De confrontatie met de techniek vind ik een belangrijke uitdaging Interview met prof. mr. J. de Jong door A. M. den Boer en M. J. P. M. Lemmens, redacteuren. SUMMARY The confrontation with technology is a great challenge lor me Interview with prof. mr. J. de Jong On September 1, 1990 dr. J. de Jong entered upon the professorship in Real Estate Law at the Faculty of Geodetic Engineering. She is the fourth female professor at the Delft University of Technology. On September 4, 1992 she held her inaugural lecture. This official event was reason to interview her in order to obtain more insight into her future plans with respect to education and research. Jitske de Jong heet ze, de nieuwe hoogleraar onroerend- goedrecht aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. Per 1 september 1990 is ze benoemd in deeltijd (0,5 dag taak). In 1984 is zij gepromoveerd op een dissertatie aan gaande de gemeentelijke gronduitgifte. De dissertatie is uitgegeven door Kluwer als deel 3 van de serie Be stuursrecht: theorie en praktijk"; deel 1 van deze serie is geschreven door prof. mr. P. de Haan. Zoals gebruikelijk bij juristen voert zij de doctorstitel niet. Prof. mr. J. de Jong is gehuwd en moeder van drie kinderen. Voordat het interview kon beginnen, moest ze nog even de oppas bellen. Hoewel na het emeritaat van prof. mr. P. de Haan, mr. Noordanus voordat hij tot besturen werd geroepen, een korte periode de leerstoel onroerend-goedrecht heeft bezet, voelt prof. mr. J. de Jong zich duidelijk de opvolger van prof. mr. P. de Haan. Met deze voorganger heeft ze onder meer de Friese afkomst gemeen. Haan een groot wetenschapper. Zijn breedte zal ik nooit kunnen bereiken. Om twee redenen niet. In de eerste plaats omdat ik slechts deeltijd-hoogleraar ben. Ik heb ook nog mijn gezin. Ik moet mijn aandacht verdelen over mijn hoogleraarschap en mijn gezin. In de tweede plaats behoort De Haan, en dat moeten we goed beseffen, werkelijk tot de grote juristen van zijn generatie. Hem te willen evenaren, zou alleen van overmoed getuigen. De Haan is een groot wetenschapper. Zijn breedte zal ik nooit bereiken. Op 4 september 1992 heeft ze haar oratie uitgesproken, getiteld Vastgoedinformatie in het Rechtsverkeer". De oratie, die in de Ars Notariatus-reeks van uitgeverij Kluwer als deel LVI is uitgegeven, gaat vooral in op een tweetal vraagstellingen de beschikbaarheid, actualiteit en betrouwbaarheid van de informatie die partijen bij de koop en verkoop van onroerend goed nodig hebben; de rol van de overheid in deze informatievoorziening. Met name betreft het informatie over de privaatrechtelijke en publiekrechtelijke rechtstoestand van vastgoed. Haar oratie was aanleiding om haar wat nadere toelichting te vragen bij enkele van haar uitspraken. ,,Laat ik duidelijk zijn zegt u in uw oratie, ,,ik zal op het werk van mijn voorganger, prof. mr. P. de Haan, voort bouwen, maar ik zal andere accenten leggen". Kunt u aangeven op welke punten u accentverschuivingen wilt aanbrengen De Haan was zeer breed georiënteerd. Hij hield zich met veel terreinen van de juridische aspecten van vastgoed bezig, zoals bijvoorbeeld van het recht omtrent de open bare registers tot het onteigeningsrecht. Bovendien is De Met accentverschuivingen doel ik vooral op het onder wijs. In het verleden werden enkele vakken, zoals land inrichting, vanuit verschillende invalshoeken, met name de technische en juridische, afzonderlijk gedoceerd, zonder veel afstemming. Onvermijdelijk trad daardoor overlap op, wat erg inefficiënt is en tot klachten leidde bij de studenten. Vooral voor de eerstejaars studenten moet de samenhang duidelijk worden uitgelegd. We hebben nu geïntegreerde colleges geïntroduceerd. Weliswaar wor den de vakken door verschillende docenten, deskundi gen op de specifieke terreinen, gedoceerd, maar er vindt een duidelijke afstemming plaats. Een andere accentverschuiving die ik wil aanbrengen, betreft een grotere aandacht binnen mijn vakgebied voor Prof. mr. J. de Jong tijdens het uitspreken van haar oratie. NGT GEODESIA 92-12 517

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 9