Topografische Dienst; nieuwe stijl Ontwikkeling van het basisbestand [1 5000 -1:25 OOG] Basisbestand door ir. E. Kolk, hoofd van de landmeetkundige afdeling van de Topografische Dienst SUMMARY A new style for the dutch Topographic Service: the development of the basic database In the last two years digital production methods have been developed at the Topographic Service. By the end of the year 1992 the standard map series in the scales ranging from 1:10 000 to 1 500 000 will be created from topographic vector databases. A description of the Topographic Service „new style" is given, in particular the creation of the parent database 1 5000 - 1 25 000. Inleiding Twee jaar geleden bestond de Topografische Dienst Nederland (TDN) 175 jaar. Niet alleen het verleden werd toen herdacht, maar ook de plannen voor de toekomst werden geopenbaard middels een symposium en arti kelen in diverse vaktijdschriften, onder andere in NGT Geodesia [1, 2], Het afscheid van prof. Ligterink is een goede gelegenheid om te kijken wat er van die plannen is terechtgekomen. Ik zal me beperken tot het basisbe stand, een bestand gerelateerd aan de schaal 1:10 000, dat via fotogrammetrische methoden tot stand komt. Fotogrammetrie vormt sinds 1932 een onderdeel van het karteringsproces. De huidige organisatievorm en de naam van de Dienst zijn ontstaan in dat jaar. De Dienst der Militaire Verkenningen, landmeters/topografen zoals de toenmalige officieren te paard nu zouden worden genoemd, werd samengevoegd met de Topografische Inrigting, een tot dan zelfstandig reproduktiebedrijf bin nen het Ministerie van Oorlog [3]. De Topografische Dienst bestaat dus óók zestig jaar I Het gebruik van lucht foto's maakte destijds (mede) een andere organisatie vorm noodzakelijk. Nu is er weer een reorganisatie op komst om de Dienst aan te passen aan het digitale tijdperk. De TDN „nieuwe stijl" is achttien jaar oud. „Meerderjarig, maar nog niet volwassen" zou als kenmerk kunnen worden genoemd voor de huidige situatie. Topografische Dienst De Topografische Dienst is een onderdeel van het Ministerie van Defensie. Er werken 175 burgers. De Dienst heeft primair tot taak de Koninklijke Landmacht te voorzien van geografische informatie. „Geografische informatie" is een ruimer begrip dan het vroeger ge hanteerde „landkaarten". De huidige taakstelling dateert van 1988, toen in het kader van de verzelfstandiging van de Dienst de taken opnieuw zijn geformuleerd. Voor 1991 is voor het eerst een Convenant Zelfbeheer afgesloten tussen de bevelhebber der Landstrijdkrachten en de directeur Topografische Dienst. De Topografische Dienst dient in de eerste plaats kaarten en bestanden te ver vaardigen van Nederland in het schaalbereik 1 5000 tot 1 500 000. Werkzaamheden voor civiele opdracht- Lezing gehouden op 4 november 1992 te Delft tijdens het mini-symposium „Ontwikkelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk". gevers kunnen worden uitgevoerd, mits de militaire taakstelling niet in het geding komt en de kosten niet op het Ministerie van Defensie drukken. TDN wordt sinds enkele jaren steeds frequenter achter volgd met de vraag „kunnen jullie een bestand 1:10 000 leveren" [4], Het antwoord is sinds enige tijd „ja, mits. .fHet zou natuurlijk voor alle (potentiële) ge bruikers van onze bestanden het beste zijn als de be standen op CD bij de plaatselijke boekhandel verkrijgbaar zouden zijn. Helaas waren de middelen niet aanwezig om bestanden van enige omvang op te bouwen. Dit ondanks het feit dat de Topografische Dienst het automatiserings proces is begonnen in de tijd van de papertape. Als er nu een basisbestand zou zijn geweest, zou het ongetwijfeld verkeerd zijn gestructureerd. Als voorbeeld mag dienen het bestand 1 250 000, dat voor de derde keer wordt gestructureerd. De zekerheid dat het geen vier keer wordt, is niet te geven, maar de kans erop wordt wel kleiner. Pas twee jaar geleden werden apparatuur en program matuur betaalbaar en was de functionaliteit ervan vol doende om niet alleen een bestand op te bouwen, maar ook een kaart uit dat bestand te genereren. De kaart is nog steeds het belangrijkste produkt, al is de aandacht gericht op bestandsopbouw en GIS-toepassingen. Als de GIS-droom werkelijkheid is geworden, zal de kaart nog steeds bestaan. De begroting van de Topografische Dienst was enkele jaren geleden nog afgestemd op een kostprijs van drie ton voor een werkstation. Toen de prijzen omlaag gingen, kon de automatisering snel van de grond komen, want het geld was er. Ook de spreiding van 1984 werkte voor het eerst in het voordeel van de Dienst. Hierdoor werd het personeelsbestand aanzienlijk verjongd. Jarenlang heb ben de kartografen tussen het graveren door geoefend op de drie werkstations die beschikbaar waren voor de op bouw van het bestand 1 250 000 en het wegenbestand 1 50 000. Ze konden zo aan de slag, althans de „water vrees" was overwonnen. We beschikken nu over 35 werkstations, aan het eind van het jaar 1992 zijn dat er 50. Het benodigde aantal zal niet veel hoger komen te liggen. De produktie is sinds een jaar volledig digitaal. Er resteert nog een een malige wintervoorraad van 40 kaartbladen 1:10 000 en 1 25 000, die volgens het oude proces zal worden ver werkt. NGT GEODESIA 92-11 453

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5