Het is verhelderend om een statistisch overzicht van Nederland te zien met de belangrijkste uitgangsge- gevens: oppervlakten, bevolkingsaantallen en bebou- wingsinhouden. De afgebeelde staafdiagrammen geven deze informatie in procenten. Het totaal van Nederland is 100. De percentages van de provincies worden afge beeld. Daarnaast is onder in de beelden apart weerge geven hoe die percentages zijn voor drie groepen steden, te wetende vier grote steden, de stedengroep met meer dan 100 000 inwoners (waarin de vier grote steden be grepen) en de stedengroep met meer dan 60 000 inwo ners (waarin weer de vorige groep begrepen). Bij het oppervlaktediagram moet worden opgemerkt dat de bestuurlijke indeling van Nederland in gemeenten is gehanteerd. Dit houdt in dat met name Friesland en Zeeland en in mindere mate Noord- en Zuid-Holland, aanzienlijke wateroppervlakten krijgen toebedeeld. Dit verstoort voor onze doelstelling het beeld enigszins. Wateroppervlakten zijn immers topografisch uiterst goed koop. Het bevolkingsdiagram en het bebouwingsdiagram vertonen overeenstemming. Dat ligt ook voor de hand. Mensen wonen in gebouwen. Alleen industriële en ande re bebouwing hoeft niet evenredig te zijn met bevolkings aantallen (centrumfunctie van steden). Een aardige uit komst geven de stedengroepen te zien. Zowel de bevol king als de bebouwingsinhouden van deze drie groepen zijn nagenoeg gelijk aan 13%; samen ongeveer 40% van Nederland. De stedengroep boven de 60 000 inwoners bestaat uit 47 (van het totaal ongeveer 600) gemeenten. Indien de kosten van de topografie evenredig zijn met de bebouwingsinhoud, moet in deze gemeenten dus 40% van het werk tot stand worden (zijn) gebracht. Veronder stellen we dat de bijhouding in stedelijke gebieden rela tief hoger ligt dan in meer landelijk gebied, dan is het aannemelijk dat in deze 47 gemeenten ongeveer de helft van het werk moet worden gedaan. Met medewerking van een aantal in Nederland verspreid liggende gemeenten die ervaring hebben met kosten van digitale topografie [1] en met enige informatie van het Kadaster omtrent GBKN-projecten, is de volgende grafiek ontstaan. De horizontale as geeft de gemiddelde bebouwings hoogte in meters. Deze loopt in Nederland van ongeveer 0,30 m tot ongeveer 2,00 m. Een waarde van 0,30 m heeft dus betrekking op een gemeente met een bebouwde kom die een minimale bebouwingsdichtheid heeft. De hoogste bebouwingsdichtheid heeft Amsterdam met een gemid delde hoogte van 2,12 m. De gemiddelde hoogte van Nederland, gerekend over de som van alle kommen, is 0,77 m. Langs de verticale as is de gemiddelde prijs per hectare uitgezet. Bij toenemende bebouwingsdichtheid neemt ook de ge middelde prijs toe. Dit geldt zowel voor de vervangings waarde van de topografie als voor de jaarlijkse bijhou- dingskosten. Wanneer we per gemeente de individuele scores van de werkelijk gemaakte kosten zouden afbeelden, liggen deze niet op de gemiddelde lijn; er tekent zich een sprei ding af. Binnen de zone, aangegeven door de twee buitenste lijnen, ligt 80% van de scores. Individuele ver schillen zijn te verklaren door de verschillen in aanpak bij de diverse gemeenten, zoals: veel of weinig toepassing van fotogrammetrie; meer of minder intensieve bijhouding; meer of minder objecten in het bestand; wel of geen integratie met het wegbeheersysteem, bijvoorbeeld wel of niet afbeelden van bestratings materialen en putten; wel of geen plantopografie. Uit de tabel is af te lezen dat in de grote gemeenten de (vervangings)waarde V van het topografische bestand ongeveer V f 2500,— per hectare bedraagt. Onderstaande grafiek en bijbehorend commentaar zijn eerder gepubliceerd in het rapport van de vier grote gemeenten over digitale grootschalige topografie en hier overgenomen. Bij de grafiek is geen berekeningswijze gepubliceerd. Het is de moeite waard om nader te studeren op beschik bare gegevens van kosten en verbanden te zoeken. Het ligt voor de hand om zowel de oppervlakte van het totale territoir als de oppervlakte van de bebouwde kommen in KOSTEN PER HA. A F 200Q/HA FIOOt/HA. GROTE STEDEN LAAGSTE 05 WAARDE GEMIDDELDE HOOGTE BEBOUWING IN BEBOUWDE KOM, IN METERS 513 Vervangingswaarde digitaal topografisch bestand per hectare. NGT GEODESIA 92 - 12

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5