Per thema waren er gemiddeld acht lezingen van ruim dertig minu ten. Het tweede thema vormde een uitschieter met achttien lezingen. De dagen kenmerkten zich door lengte (van 8.30 tot 19.15 uur) en diepgang. Er werden ook nog drie hoofdlezingen verzorgd door respectievelijk Prof. Matthias („Ingenieurgeodasie in Kontext der Metrologischen Wissenschaften"), Prof. Blaser („Was wissen wir FIX 2 FIX 1 PTB N PT A FIX 3 500m Invloed van een grote fout Vlt op de coördinaten. heute über die Gravitation") en Prof. Schmid („Umwelt und Inge nieur"). Thema drie en vier stonden minder in de belangstelling. Het aantal vrouwelijke deelnemers was opmerkelijk hoog (ruim 10%). Gelet op de geringe kosten en de geboden kwaliteit is deze cursus sterk aan te bevelen voor een ieder die op de hoogte wil blijven in zijn vakgebied. De volgende cursus zal in 1996 in Graz worden gehouden. FIX 2 FIX 1 PTB FIX 3 500 De betrouwbaarheidsdriehoek. Deze vierjaarlijkse cursus heeft niet alleen tot doel mensen dichter tot elkaar te brengen. Het heeft een vergaand informatief, zelfs instructief karakter. Omdat de Nederlandse bijdrage in de inter nationale geodesie slechts op kleine onderdelen als innovatief mag worden beschouwd, is het zaak dat wij ons openstellen voor resulta ten van derden. Misschien moeten wij ertoe overgaan om ideeën die een groter draagvlak en invloedsbereik hebben, toe te passen, respectievelijk randgebieden te modificeren. Het beschikbaar ken nispotentiaal en de bijbehorende financiën kunnen dan veel effec tiever en efficiënter worden ingezet. De cursus biedt veel mogelijkheden om kennis te nemen van ont wikkelingen in de geodesie en concrete toepassingen te vinden. Kennis en ervaring kunnen op die manier worden geïmporteerd. De huidige informatiekanalen via universiteiten en hogescholen zijn te beperkt, er blijft te veel informatie hangen. De lezingen zijn op uitstekende wijze vastgelegd in twee boeken die te verkrijgen zijn bij Dümmler Verlag in Bonn. De kosten bedragen ongeveer f 100,— (ISBN 3 427 78151 8 en 3 427 78161 5). Marc van de Ven m AANBIEDING GROTE EUROPA-ATLAS Op 12 oktober 1992, precies 500 jaar na de ontdekking van Amerika, ontving de Minister van Buitenlandse Zaken, mr. H. van den Broek, in Den Haag het eerste exemplaar van de Wolters-Noordhoff Grote Europa-Atlas. De redactie van NGT Geodesia ging op de uitnodiging in om bij de overhandiging aanwezig te zijn, omdat het de afronding heet van de „top-serie omgevingsinformatie" die in 1987 startte en al vier nationale topografische atlasseries opleverde. Geodeten hebben er uiteraard meer interesse in dan doorsnee Europeanen. Uitgever dr. A. T. van Holten hield een toespraak over „Europa: symbool of werkelijkheid?" Hij citeerde uit het Beknopt Leerboek der Aardrijkskunde van meester Bos uit 1876: Europa is dan ook een ontwikkeld werelddeel, dat de beschaving niet alleen in eigen boezem, maar ook in andere werelddelen zoekt aan te kweken". Voor kartografen, maar ook voor landmeters is de volgende ontboe zeming van de uitgever bemoedigend,,De laatste tijd worden we voortdurend bestookt met de vraag of al de veranderingen in de wereld ons niet voor grote problemen stellen. Het tegendeel is het geval. Als de wereld niet veranderde, zouden we nog steeds de eerste Bos-atlas uit 1877 ongewijzigd kunnen herdrukken. We zou den dan geen werk hebben". Minister Van den Broek constateerde dat kartografen minder problemen hebben met het in kaart brengen van Europa dan de politici". Tegen de uitgever vervolgde hij: Uw grens is de Oeral, politici weten de grens nog niet". Hij vond de term afronding van de top-serie merkwaardig. Uiteraard werd daarop geantwoord dat men wel doorgaat De atlas bevat 280 pagina's met meer dan 108 500 namen, die ook in een register zijn opgenomen. Er worden meer dan 100 verschil lende symbolen en kleuren gebruikt. (Wegenkaarten en andere atlassen komen meestal niet verder dan 50.) De atlas is verdeeld in twaalf secties van samenhangende gebieden, die elk beginnen met een satellietfoto. Binnen een sectie is de schaal eender. De grootste schaal is voor de Benelux en Zwitserland (1 300 000), de kleinste voor Oost-Europa (1 1 000 000). De prachtige atlas is voor f 124,90 in de boekhandel te koop. Tege lijk met de Nederlandse moedereditie verschijnt de atlas in het Duits, Frans, Engels, Spaans en Portugees. Er werd samengewerkt met de Zwitserse kaartenmakers Kümmerly Frey. Adri den Boer NGT GEODESIA 92 - 12 545

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 37