Fig. 4. Hoogtelagen verkregen uit het raster/driehoeks-DTM. De grijswaarde wordt lichter met toenemende hoogte. De eerste structuur ontstaat bij fotogrammetrische me ting van rasterpunten en aanvullende lijnen en punten. Als de methode van „Progressive Sampling (PS)" wordt toegepast, ontstaat een puntraster met variabele afstand tussen de punten [4], Een dergelijk raster is afgestemd op de lokale terreinvorm (fig. 1). Deze methode, die reeds meerdere jaren in de praktijk wordt toegepast, heeft zich de laatste tijd verder ontwikkeld tot een algemene me thode voor interactieve fotogrammetrische opbouw van digitale terreinmodellen [5]. Een vereiste daarbij is het gebruik van een analytisch stereo-uitwerkingsinstrument, voorzien van superimpositie. Hierdoor is het mogelijk om gelijktijdig met het stereo-fotobeeld de punt- en lijn vormige informatie te zien [6]. De basisgegevens worden reeds bij het meten door de superimpositie zichtbaar gemaakt. Zodra de meting voor een gedeelte van het fotobeeld is afgesloten, wordt de DTM-structuur opgebouwd en daaruit een hoogtelijnen patroon afgeleid. Fig. 2 toont de overgang van de punt en lijninformatie naar de DTM-structuur. Het variabele raster wordt zoveel mogelijk behouden. De overige pun ten worden verbonden tot een optimaal driehoeksnet met Fig. 5. Uit DTM-informatie verkregen schaduwering van een gebied in de Oostenrijkse Alpen. inachtneming van de aanwezige lijnen. De rekentijd om te komen tot de verschillende stappen (fig. 1, 2 en 3) be draagt gemiddeld slechts enkele seconden. De DTM- structuur en de hoogtelijnen kunnen middels superimpo sitie zichtbaar worden gemaakt. Door de superimpositie van verschillende soorten gegevens wordt het mogelijk om een verregaande controle uit te voeren op grond van geometrie en geomorfologie. Fouten en gebreken kun nen interactief worden hersteld door direct de basis gegevens te wijzigen of aan te vullen. Correcties zijn wederom direct zichtbaar in het stereobeeld. Van groot belang voor de toekomst is het opbouwen van digitale terreinmodellen op basis van digitale matching- technieken [7], [8], Op dit moment zijn er echter op dit gebied nog geen praktische toepassingen door de com plexiteit van het probleem. DTM-opbouw en -beheer De gegevensstructuur voor een DTM moet in staat zijn om zonder verlies aan kwaliteit de structuur van de basisgegevens in een oppervlaktemodel om te zetten. Fig. 6. Kleurgecodeerde representatie van be paalde hellingsklassen van het gebied afgebeeld in fig. 5. NGT GEODESIA 93 - 1

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 13