Nieuwe toepassingen schaduwering bij elke gewenste ruimtelijke belich tingsrichting; perspectief-afbeeldingen, voorzien van thematische informatie, bij vrije keuze van standplaats en over- schalingsfactor in hoogte. De overeenkomstige modulen van het HIFI-88 pakket leiden de vector- en rasterstructuren streng af uit de DTM-basisgegevens. Bij het vervaardigen van raster- produkten kan dit zeer effectief in twee fasen geschieden. Allereerst wordt voor het betreffende gebied een matrix van bijvoorbeeld 1024 x 1024 rasterpunten gedefinieerd. Voor elk rasterpunt worden vervolgens de gewenste geo metrische gegevens berekend, zoals hoogte, helling, ge- exponeerdheid of de voor de schaduwering noodzakelijke normaalvectoren, en in de computer opgeslagen. Uit deze gegevens kan, wanneer men over een krachtig grafisch werkstation beschikt, in onderdelen van een seconde het gewenste rasterprodukt worden gepresen teerd. Hiermee wordt een nieuwe en gemakkelijke manier van interactief werken verkregen. De overgang naar een ander interval bijvoorbeeld, wordt zonder noemenswaar dig wachten uitgevoerd, waardoor men gemakkelijk kan experimenteren om tot het beste eindresultaat te komen. Daarnaast wordt de mogelijkheid geboden de reeds bij de vectorprodukten genoemde profielen en volumen op het dichte raster snel te berekenen. In de volgende figuren worden rasterprodukten getoond, die met behulp van HIFI-88 zijn vervaardigd uit een DTM van hoge kwaliteit. Het betreft een sterk vergletscherd berggebied in de Alpen. In fig. 4 zijn verschillende hoog- telagen afgebeeld, waarbij de helderheid toeneemt met de hoogte. Uit deze hoogtelagen zijn, met behulp van rasterverwerking, hoogtelijnen afgeleid en toegevoegd aan het oorspronkelijke rasterbeeld, hetgeen het aanzicht nog meer verbetert. Schaduwering is berekend uit het DTM (fig. 5). Daarbij is voor elk rasterpunt in de 1024 x 1024 matrix de hoek berekend tussen de vlak-normaalvector en de vector van de belichtingsrichting, en getransformeerd naar een grijs waarde tussen 0 en 255. Fig. 9. Rasterperspectief van hetzelfde gebied als in fig. 5 en 8, maar nu verkregen door bedekking met zeven grondge bruiksklassen. Voor veel doeleinden kan het nuttig zijn om de helling van het terrein en geëxponeerdheid in rasterbeelden te visua liseren. Fig. 6 en 7 tonen in kleur gecodeerde afbeel dingen, waarbij een klasse-indeling is gekozen voor de hellingshoek en de exponentiegraad. De klasse-indeling kan uiteraard vrij worden gekozen. De realistische indruk van fig. 5 kan door een perspecti vische weergave worden verbeterd (fig. 8). De vrije keuze van de ruimtelijke belichtingsrichting, evenals de over- schalingsfactor en de standplaats voor de centrale pro jectie maken het mogelijk het DTM in elke gewenste vorm af te beelden. In fig. 8 worden de grijswaarden van de schaduwering als bedekkingsinformatie voor het DTM gebruikt. In fig. 9 is het DTM bedekt met zeven grondgebruiksklassen, waar bij het bos onderaan is gesimuleerd. Fig. 10. Digitaal vervaardigde orthofoto van het gebied afgebeeld in fig. 5. Met de beschikbaarheid van grootschalige digitale ter reinmodellen ontstaat de mogelijkheid om bij de foto- grammetrische puntsbepaling met behulp van aerotrian- gulatie terug te vallen op DTM-gegevens als paspunt- informatie. Daarbij wordt in de blokvereffening voor elk te bepalen punt waarvoor DTM-gegevens beschikbaar zijn, een waarnemingsvergelijking opgesteld. Deze vergelij king geeft aan dat het vereffende objectpunt op het oppervlak ligt van het DTM [12]. Op dit moment wordt theoretisch en praktisch onderzocht aan welke rand voorwaarden DTM's moeten voldoen om traditionele pas- punten geheel of gedeeltelijk te vervangen. Een klassiek toepassingsgebied voor digitale terrein modellen is de analoge en analytische orthoprojectie. Nieuwe mogelijkheden ontstaan door toepassing van di gitale orthoprojectie, waarbij de orthofoto beeld-element voor beeld-element wordt opgebouwd. Het is nu mogelijk om DTM-gegevens streng toe te passen en desgewenst radiometrische transformaties door te voeren [13]. Uit beschikbare monochrome en kleurenluchtfoto's kan nu een orthofoto, geometrisch correct en radiometrisch aan gepast, zonder kaartbladbeperkingen worden vervaar digd. Wanneer deze ontschrankte digitale beeldgegevens wor den gebruikt als bedekking voor het DTM, kan men hier uit nieuwe centraal-projectieve afbeeldingen afleiden. In fig. 10 is een digitale orthofoto afgebeeld. Wanneer we deze figuur vergelijken met de schaduwering van fig. 5, zien we dat daarin de terreinvorm weliswaar herkenbaar NGT GEODESIA 93 - 1 13

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 15