5th International Symposium on Spatial Data Handling door P. van Oosterom. De vijfde aflevering van het traditioneel wetenschappelijk georiënteerde „Spatial Data Handling"-symposium werd dit jaar gehouden in Charleston, South Carolina. Dit in ternationale symposium vond de voorgaande malen achtereenvolgens plaats in Zürich (1984), Seattle (1986), Sydney (1988) en Zürich (1990). Het internationale karak ter blijkt niet alleen uit de plaatsen waar het wordt ge houden, maar ook uit de herkomst van de deelnemers. Van het tot 230 gelimiteerde aantal deelnemers kwam ongeveer de helft van buiten de USA, en wel uit 25 ver schillende landen verdeeld over alle continenten. Neder land had een flinke bijdrage met twaalf deelnemers en zes presentaties: drie van het ITC Enschede, één van de RU Utrecht, één van TNO en één van de TU Delft. De presentaties waren geselecteerd uit 130 „extended abstracts", waarvan de helft door de programmacommis sie werd geaccepteerd. Deze artikelen zijn dan ook terug te vinden in de proceedings van het symposium. Dat het hier een wetenschappelijk symposium betrof, valt onder andere af te leiden uit het feit dat er na elke pre sentatie van twintig minuten, steeds tien minuten voor discussie was gereserveerd die over het algemeen goed werd gebruikt voor het stellen van lastige vragen. Ook het beperken van het aantal deelnemers en het sponsoren van zo'n dertig studenten had tot doel de communicatie te bevorderen. Dat deze opzet goed is geslaagd, blijkt uit het feit dat er niet alleen mooie plaatjes en systemen werden getoond (zoals op veel andere GIS conferenties), maar dat er ook wezenlijk nieuwe ideeën werden gepre senteerd. Het symposium werd voorafgegaan door een aantal „tutorials", welke werden gepresenteerd door gerenom meerde experts op het betreffende gebied. De echte physical characteristics analysis (user) characteristics analysis production (user) Possibility Maps Crisp Set Fuzzy Set social characteristics analysis production Intersection Result (use?) NGT GEODESIA 92-12 opening was een „keynote address" van David Rhind, directeur van de Ordnance Survey in de UK. De teneur van zijn verhaal was dat voor de levering en het onder houd van „kwaliteitsgegevens" naar behoren moet wor den betaald door de afnemers. De belangrijkste reden 3D-terreinmodellen. hiervoor is dat de diverse nationale „mapping agencies" steeds meer op kostendekkende basis moeten gaan werken. Enkele getallen die aangeven hoeveel er in 1991 door verkoop van informatie werd terugverdiend: UK 64%, NL 24% en USA 2%. Met name de Amerikanen waren het niet met Rhind eens, omdat zij een ander prin cipe hanterenalles wat met belastinggeld wordt betaald, moet ook voor iedereen beschikbaar zijn. De kern van het symposium bestond uit de ruim zestig presentaties, die in twee parallelsessies werden ge geven, gegroepeerd naar bekende onderwerpen als: System design, User interfaces; Cartographic representation, Generalization; Performance, Spatial indexing, Parallel processing; Spatial data integration, Data conversion; Spatial data models, Topology, Temporal, Object Oriented; Spatial Analysis, Network processing, Computational geometry; Digital Terrain Analysis (3D data); Fuzzy data, Knowledge based approaches, Decision support. Het is natuurlijk onmogelijk om alle presentaties in dit verslag te bespreken. Voor uitgebreide informatie wordt verwezen naar de proceedings. Om toch een indruk te geven van het symposium, volgen hier drie presentaties die mij opvielen. 531

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 23