kunnen aanzwengelen. Ook voor een eenduidige regis tratie van bodemverontreiniging zou aan het Kadaster kunnen worden gedacht. Het Kadaster heeft als voordeel dat het een landelijk opererende organisatie is, de ge meenten zijn allemaal verschillend. Mijns inziens dient te worden voorkomen dat partijen bij een koopovereenkomst zich tot meer dan twee loketten moeten wenden om relevante informatie met betrekking tot het goed te verkrijgen", zegt u in uw oratie. Hoe zou dat moeten worden gerealiseerd Met twee loketten bedoel ik Kadaster en gemeente. Gelet op de grote bemoeienis van de gemeente bij bestem ming, inrichting en beheer van de grond en de historische betrokkenheid van gemeenten bij de vastgoedinformatie voorziening zou een grotere taak aan de gemeenten kunnen worden gegeven. Een belangrijk argument hierbij is dat bestemmingsplannen niet geschikt zijn voor kadas trale registratie. De Kadasterwet alleen is onvoldoende om dit te realiseren. Daarom is een omvangrijke wet gevingsoperatie noodzakelijk. De gemeenten zouden zelf moeten kunnen beslissen hoe zij de zaak technisch uit voeren. De ene gemeente zal meer behoefte hebben aan een systematische aanpak dan de andere. De bemoeienis van de gemeenten met de vastgoedinfor matievoorziening aan het publiek heeft, afgezien van het complementaire artikel in de Kadasterwet, geen grond slag in de wet. Toen de Kadasterwet in het parlement aan de orde was, is er weliswaar een poging toe gedaan infor matievoorziening wettelijk in te bedden, maar de minister vond de gemeentelijke verordening als basis voor de in formatievoorziening al een genoegzaam wettelijk voor schrift. Daarbij speelde mee dat de VNG en de grote steden zulke hoge ambities hadden, dat de realisatie daarvan het Kadaster in zijn bestaansrecht zou aan tasten Toen ik bij de Faculteit kwam, wist ik weinig van vastgoed informatie. Momenteel houden de provincies bestanden van ver moede bodemverontreiniging bij. De in te stellen ge gevensbank, die de informatie omtrent de kwaliteit van de bodem zou moeten bundelen en beschikbaar zou moeten maken voor het publiek, zou vanuit organisatorisch op zicht wellicht het best bij het Kadaster kunnen worden ondergebracht. Maar misschien blijft door het kosten aspect de informatietaak wel rusten bij de provincies en is een twee loketten-systeem niet haalbaar. Een en ander wordt nu door de RAVI onderzocht. Op pagina 35 van uw oratie ontvouwt u summier uw onderzoeksplannen. Veel aandacht zal worden besteed aan de werking van het NBW en van de Kadasterwet in de praktijk". Aan welke aandachtspunten denkt u met name? Mijn primaire aandacht gaat uit naar de regelgeving op het gebied van de vastgoedinformatie in het algemeen. Daar ligt nog een onderzoeksveld braak. Daarnaast hebben het NBW en de Kadasterwet nogal wat verande ringen gebracht. Hoe werken deze uit in de praktijk? Ik denk bijvoorbeeld aan het register van voorlopige aan tekeningen, de kadastrale vernieuwing en of daadwerke- NGT GEODESIA 92-12 Een postacademische spoedcursus geodesie kan nooit kwaad, moet de sectie planologische en juridische geodesie, de sectie waarvan prof. De Jong deel uitmaakt, hebben gedacht bij het bedenken van dit cadeau, dat door prof. P. van Schilfgaarde, voorzitter van de sectie, is overhandigd. Het is een collage van kadastrale en topo grafische kaarten uit heden en verleden. De cirkels geven het huis aan waar prof. De Jong woont in Amsterdam. lijk gebruik wordt gemaakt van de veel grotere mogelijk heden van inschrijving van rechtsfeiten in de openbare registers. De kadastrale registratie is geheel geautomatiseerd in het Automatische Kadastrale Registratie (AKR) systeem. De technische mogelijkheden zijn nu zelfs zo ver, dat on-line bij elk kadasterkantoor informatie over geheel Nederland kan worden verkregen. Daarnaast kunnen notarissen en in de nabije toekomst ook makelaars, ge meenten en andere belangstellenden een on-line verbin ding krijgen met een kadasterkantoor, zodat zij op hun eigen werkplek de kadastrale registratie kunnen raad plegen. Dit zijn technologische ontwikkelingen die de werking van de Kadasterwet in de praktijk behoorlijk kunnen beïnvloeden, of zelfs een kant opsturen die niet zo bij de wet is bedoeld. Onderzoek hiernaar is dringend gewenst. Ook vind ik het gebruik door de overheid van het privaat recht versus het publiekrecht om haar doelen met name op het terrein van de ruimtelijke ordening te bereiken, een belangrijk veld van onderzoek. Maar omdat die vraag maar gedeeltelijk van belang is in het onroe- rend-goedrecht, vind ik dat wij ons niet al te zeer op dat pad moeten begeven. De Faculteit der Geodesie is maar klein. Ze moet zich daarom profileren op terreinen waar ze zich onderscheidt van anderen. De verhouding pri vaatrecht/publiekrecht wordt al door anderen op uit stekende wijze bestudeerd. Het vastgoedinformatierecht is een uniek veld, dat heb je niet bij andere universiteiten. Ik ben mij, als vrouwelijke hoogleraar, bewust van mijn uit zonderlijke positie aan de TU. Overigens is mijn achtergrond de stedelijke inrichting en niet zozeer het vastgoedinformatierecht. De stedelijke in richting was voor mij een bekend veld. Ik vond het leuk om me in iets nieuws te verdiepen. Toen ik bij de Faculteit kwam, wist ik weinig van vastgoedinformatierecht. De 519

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 11