten? Hieruit kan de oogstopbrengst van een heel land gemakkelijk worden afgeleid, vele mensen van „landbouw" die dat tot nu toe handmatig deden, ten spijt. Afbeeldingen van moeder aarde De eindresultaten van alle werkzaamheden kunnen aan de klant worden geleverd in de vorm van magneetbanden in diverse formaten, foto's op velerlei afmetingen en kleuren, en als lijnenkaart. Eurosense beschikt echter ook over een moderne drukkerij. De uitgewerkte op namen in digitale vorm kunnen nu eenvoudig worden toegeleverd aan de vierkleuren inktjet-printer of een kolossale vierkleuren drukpers. Naast de machine liggen stapels pas gedrukte kleurenorthofoto's van diverse Belgische en Duitse steden en een aantal mooie satelliet foto's van diverse landen. Zij zullen straks hun weg vinden naar gebruikers over de hele wereld. Velen zullen bewondering hebben voor die fraai ge kleurde produkten met een afbeelding van een stukje van moeder aarde, maar slechts weinigen zullen beseffen welke knappe opname- en verwerkingstechnieken daar voor nodig zijn geweest. T.m. 31 december 1992 Kartografie op Delta-expo. Topshuis, Oosterscheldekering. Zie bericht op p. 360 van het septembernummer. 13 november 1992 9e Lustrumviering VVL: jaarvergadering en excursie naar Waterschap Regge en Dinkel. 16-20 november 1992 15e Urban Data Management Symposium „Managing the city of the future". Lyon (F.). Inlichtingen: tel. 015-784548/782744. I december 1992 Studiedag Werkgroep Automatisering van de NVK „Kartografie en multi-media". Aula TU Delft. Inlichtingen: tel. 015 - 782584. 10 december 1992 NGL rayonbijeenkomst te Amsterdam. Onderwerp: „De twee ogen van het FRANK-project". Zie bericht op p. 417 van het oktobernummer. II december 1992 NexpRI onderzoeksdag. De Uithof, Utrecht. Inlichtingen: tel. 030-534261. 16 december 1992 Jubileumviering 60 jaar NVF „Photogrammetry, past, present and future". Zie bericht op p. 481 van dit nummer. 17 december 1992 VVI studiemiddag te Ede. Onderwerp: „Standaardisatie in de topografie". Zie bericht op p. 482 van dit nummer. COMPUTER SYSTEM Eudinos SCANNING PROCESSING 480 NGT GEODESIA 92-11

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 32