Waar ligt de grens? tion), de middenklasse uit de 300 serie voor effectief geodetisch werk, en de paradepaardjes GTS 4 en 6 voor moeilijke opgaven. De TOPCON-kleur is in de loop der jaren weinig veranderd. De eerste instrumenten zijn her- De service-afdeling in Capelle aan den IJssel. Diverse complexe functies zijn samengebracht onder één functietoets en als je het apparaat uit elkaar haalt (doe het liever maar niet), zou je zien dat al die moeilijke hande lingen, berekeningen en sturingen zijn opgeslagen in een klein metalen plaatje, EPROM genaamd. In het meest uitgebreide total station de GTS 6, het paradepaardje van het bedrijf is het veldboek zelfs vervangen door een geheugenplaatje ter grootte van een creditkaart waarop afhankelijk van de capaciteit 1000 of 4000 metingen kunnen worden opgeslagen. Het is het meest uitgebreide total station en is geschikt voor het betere geodetische werk. Is de grens van de groei nog niet bereikt? Korpershoek lacht wat mysterieus bij die vraag. Als geodeet weet hij de ontwikkeling van de geodetische apparaten haarfijn uit te leggen. Trots is hij op de moge lijkheden van de uitgebreide total stations; ook weet hij te vertellen hoe de geodetische instrumenten langzaam maar zeker een functie hebben gekregen in de bouw wereld. kenbaar aan de kanariegele kleur; sinds vorig jaar is „urban yellow" ingevoerd. De CTS 1 is het eenvoudigste instrument, het simpele jongetje van de klas. Zo te zien wel een mooi jongetje, en volgens Ewout Korpershoek, product manager van geo detische afkomst, is het wel een zeer populair jongetje. Het kan heel veel en heel snel, maar wel met een wat beperkte nauwkeurigheid. Juist voor de bouwplaats is het vanwege zijn compactheid, zijn eenvoudige bediening en vooral ook zijn prijs zeer geliefd. De total stations volgden elkaar zeer snel op, met steeds weer nieuwe verbeteringen en nog nauwkeuriger en snel ler werkend. Verticale assen die zichzelf compenseren, Driedimensionaal digitaliseren op de PA 2000. TOPCON-onderkomen op de groei gebouwd. programmatuur die steeds snellere en betere waar nemingen mogelijk maakt, uitbreiding van de program matuur, waardoor de bediening wordt teruggebracht tot enkele eenvoudige handelingen. De eenvoudige CTS 1 is goedkoop en verdient zich in de bouw al snel terug. Daar is zeker nog meer groei moge lijk, groei in aantal, maar ook in soort. Eenmaal aan het gemak van een total station gewend, zal de constructie- 528 NGT GEODESIA 92 - 12

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 20