Het begin 529 wereld ook gauw „bouwrijp" zijn voor de uitgebreidere broeders. Het leuke daarvan is dat die wereld niet alleen voor de instrumenten, maar ook voor de landmeters zelf verder zal opengaan. De groei in de instrumenten zelf, kan dat nog mooier, sneller en beter? Het heeft er alle schijn van dat Korpershoek wel wat weet, maar hij houdt het nog binnen. Het is duidelijk dat men bij TOPCON niet stilzit, maar er is enige aandrang voor nodig om toe te geven dat men over enkele maanden wel over de brug zal komen. Nee, geen nieuwe moertjes of schroefjes, geen nieuwe creditkaart of kleuromwenteling, er is duidelijk iets heel nieuws op komst. Korpershoek wil alleen verklappen dat het een total station betreft, maar met duidelijk spectaculaire verbeteringen... Om het echt te weten, moeten we nog even geduld hebben. Het is duidelijk dat alles bij TOPCON op die groei is gericht, zelfs aan het gloednieuwe gebouw dat pas in maart van dit jaar werd geopend, is dat duidelijk af te lezen. Overal is nog ruimte, er zijn nog lege zalen, ja zelfs een hele lege verdieping. Het lijkt wel op mijn jeugd. Als ik nieuwe kleren kreeg, werden die door mijn moeder, uit zuinigheidsoverwegingen, altijd „op de groei" gekocht en moest ik geruime tijd de broekspijpen omgeslagen houden. Dit jaar viert TOPCON haar zestigjarig bestaan. Lange tijd werd vanuit Tokyo geopereerd. In 1970 werd besloten een vestiging in Nederland te zoeken voor de bevoor rading van heel Europa. Dat was het begin van TOPCON Europe BV. In de Rotterdamse haven werd een opslag ruimte gehuurd en wat kantoorruimte in het Groot handelsgebouw. De zaken liepen al snel zo goed, dat er naar uitbreiding werd gezocht. TOPCON verhuisde in 1985 naar Capelle aan den IJssel. Na vijfjaar was dat ge bouw alweer te klein, omdat de omzetten bleven groeien. De nieuwe uitbreiding werd gezocht in vergroting van het huidige gebouw. Begin 1992 was die verbouwing vol tooid. Het is een fraai geheel geworden. Bovenin het gebouw zijn de kantoren, de trainingsruimten en de showroom, beneden het magazijn en de reparatie-afde ling, met daaronder de parkeerkelder voor zestig auto's. Die kelder ligt zes meter beneden NAP, wat bij de bouw nog wel enige problemen heeft gegeven. Zo'n vijftig medewerkers bevolken dit mooie bouwwerk, op papier tenminste, want TOPCON is een handelsmaat schappij, dat wil zeggen dat er verkocht moet worden. Dat betekent weer dat er altijd wel wat medewerkers op pad zijn. Wie binnen werkt, heeft dus alle ruimte. Vanuit Capelle worden de TOPCON-produkten doorge leverd aan alle Europese landen waar dochtermaat schappijen of agenten zijn gevestigd. In het grote magazijn is de omvang van die (door)levering zichtbaar. Metershoge schappen bevatten vele dozen waarin de precisie-instrumenten zijn verpakt. Al die door te leveren apparaten worden hier eerst aan een strenge controle onderworpen, voordat ze naar hun einddoel vertrekken. Daar is de onderhoudsafdeling voor, waar enkele mede werkers de instrumenten kalibreren en zonodig bijstellen. Hier komen ook de reparaties van de Nederlandse ge bruikers terecht. De dochterondernemingen in de andere landen hebben hun eigen onderhoudsafdeling, alleen de moeilijke gevallen komen hierheen. NGT GEODESIA 92-12 Water, zand, cement en schroeven Sommige accessoires zijn stevig gebouwd en kunnen best tegen een stootje, zegt Korpershoek, en hij laat een veldboek uit zijn handen op de grond vallen. Het is erop gebouwd en zelfs als het de sloot ingaat, is er nog niets aan de hand. Maar met de meetinstrumenten kun je toch beter wat voorzichtiger omgaan. Als ik naar de uit elkaar geschroefde apparaten op de werktafels kijk, lijkt het erop dat niet iedereen die bood schap op tijd heeft ontvangen, want sommige apparaten zien er allesbehalve verzorgd uit. Er komt van alles uit, verklapt een reparatietechnicus, zand, water, cement en onderdeeltjes. Vooral de instrumenten die in de bouw wereld worden gebruikt, zijn dat aan te zien. Ze kunnen wel tegen een stootje, maar ze zijn natuurlijk niet ge maakt om spijkers mee in het hout te slaan of een deur mee open te stotenGelukkig getuigt een toevallig aanwezige oude Guppy van de TU Delft, door zijn uiter lijk, van een langdurige liefdevolle behandeling. Niet bij total stations alleen TOPCON behoeft niet alleen van landmeetkundige in strumenten te leven. Als je de showroom door de ver keerde (lees andere) deur binnengaat, kom je eerst bij de medisch-optische apparatuur van lenssterktemeters tot operatie-microscopen. Het bedrijf levert namelijk ook in strumenten aan de medische wereld, met een belangrijk accent op de oogarts en de opticien. In blijde (fotogrammetrische) verwachting Een opmerkelijk apparaat vraagt bijzondere aandacht: het analytisch stereo-uitwerkingsapparaat PA 2000. Het ziet er niet ingewikkeld uit en dat is het ook niet volgens Korpershoek. Je kunt er vrij snel op leren werken en er is zeker geen uitgebreide fotogrammetrische opleiding voor nodig. Op het tafelblad liggen twee false-colour lucht foto's naast elkaar; ze liggen georiënteerd, dat wil zeggen, als je door de lens erboven kijkt, zie je een stereoscopisch beeld. Het is een mooi landschap met veel begroeiing en hoogteverschillen. Het oriënteren van de foto's kost niet meer dan een kwar tier. Dan heb je de drie onderdelen (inwendige, relatieve en absolute oriëntering) voor elkaar en is het stereobeeld gereed om te worden gedigitaliseerd. Uit die foto's kan zo een digitale kaart worden vervaardigd. Het aftasten van het stereomodel door het oculair is ver gelijkbaar met het digitaliseren van een kaart. Alleen moet je hier wel steeds met het voetwiel het hoogtemerk (de derde dimensie) bijstellen. Twee handwielen zorgen voor de x- en y-verplaatsing. Dit toestel is speciaal ont wikkeld voor de onderkant en het midden van de markt, zegt Korpershoek, voor toepassingen in de non- en semi- fotogrammetrische sfeer. Het zal niet lang meer duren of de PA 2000 krijgt er een broertje bij, waarbij het gehele proces automatisch en digitaal verloopt. Het broertje zal er wel heel anders gaan uitzien; het heet „digital image work station". Het instru ment werkt met digitale beelden en is in staat om geheel automatisch een digitaal terreinmodel te vervaardigen. De operateur verkrijgt het stereo-beeld met behulp van een 3D-bril op het computerbeeldscherm. Het nieuwe broertje wordt in 1993 verwacht. Ook hier dus weer een duidelijke groei. De analoge

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 21